Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Erlotynib: Nowy lek na raka trzustki

Agata Pustułka
Ryzyko zachorowania na raka trzustki rośnie wraz z wiekiem
Ryzyko zachorowania na raka trzustki rośnie wraz z wiekiem cpce.net
Po raz pierwszy od ponad dekady udało się wydłużyć życie chorym z rakiem trzustki! Wszystko dzięki zastosowaniu nowego leku (erlotynibu). Co ciekawe, zastosowanie specyfiku wywołuje u pacjenta wysypkę i im jest większa, tym lepiej, bo to oznacza, że terapia przynosi oczekiwane efekty.

- To ważna wiadomość dla pacjentów, bo rak trzustki jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów, a choroba diagnozowana jest zbyt późno, zwykle wtedy, gdy choremu zostaje niewiele życia. Ten nowotwór jest odporny na chemio- i radioterapię, przez co jego leczenie jest bardzo trudne - mówi dr Wojciech Poborski, onkolog ze Szpitala im. S. Leszczyńskiego w Katowicach.

Teraz jednak lekarze z większym optymizmem patrzą w przyszłość. Jak wynika z badań ankietowych, chorym, u których zastosowano nowy specyfik, udało się wydłużyć życie do 7,2 miesiąca. Nowy lek zastosowano już u ponad 400 tys. pacjentów na całym świecie. W Polsce takie leczenie jest możliwe po uzyskaniu zgody NFZ. Nie ma jednak co ukrywać, że to niezwykle droga terapia. Dopiero szerokie zastosowanie kliniczne może spowodować obniżenie kosztów leku.

Jedno jest jednak pewne - chorzy przestali być zupełnie bezbronni wobec tego nowotworu. Przy okazji warto dodać, że rak trzustki jest szóstą przyczyną śmierci z powodu raka w Europie.

W Polsce w 2008 roku (ostatnie dane) zmarło z tego powodu ponad 4,5 tys. osób, a w województwie śląskim ponad 500. Wiadomo jednak, że dane te są niedoszacowane o ok. 20 proc., z powodu słabej wykrywalności zachorowań.

U chorych ze stwierdzonym niewielkim rakiem trzustki, bez obecności przerzutów (zwykle do wątroby i płuc), odsetek przeżyć pięcioletnich sięga 30 proc. Przy zaawansowanej postaci nowotworu to niecałe 6 miesięcy.

- Wśród osób młodszych rak trzustki częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Wraz z wiekiem ta różnica ulega zmniejszeniu - ocenia dr Poborski.

Utrata masy ciała bez uchwytnej przyczyny, bóle brzucha, nudności, osłabienie, żółtaczka - to objawy świadczące o rozwoju choroby. Bywa jednak i tak, że nowotwór nie daje żadnych objawów aż do chwili, gdy choroba nie osiągnie zaawansowanego stadium. Wtedy pole manewru jest ograniczone.
Chirurgiczne leczenie raka trzustki jest możliwe u około 15-20 proc. chorych. Standardem leczenia w rozsianym raku trzustki jest chemioterapia (w połączeniu z radioterapią). Ale to metoda leczenia erlotynibem jest pierwszą, która znacząco poprawia wyniki leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto