Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia od A do Z

Agnieszka Zielińska
Biologiczne oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie ekologiczne, funkcjonalne i tanie. Dla indywidualnych gospodarstw domowych oraz pensjonatów, hoteli, czy osiedli mieszkaniowych. Firma “Megakan­bud” z Tychów zajmuje się sprzedażą, montażem i projektowaniem systemów odprowadzania ścieków.

Obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości jest usuwanie z niej, w sposób przyjazny dla środowiska ­ odpadów. Osoby, które budują nowy dom, pensjonat, czy hotel nie muszą wybierać pomiędzy zamontowaniem przestarzałego szamba,​ (szczelność zbiornika i ilość odprowadzanych ścieków jest coraz częściej poddawana kontrolom), a podłączeniem się do sieci kanalizacyjnej. Konkurencyjnym rozwiązaniem są biologiczne i ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ­ POS­y, wykorzystujące nowoczesne materiały i technologie. Takie oczyszczalnie pozwalają znacząco obniżyć koszty pozbywania się ścieków i eliminują częste i uciążliwe ich wywożenie ­ podkreśla Jarosław Nalazek, przedstawiciel firmy “Megakan­bud” z Tychów, specjalisty w dziedzinie gospodarki wod.­kan.

Dlaczego oczyszczanie biologiczne?
POS­y są wykorzystywane do oczyszczenia ścieków z biologicznie rozkładalnych zanieczyszczeń. W tym celu biologiczne oczyszczalnie ścieków wykorzystują populacje mikroorganizmów (zawieszone w toni ścieków ­ osad czynny; tworzące utwierdzoną biomasę ­ złoża biologiczne). Uzdatnianie ścieków odbywa się w sposób naturalny. (W procesie oczyszczania nie stosuje się już żadnych innych chemicznych substancji. ​Nie ma też potrzeby dodawania biopreparatów. Proces dzieli się na dwie części. Na początku ścieki przechodzą etap oczyszczania mechanicznego, aby potem, już w warunkach tlenowych mogły zostać oczyszczone przez bakterie. Produktem końcowym jest woda ​odpowiadająca drugiej klasie czystości. Nie zawiera ani większych zanieczyszczeń (są usuwane podczas czyszczenia mechanicznego), ani substancji niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu ludzi czy środowisku naturalnemu. Proces oczyszczania ścieków, który przebiega w dwóch etapach biologicznych daje efekty, które trudno byłoby osiągnąć, gdyby korzystało się z innych urządzeń. Takie rozwiązanie nie jest kosztowne, a urządzenie nie wymaga skomplikowanej obsługi. ​Roczny koszt eksploatacji oczyszczalni to ok. 400 zł. (Dla porównania korzystanie z szamba oznacza ponoszenie, dość wysokich opłat, związanych z wywożeniem nieczystości. Zbiorniki bezodpływowe są również mało funkcjonalne, stale wymagają usuwania ścieków. ​Na terenach górskich, przy stromych podjazdach, w okresie zimowym bywa to bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania). ​Działanie biologicznych oczyszczalni ścieków opiera się na właściwościach mikroorganizmów.

Biologiczne POS­y mają wiele zalet. Przede wszystkim ich konstrukcja jest zgodna z obowiązującym, bardzo restrykcyjnym prawem, (kolejne nowelizacje prawa w tej dziedzinie nakładają na inwestorów coraz większe wymogi​). Biologiczna oczyszczalnia ścieków spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra środowiska z 28 stycznia 2009 roku w sprawie warunków jakie trzeba spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód lub gruntów oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska (Dz.U. z 19 lutego 2009 roku).

­Oczyszczalnie sprawdzą się nie tylko w indywidualnych gospodarstwach domowych, ale i mogą pracować dla osiedli mieszkaniowych, przedsiębiorstw, pensjonatów, hoteli, ośrodków rekreacyjnych, szkół, restauracji, zakładów przetwórstwa rolno­spożywczego, schronisk górskich, centrów narciarskich, stacji paliw, domów pomocy społecznej ­ dodaje Jarosław Nalazek. ­ Dumą firmy jest to, że potrafimy stworzyć system oczyszczania ścieków praktycznie dla każdego odbiorcy. Oferujemy rozwiązania kompleksowe, dostosowane do warunków terenowych, technicznych i technologicznych.

POS na wymiar
“Megakan­bud” bierze udział w targach budowlanych i tych z zakresu gospodarki komunalnej w całym regionie. W miniony weekend specjaliści gościli w Bielsku-Białej na Targach Budownictwa Technik Grzewczych i Zielonych Energii “Instal­System 2015”. Tu dużym zainteresowaniem cieszyła się przydomowa biologiczna oczyszczalnia “Feliksnavis”. To urządzenie bez wstępnego osadnika gnilnego z systemem bezpośredniego napowietrzania ścieku. ​W ten sposób udało się zwiększyć intensywność procesu namnażania bakterii tlenowych przy równoczesnej redukcji bakterii beztlenowych.

Efekt to tlenowy rozkład ścieku, co pozwala na bezzapachowy i ekologiczny proces oczyszczania. Ważne jest również to, że oczyszczalnie biologiczne są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego ​i bardzo bezpieczne dla użytkowników gospodarstw domowych (brak śmiertelnie trujących gazów wytwarzanych w procesie gnilnym)​. Oczyszczone ścieki można odprowadzać bezpośrednio do rowu, rzeki, studni chłonnej, czy też np. wykorzystać do nawadniania ogrodu. Takie rozwiązanie pozwala oczyszczalniom pracować w trudnych warunkach naturalnych ​(warunki gruntowo­wodne), np. przy wysokim poziomie wód gruntowych i w gruntach nieprzepuszczalnych, na stromych zboczach.

Oczyszczalnia jest bardzo skuteczna, pozwala nawet na redukcję zanieczyszczeń w 98 proc. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, może zostać zamontowane również na bardzo małej działce. ​Zakup i montaż oczyszczalni, w stosunku do budowy popularnego szamba, zwraca się po 3- 4 latach.

Także dla pensjonatów i hoteli
Kolejnym ​iekawym rozwiązaniem dla miejsc bez możliwości podłączenia do systemów kanalizacji zbiorowej jest biologiczna oczyszczalnia “BioPura” firmy “Kingspan Klargester”. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków bazują na tradycyjnych sposobach oczyszczania: beztlenowego, gdzie oddzielany jest osad oraz tłuszcze. ​Wykorzystano tu nowoczesną technologię oczyszczania dwoma strefami biologicznymi, co zapewnia urządzeniu bardzo wysoką skuteczność i odporność na zmienny dopływ ścieku. “BioPura” ma niewielkie gabaryty i niskie koszty eksploatacji. Może obsłużyć dom, z którego korzysta do 6 osób.

­Oczyszczony ściek możemy rozsączyć do gruntu poprzez drenaż, studnię chłonną lub pakiety, ale też odprowadzić, po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, (czyli operatu wodno­prawnego, który nasza firma może przygotować), do wód powierzchniowych takich jak rowy, rzeki, stawy, jeziora ­ wyjaśniają pracownicy firmy “Megakan­bud”.

- Natomiast oczyszczalnia “BioDisc” marki “Kingspan­Klargester” to urządzenie, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Ze względu na swoją skuteczność i elastyczność przy oczyszczaniu ścieków oraz niezawodność, można go uznać obecnie za jedno z najlepszych urządzeń na rynku. ​Oczyszczalnia “BioDisc” przeznaczona jest ​dla domów jedno­ i wielorodzinnych, ale przede wszystkim dla pensjonatów, hoteli i innych budynków użyteczności publicznej. Urządzenie może nawet ​pracować dla obiektów, z których korzysta kilka tys. osób.

Ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków sprawdzą się w miejscach, gdzie oczyszczone ścieki są rozsączane w gruncie lub są odprowadzane do rowu lub cieku wodnego (po uzyskaniu zgody odpowiedniego urzędu) oraz w miejscach, gdzie osadniki gnilne nie spełniają wymagań obowiązujących przepisów. Oczyszczalnie poddawano rygorystycznym testom, aby ocenić ich skuteczność. POS­y uzyskały certyfikat zgodności z normą PN­EN 12566­3+A1:2009; mają bowiem wyjątkowo wysoki poziom usuwania zanieczyszczeń (95 proc.).

- Wszystkie nasze urządzenia spe​niają warunki umożliwiające otrzymanie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. O dofinansowanie można się starać za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego. ​Coraz więcej gmin przystępuje do programów budowy indywidualnych oczyszczalni dla swoich mieszkańców. Kwoty dofinansowania sięgają w niektórych wypadkach nawet 9.000 zł tłumaczy Jarosław Nalazek.

Co istotne, te oczyszczalnie pracują, nie emitując hałasu oraz nieprzyjemnych zapachów, mają długą żywotność i niskie zużycie energii elektrycznej na poziomie 1,2 kW dziennie. Generują małe ilości osadu i potrafią go magazynować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto