Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Śląska zaprasza do siebie [program, koncerty]

AG
Filharmonia Śląska zaprasza do siebie
Filharmonia Śląska zaprasza do siebie Archiwum MM/Maciej Gapiński
Noc Świętojańska i Muzyka w kościele Mariackim. Zobaczcie, jakie koncerty przygotowała dla Was Filharmonia Śląska.

Koncerty w Filharmonii Śląskiej:


Manca Dornik

Manca Dornik jest obecnie studentką Akademii Muzyznje w Lubljanie, w klasie akordeonu prof. Klemena Lebena. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach akordeonowych i muzyki kameralnej m.in. Vladimira Blagojeviča, Vincenta Lhermeta, Marie-Andree Joergera. Poza ONE® Young Artist Competition (2013), jest laureatką międzynarodowych konkursów akordeonowych i muzyki kameralnej m.in. w Puli (2015, II nagroda), Svirel (2014, srebrny medal), Povoletto (2013, II nagroda), Malborghetto (2013, I nagroda), Murskiej Sobocie (2009, II nagroda). Koncertował z m.in. orkiestrami: RTV Slovenia Symphony Orchestra pod batutami Yi-Chen Lin, En Shao i Vitji Avseca, Jenaer Philharmonie pod dyr. Marca Tardue, Konserwatorium Muzyki i baletu w Lubljanie pod batutą Slavena Kulenovića. U na artystka zaprezentuje się w piątym z ośmiu utworów Chamber music Barabbas variations fińskiego kompozytora Aulisa Sallinena. Jak pisze nasza komentatorka programu, Maryla Renat, urodzony w Rosji i wykształcony w Helsinkach fiński kompozytor jest postacią znaną na prestiżowych salach koncertowych Europy. W swej niezwykle obfitej i zróżnicowanej twórczości scala, syntetyzuje czasem bardzo odmienne tendencje muzyki minionego stulecia.

Maciej Cisowski i Paweł Jaskółka

Pod batutą Macieja Cisowskiego usłyszymy Thème original varièe op. 15 Henryka Wieniawskiego i fantazję orkiestrową Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego. Wariacje na temat własny, jak i Scherzo-tarantellę i szkice do II Koncertu miał Henryk Wieniawski gotowe, kiedy w 1856 roku wyjeżdżał do Belgii i Holandii. Miał być potem jeszcze Londyn, ale triumfalny pochód przez miasta holenderskie (45 koncertów, zaproszenie na królewski dwór) przedłużył się. Wiózł w tę podróż nowe, oparte na technice wariacyjnej opus 15, które zadedykował lipskiemu koncertmistrzowi Rajmundowi Dreyschockowi. Skomponowana za namową Milija Bałakiriewa uwertura-fantazja Romeo i Julia okazała się pierwszym dojrzałym arcydziełem Piotra Czajkowskiego, zachwycającym równowagą refleksyjnego wstępu, skupionej energii muzyki pojedynku oraz bel canta wspaniałego, nastrojowego, szalenie śpiewnego tematu miłosnego.

Noc Świętojańska

W sobotę 20 czerwca o godz. 21 zapraszamy do Filharmonii na muzyczną Noc świętojańską – pradawne świętowanie letniego przesilenia słońca, zaanektowane przez obrzędowość chrześcijańską. Boimy się pożaru i zalania, zatem nie zaproponujemy świętojańskich ognisk i puszczania wianków na wodę, ale szykujemy muzyczny pretekst dla upojnej radości letniego przesilenia – orgiastyczną wręcz różnorodność programu. Znajdą się w nim m.in.: Eine kleine nachtmusik, Sonata księżycowa, Sen nocy letniej, Moon River i walc z „Nocy i dni” oraz utwory Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego a także Glenna Millera, The Moody Blues oraz Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Spoiwem tej muzycznej różnorodności staną się mistrzowskie aranżacje koncertmistrza naszej Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Dariusza Zbocha, cenionego solisty i kameralisty, współpracującego z najlepszymi orkiestrami kameralnymi w Polsce i wykonującego aranżacje zarówno dla Kwintetu Śląskich Kameralistów, którego jest prymariuszem, jak dla wielu gwiazd muzyki klasycznej, rozrywkowej i jazzowej. Dariusz Zboch podczas Nocy Świętojańskiej jednocześnie poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną, jak wykona partie solowe na skrzypcach. Wystąpią tej nocy także: ubiegłoroczna zdobywczyni Grand Prix za najlepsze wykonanie arii barokowej konkursu Iuventus Canti we Vrablach, Patrycja Tańczyk, która najmłodszych lat występuje na licznych festiwalach i przeglądach artystycznych oraz wychowanka klasy fortepianu Andrzeja Jasińskiego w katowickiej Akademii Muzycznej – Agnieszka Korcz. Gospodarzem wieczoru będzie Regina Gowarzewska, doświadczony muzyk, pedagog, rzecznik imprez o charakterze muzycznym, autor publikacji, a przede wszystkim charyzmatyczny konferansjer, na co dzień koordynujący działalność edukacyjną Filharmonii Śląskiej wśród młodych słuchaczy.

Muzyka w kościele Mariackim

Muzyka w kościele Mariackim na dobre – Requiem W.A. Mozerta przyciągnęło tylu słuchaczy, że wielu z braku wolnych miejsc siedzących wysłuchało go stojąc – zagościła jako koncertowy cykl w światyni, która poza specyficznymi walorami akustycznymi, oferuje także m.in. ogląd XV-wiecznego, późnogotyckiego tryptyku Santa Conversazione, zespołów witraży Adama Bunscha czy Wilhelma Ritterbacha czy płócien Józefa Unierzyńskiego.

Koncert 21 czerwca pomyślany jest jako kontynuacja cyklu. W wrastwie muzycznej przynosi dzieła spokrewnionego z Felixem, Arnolda Mendelssohna (1855-1933). W tym roku mija 160. rocznica urodzin tego kompozytora, organisty i pedagoga, który urodził się na Śląsku, w Raciborzu. Własną twórczością oraz wprowadzeniem do repertuaru koncertowego utworów J.S. Bacha i H. Schütza wpłynął na odnowienie zainteresowania muzyką w Kościele Protestanckim. Nadał nowy trend muzyce religijnej. Jego twórczość warta jest przypomnienia, poszerzającego obiegowy repertuar koncertowy.

Program:

12 czerwca 2015, Piątek godz. 19.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Koncert letni
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Manca Dornik (laureatka I nagrody ONE® Young Artist Competition) – akordeon

Program:
Aulis Sallinen – Chamber Music V Barabbas Variations na akordeon i orkiestrę smyczkową op. 80
Leoš Janáček – Suita na orkiestrę smyczkową

19 czerwca 2015, piątek godz. 19.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Dyrygencki koncert dyplomowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Maciej Cisowski – dyrygent
Paweł Jaskółka – dyrygent
Amelia Maszońska – skrzypce
Celina Kotz – skrzypce

Program:

Henryk Wieniawski – Thème original varièe op. 15
Piotr Czajkowski – Fantazja orkiestrowa Romeo i Julia
Henryk Wieniawski – Fantaisie brillante op. 20 na tematy z opery Faust Ch. Gounod
Richard Strauss – Poemat symfoniczny Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała

20 czerwca 2015, sobota godz. 21.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Muzyczna Noc świętojańska
Śląska Orkiestra Kameralna
Dariusz Zboch – prowadzenie
Patrycja Tańczyk – sopran
Agnieszka Korcz – fortepian
Regina Gowarzewska – prelegentka

Program:
Waldemar Kazanecki – Walc z „Nocy i dni”
Henry Mancini – Moon River
Glenn Miller – Moonlight Serenade
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sen nocy letniej op. 21 i 61
Wolfgang Amadeus Mozart – Aria Królowej nocy z opery „Czarodziejski flet”
Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada Eine kleine nachtmusik KV 525
Claude Debussy – Clair de Lune
Ludwig van Beethoven – Sonata księżycowa
Nights in White Satin z repertuaru The Moody Blues
Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op.9 nr 2
Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora – Już czas na sen... Dobranoc

21 czerwca 2015, sobota godz. 19.30
Kościół Mariacki, Katowice

Muzyka w kościele Mariackim
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
Karina Paszek – słowo
Natalia Łukaszewicz – sopran
Magdalena Pilarczyk – alt
Tomasz Dziwisz – tenor
Michał Schoppa – baryton Program:
Arnold Mendelssohn – Deutsche Messe op. 89
Arnold Mendelssohn – Geistliche Musik op. 90 nr 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto