Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś na Górze św. Anny obchody 90. rocznicy III Powstania Śląskiego

RES
Muzeum Czynu Powstańczego
Muzeum Czynu Powstańczego www.goraswanny.yoyo.pl
Od otwarcia wystawy poświęconej powstaniom śląskim w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny rozpoczną się dzisiejsze obchody 90. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Wernisaż zaplanowano na godz. 11.

Godzinę później uroczysta msza święta rozpocznie się w bazylice św. Anny. Na 13 zaplanowano przemarsz historyczny pod Pomnik Czynu Powstańczego. Zostaną złożone kwiaty, odbędzie się też apel pamięci. W uroczystościach weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.

W programie artystycznym na scenie pod pomnikiem odbędzie się koncert chórów i orkiestry Filharmonii Śląskiej. Zostaną wykonane utwory poświęcone powstaniom. Później na scenie zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz inne zespoły folklorystyczne i młodzieżowe z województwa śląskiego i opolskiego. O godzinie 15.30 zebrani będą mogli spróbować grochówki. Od godziny 13 na stronie internetowej Roku Pamięci Powstań Śląskich (pod adresem powstania.slaskie.pl) prowadzona będzie bezpośrednia transmisja z tego wydarzenia.

Powstanie było wielkim politycznym sukcesem

Rozmowa z profesorem Ryszardem Kaczmarkiem z Uniwersytetu Śląskiego
Jaki charakter miała bitwa o Górę św. Anny?
Pięciodniowa batalia rozgrywała się między 21 a 26 maja. Wówczas strona polska osiągnęła tzw. linię Korfantego, która dzieliła Górny Śląsk na część polską i niemiecką. Korfanty dążył wówczas do szybkiego rozejmu, ale Niemcy nie chcieli na niego przystać. Szykowali kontrofensywę. Góra św. Anny miała im otworzyć drogę do największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Po pięciu dniach krwawych bojów wojska polskie zostały wyparte, chociaż nie zakończyło to walk. Kolejnym najbardziej krwawym etapem była bitwa Kędzierzyńska.

A samo powstanie? Było zwycięskie?
Strona polska odniosła w nim zwycięstwo polityczne. Militarnie sukces nie był już tak oczywisty. Cena była bowiem wysoka. Wystarczy spojrzeć na straty po obu stronach: po polskiej zginęło w III powstaniu śląskim około dwóch tysięcy osób, a po niemieckiej szacuje się, że straty w 1921 roku wyniosły 600 osób, a udokumentowano śmierć 452. Warto tu zwrócić uwagę, że w po stronie niemieckiej walczyli głównie żołnierze, a po stronie polskiej byli to w dużej mierze ochotnicy. Oceniając III powstanie trzeba więc rozgraniczyć jego aspekty militarny i polityczny.

Jak to powstanie wygląda na tle innych polskich zrywów narodowych?
Było bardzo specyficzne. Należy je traktować bardziej jako demonstrację wojskową, która wynikała z chęci osiągnięcia celów polskiej racji stanu. Nie mobilizowano w nich, tak jak to było w czasie XVIII-wiecznych i XIX-wiecznych zrywów, całego narodu do walki przeciwko zaborcom.

Jak istotna jest pamięć o tamtych wydarzeniach?

To ważne święto. Pamięć o powstaniach i świadomość tego, co z nich wynikało i jakie miały one reperkusje, jest może zresztą dzisiaj ważniejsza niż same wydarzenia sprzed 90 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto