Ekologia to podstawa. O tym świetnie wiedzą w Jastrzębskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji

Redakcja

Nadbałtyckie plaże pokryte foliowymi torbami. Mazurskie jeziora pełne dryfujących, plastikowych butelek. Beskidzkie szlaki ginące w śmieciach. Leśne ścieżki wijące się między stertami zużytych, jednorazowych naczyń. Przerażająca wizja. Przerażająca, ale realna.

Produkcja plastiku na świecie rośnie w zawrotnym tempie. Przewidywania naukowców są alarmujące. Na szkodliwe działanie tworzyw sztucznych od dawna narażone są zwierzęta. Coraz częściej jednak na spożywanie plastiku narażeni są również ludzie.

Mikroplastik trafia do naszych organizmów wraz z solą morską, rybami, owocami morza czy wodą butelkowaną. Może on doprowadzić do poważnych zmian chorobowych przewodu pokarmowego oraz wchłaniania przez nasze organizmy toksycznych związków chemicznych.

Czy opisany na wstępie scenariusz jest już przesądzony? Nie, jeszcze nie jest za późno, aby zmienić bieg wydarzeń.

Właśnie dlatego Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. przyłącza się do kampanii społecznej „STOP-PLASTIK”.

- Nasza firma, poza dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków, skupia się od dawna na szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. W ramach prowadzonej kampanii będziemy zachęcać dzieci i młodzież do zminimalizowania ilości używanych tworzyw sztucznych w życiu codziennym - mówi Tadeusz Pilarski, dyrektor JZWiK S.A.

Znaczna część plastikowych przedmiotów wykorzystywana jest tylko raz. Niestety, bardzo często zużyte tworzywa sztuczne trafiają do kanalizacji sanitarnej, stanowiąc poważny problem, z którym zmagają się przepompownie oraz oczyszczalnie ścieków.

Pracownicy Jastrzębskich Wodociągów przypominają, że nawilżane chusteczki, patyczki do uszu czy płatki kosmetyczne nie powinny trafiać do toalet, lecz do pojemników na śmieci. Liczą, że dzięki edukacji najmłodszych dotrą też do reszty mieszkańców. Podkreślają, że celem kampanii nie jest całkowite zrezygnowanie z używania plastikowych przedmiotów w życiu codziennym, lecz korzystanie z nich w przemyślany sposób.

- Będziemy namawiać do korzystania z produktów, których można używać wielokrotnie, a po zużyciu poddać recyklingowi. Zaczniemy od siebie. Ograniczymy wykorzystanie plastikowych przedmiotów w naszej firmie do absolutnego minimum - deklaruje dyrektor Pilarski. - Od dawna udowadniamy, że ponowne wykorzystanie surowców jest możliwe. Niedawno usłyszałem stwierdzenie, że innowacyjność naszej firmy w „przetwarzaniu wszystkiego na wszystko” jest imponująca. Faktycznie, tak jest. Staramy się nie marnować surowców, które posiadamy. Z oczyszczonych ścieków produkujemy czystą wodę oraz biogaz. Z biogazu wytwarzamy prąd oraz ciepło. Długo nie wiedzieliśmy, co zrobić z pozostałym osadem. Fantastyczne pomysły i współpraca naszych pracowników z naukowcami z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach pozwoliły nam zagospodarować również ten surowiec - dodaje.

Dzięki pozytywnym opiniom instytutów badawczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało pozytywną decyzję o wprowadzeniu do obrotu serii nawozów ekologicznych „Złote Plony”. Produkowane przez Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. granulaty pozwolą na poprawienie właściwości gleb poprzez wzbogacenie ich masą organiczną, która jest w naszym kraju towarem niezwykle deficytowym.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Dodaj ogłoszenie