Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziadek z Wehrmachtu to nie zdrajca!

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
MB
Młodzi Ślązacy nagrywają rozmowy z byłymi żołnierzami Wehrmachtu.

Pamiętacie nasz artykuł o młodym Ślązaku, który jako pierwszy zdecydował się nam opowiedzieć o losach swojego dziadka, Antoniego Alojza Gorola, wcielonego w wojska Wehrmachtu? Losy rodziny Janusza nie różniły się od większości historii Górnoślązaków. Stowarzyszenie Genius Loci z Rudy Śląskiej postanowiło pójść dalej i odszukać żyjących jeszcze byłych żołnierzy Wehrmachtu.

Projekt „Dziadek z Wehrmachtu” zakłada zarejestrowanie wywiadów z Górnoślązakami, którzy służyli w armii niemieckiej. - Chcemy przede wszystkim udokumentować wspomnienia pokolenia, które powoli odchodzi. To ostatni moment, żeby poznać ich złożone biografie, póki jeszcze mamy taką możliwość - mówi nam Marcin Jarząbek, realizator projektu.

Zainspirowała ich historia pewnej emerytki z Kochłowic, która chciała odnaleźć jakiekolwiek informacje o swoim wujku, po którym ślad zaginął, kiedy jako młody chłopak został wcielony do armii niemieckiej . Nie wiedząc nic o jego losach, udało jej się odnaleźć miejsce jego spoczynku.

"To rozmowy o rozpaczliwych próbach przeżycia"

Do tej pory przeprowadzono wywiady z 32 osobami. Historycy chcą udostępnić zebrany materiał oraz wydać książkę. - Wiele osób odmówiło, po prostu nie chce wracać do tych czasów, kiedy jako młodzi ludzie nie mieli wyboru. Pobór był przymusowy. Na tych terenach służba w niemieckim wojsku była obowiązkiem, więc nie można tu mówić, że ktoś był ochotnikiem. - mówi Marcin.

A czym dla nich była wojna? Zarejestrowane wywiady to głównie opowieść o tym, jak starano się przetrwać w tamtej, strasznej rzeczywistości. - To rozmowy nie o męstwie i wojenne odwadze, ale o rozpaczliwych próbach przeżycia. Czas opowiedziany z perspektywy zwykłego żołnierza, który na co dzień musiał zmagać się obliczem wojny, jakiego nie znamy. Słowem znój, brud, zimna, wszy – wylicza Marcin.

Koordynatorzy projektu podkreślają, że ich celem nie jest tworzenie białej czy czarnej legendy dawnych żołnierzy. - Chcemy po prostu utrwalić doświadczenie historyczne pokolenia naszych dziadków i spróbować je zrozumieć - czytamy na stronie projektu.

Każdy, kto miał dziadka w Wehrmachcie może skontaktować się ze stowarzyszeniem poprzez ich stronę internetową.

NAJLEPSZE KONCERTY NA ŚLĄSKU

Katowice: koncerty w MegaClubie 2012 [bilety]

Koncerty na Śląsku 2012. Największe koncerty w regionie

Śląskie na weekend, sprawdź gdzie się bawić na Śląsku.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto