Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia może liczyć na wsparcie

Grażyna Kuźnik
By lepiej chronić środowisko, trzeba sięgać po nowoczesne technologie
By lepiej chronić środowisko, trzeba sięgać po nowoczesne technologie Fot. Lucyna Nenow
Rozmowa z Ewą Maniecką, kierownikiem Zespołu Ochrony Atmosfery WFOŚiGW w Katowicach

Fundusz przygotował różne formy wsparcia dla inwestorów, którzy chcą budować energooszczędnie. Kto może z takich ulg skorzystać?

Nasza oferta przeznaczona jest dla wszystkich, którzy posiadają tytuł prawny do nieruchomości, a także są inwestorami bezpośrednimi. Inwestorów chcemy wspierać w projektach ocieplania budynków, modernizacji instalacji wewnętrznych czy wymiany źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku.

Chodzi o wymianę pieców węglowych na gazowe czy elektryczne?

Niekoniecznie. Może chodzić po prostu o wymianę przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne urządzenie, również na węgiel. Nowe piece są bardziej ekonomiczne i o wiele mniej szkodzą atmosferze.

Czy z pomocy funduszu może skorzystać też zwykły mieszkaniec, który ma w domu stary piec węglowy?

Jesteśmy raczej nastawieni na takie podmioty prawne jak instytucje, gminy, szpitale, których inwestycje dotyczą jakiejś dużej społeczności. Ale dla fizycznych osób też mamy korzystne propozycje. To linie kredytowe w wyznaczonych bankach.

A na co mogą liczyć instytucje lub gminy?

Proponujemy głównie preferencyjne pożyczki. Ale te kredyty, jeśli spełni się podstawowe wymogi prawa budowlanego, czyli inwestycja zakończona zostanie w terminie i z dobrym efektem, można umorzyć nawet do 50 procent. Jest więc o co się starać. Mamy również niskooprocentowane pożyczki, dogodne do spłaty, nawet przez 15 lat, a także dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych.

A kiedy można liczyć na dotacje?

Fundusz dotuje wybrane inwestycje, o dużym znaczeniu dla środowiska i mieszkańców. Na przykład dotyczy to takich nowatorskich rozwiązań jak wykorzystanie energii słonecznej w szpitalach, domach pomocy społecznej, halach sportowych, basenach. Te zadania są proekologiczne, przynoszą też duże oszczędności w gospodarowaniu pieniędzmi z państwowego budżetu.

Czy inwestorzy z naszego regionu są zainteresowani pomocą funduszu?

Ogromnie. Z każdym rokiem wniosków jest więcej. W tamtym roku mieliśmy ich 460, a w tym już 534. To świadczy o tym, że inwestorzy myślą poważnie o ochronie środowiska, przekonują się również, że takie działania przynoszą korzyści finansowe. Najwięcej zgłasza się do nas gmin i powiatów, jest także sporo spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Wszyscy zainteresowani wsparciem z naszej strony mogą liczyć na dokładne wyjaśnienia w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto