Dzieje się na Witosa! Końcówka lata zbiegła się z początkiem nowych inwestycji

Materiał informacyjny Osiedle Witosa
Udostępnij:
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego właśnie ogłosiło przetarg na budowę nowoczesnego budynku, w którym powstanie aż 75 nowych mieszkań. Za niespełna kilka tygodni zacznie tu działać też „Zielony Bazar” i nowoczesny biurowiec. Nowe mieszkania buduje również BD Inwestor.

W sierpniu został ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę nowoczesnego budynku przy ul. Kossutha 7. Przypominamy, zgodnie z zapowiedziami Janusza Olesińskiego prezesa TBS, budynek powstanie w miejscu dawnego biurowca z lat 70. Budowa nowych mieszkań będzie tu możliwa dzięki miastu Katowice, które przekazało nieużytek katowickiemu TBS.

Biurowiec znajdujący się przy ul. Kossutha 7 został zbudowany w latach 70., w starej technologii. Jest to obiekt o przestarzałej konstrukcji, bardzo złym bilansie energetycznym oraz złym stanie technicznym. Jego dostosowanie do nowych funkcji byłoby znacznie droższe niż zburzenie i budowanie od postaw – wyjaśnia Adam Skowron koordynator ds. relacji z otoczeniem Katowickiego TBS. I jak dodaje - biurowiec ma sześć kondygnacji a założenia nowego budynku to ponad sześć pięter.

W planach kolejne mieszkania i żłobek

Nowa inwestycja przy ul. Kossutha 7 jest jedną z trzech zapowiadanych przez TBS inwestycji na osiedlu Witosa. Po zakończeniu budowy nowych mieszkań kolejne mogłyby powstać przy ul. Kossutha 11, gdzie również znajduje się biurowiec zbudowany w tej samej technologii co Kossutha 7. - Ten budynek jest nadal użytkowany, a koncepcja dotycząca jego przyszłości jest opracowywanazaznacza Skowron. - Warto dodać, że przy realizacji tej inwestycji społeczność os. Witosa zyska również żłobek, który będzie zlokalizowany na parterze. Kondygnacja nad żłobkiem, w wyniku uzgodnień z Urzędem Miasta byłaby przeznaczona na powierzchnie biurowe administracji biblioteki miejskiej, która aktualnie mieści się w przy ul. Kossutha 11.

Przypomnijmy także, że Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, na Witosa jest już właścicielem tutejszego – potocznie nazywanego osiedla Różnego.

Imponujący biurowiec z Zielonym Bazarem

Sporo dzieje się także przy ul. Kolońskiej 1, dobiegają tu bowiem ostatnie prace związane z otwarciem Zielonego Bazaru i nowoczesnego biurowca. Miejsce to nazwano Kolońska Park. Imponujący budynek widoczny jest już z sąsiadującej autostrady A4, jego właściciel, Łukasz Dzida zapowiada otwarcie w przeciągu najbliższego miesiąca. Sporą część budynku zdobi piękna, czerwona cegła, taka sama, która została wykorzystana przy budowie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, bo jak podkreśla Łukasz Dzida – spójność architektoniczna w mieście jest bardzo ważna. Budynek powstał według projektu pracowni Embea Architektura z Katowic, wrażenie robi jednak nie tylko sam obiekt, ale to, co w nim będzie się znajdowało. Na parterze powstanie bowiem Zielony Bazar – kupimy tu produkty z gospodarstwa rolnego Łukasza i Stanisława Dzidów. Najwyższej jakości warzywa i owoce doskonale są znane m.in. mieszkańcom gminy Goczałkowice-Zdrój, skąd pochodzi rodzina Dzidów. Teraz po ich produkty będą mogli sięgać mieszkańcy, także aglomeracji.

Inwestycja przy ul. Kolońskiej 1 powstała na kilkunastu tysiącach metrów kwadratowych nieużytkowanych terenów. W budynku będą działać także biura, restauracja oraz kawiarnia. Oprócz warzyw i owoców kupimy tu także kwiaty, ryby i inne produkty od zaufanych, lokalnych producentów.

Nowe mieszkania przy ul. Kolońskiej i Grabskiego

Na Witosa inwestuje nadal także BD Inwestor - właściciel osiedla Premier Park, które powstało na terenie, gdzie pomiędzy ulicami Witosa i Kolońską znajdował się nasyp kolejowy o powierzchni 1,5 ha., który przez lata dzielił mieszkańców osiedla na górne i dolne. Zarząd Witosa walczył o zniwelowanie tej bariery, ale udało się to dopiero firmie BD Inwestor, która wybudowała tu osiedle Premier Park. Tym sposobem udało się nie tylko zrewitalizować pokolejowy teren, ale też zintegrować podzielonych dotąd mieszkańców.

Premier Park, tworzą na razie dwa rodzaje budynków. Pierwszy z nich to Villa Class. Budynek wielorodzinny, 4 kondygnacje naziemne, 1 klatka z komfortową szklaną windą. Jedna kondygnacja podziemna przeznaczona na miejsca parkingowe. W każdym z trzech budynków Villa Class znajduje się 7 apartamentów w tym 1 typu penthouse na ostatnim piętrze.
Budynek drugi to Grand House. Budynek wielorodzinny, 4 kondygnacje naziemne, 3 klatki z niezależną i komfortową windą w każdej klatce. Jedna kondygnacja podziemna przeznaczona na miejsca parkingowe. Jest tu 78 mieszkań, w tym: 27 kawalerek, 17 mieszkań dwupokojowych, 31 mieszkań trzypokojowych oraz 3 mieszkania czteropokojowe. Wszystkie mieszkania w budynku Grand House mają tarasy lub balkony. Budynek Grand House wyposażony jest w 91 komórek lokatorskich, usytuowanych na różnych kondygnacjach z garażem podziemnym włącznie.

Niebawem planujemy rozpoczęcie budowy oraz sprzedaż drugiego etapu osiedla Premier Parkmówi Tomasz Osior, prezes firmy BD Inwestor.

Powstać ma tu kolejnych 200 mieszkań, więc łącznie zamieszka tu ok. 600 osób. W planie jest też budowa żłobka i przedszkola, ale to ostania część tej inwestycji. Wszystko gotowe ma być za 3-4 lata.

BD Inwestor już za kilka miesięcy planuje też na Witosa rozpoczęcie kolejnego przedsięwzięcia. - Planujemy też rozpocznie budowy nowego osiedla przy ul. Grabskiego – będzie one nieco większe niż Premier Parkzapowiada Tomasz Osior. I jak dodaje – to również będzie osiedle otwarte. Jesteśmy przeciwnikami grodzenia osiedli, infrastruktura ma być ogólnodostępna.

To świetna wiadomość dla wszystkich mieszkańców osiedla Witosa, bo powstałe wokół inwestycji BD Inwestora nowe lokale usługowe, układy komunikacyjne, ścieżki rowerowe czy ciągi dla pieszych będą dostępne dla wszystkich.

Wideo

Materiał oryginalny: Dzieje się na Witosa! Końcówka lata zbiegła się z początkiem nowych inwestycji - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie