Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Zabrze zaprasza!

Redakcja
Jedyna taka możliwość, by zwiedzić działający cud techniki i ...
Jedyna taka możliwość, by zwiedzić działający cud techniki i ... Dariusz Walerjański
Jedyna taka możliwość, by zwiedzić działający cud techniki i zarazem zabytek industrialny!

W sobotę, 17 września 2011 r., w ramach śląskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki przygotowało nie lada atrakcję. Dla zwiedzających udostępniona zostanie czynna Elektrociepłownia Zabrze (Fortum Zabrze S.A.), znajdująca się w Zabrzu - Zaborzu, przy ul. Wolności 416.

Budowę zakładu rozpoczęto w listopadzie 1896 roku, przy drodze łączącej Zabrze z Katowicami. Uroczyste otwarcie nastąpiło w grudniu 1897. Była to pierwsza na Górnym Śląsku elektrownia zawodowa wybudowana przez berlińską spółkę AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft), jako centralny system zaopatrzenia w energię elektryczną miasta Zabrze. W 1906 r. zainstalowano pierwsze turbiny parowe o mocy 1300 KW. Stale zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną spowodowało rozbudowę elektrowni o nowe budynki o przeznaczeniu przemysłowym. W 1942 r. elektrownia osiągnęła najwyższą w swojej historii moc - 176 MW. Od 1969 r. zakład przekształcono w elektrociepłownię, montując na jej terenie stację ciepłowniczą. Obecny architektoniczny wizerunek elektrowni ( budynki, hale) pochodzi z początku XX w. oraz z lat 30. i 40. XX w.

- Podczas wycieczki będzie można zobaczyć dawny i stylowo urządzony gabinet posiedzeń zarządu elektrowni, kompleks zabytkowych hal kotłowni, budynek nastawni, halę młynów węglowych, zobaczymy jak dosłownie wygląda „serce” pieca - mówi Dariusz Walerjański, współorganizator wycieczki, pracownik Międzynarodowego Centrum Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.

- Zobaczymy i przejdziemy przez wnętrze jednej z najstarszych i najdłuższych hal wybudowanych w stylu neoklasycystycznym !, z turbozespołami firmy AEG, Skoda i Zamech oraz zabytkową suwnicą. Czeka nas przejście jednymi z najładniejszych, zabytkowych na terenie przemysłowym zachowanych krętych schodów, które kiedyś zdobił wielki zegar.  Zobaczymy też wnętrze dawnej nastawni 6 kV, oraz dowiemy się co to jest i jak działa proces skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła - dodaje Walerjański.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość podziwiania panoramy miasta z wysokości 35 metrów ze szczytu jednego z budynków elektrociepłowni. Będzie można także wejść do wnętrza chłodni kominowej wykonanej w formie monumentalnej budowli o konstrukcji stalowej.

Zwiedzanie odbędzie się w trzech turach, każdorazowo dla 17 osób (o godzinach 8:00, 10:30, 13:00). Czas pobytu każdej grupy na elektrowni to 120 minut ! Są jeszcze wolne miejsca choć ich liczba jest ograniczona!

Wycieczka ta jest przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich (lub po ukończeniu 15 roku życia pod opieką jednego z rodziców) i wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie zakładu będzie się odbywać obowiązkowo w kaskach ochronnych. Każdy z uczestników na pamiątkę otrzyma oryginalny przemysłowy gadżet w postaci żółtych poliuretanowych zatyczek do uszu!

Zapisy telefoniczne prowadzone są przez MCDB-DPT pod nr 32 271 40 77 wew. 5110.

Dojazd do Elektrociepłowni z Centrum Zabrza: tramwajem linii nr 1, 4, 5 (kierunek Chebzie, Zaborze Pętla).

UWAGA. Organizatorzy zwracają uwagę na skończone 18 lat, konieczność posiadania odpowiedniego ubrania (można się pobrudzić) oraz obuwia (pełne buty na płaskim obcasie). Uprzedzają również o dużej ilości schodów do pokonania (wycieczka nie jest wskazana dla osób o słabej kondycji fizycznej czy też z lękiem wysokości).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto