Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz wspiera walkę ze smogiem. Zobacz jak

Redakcja
Smog-Stop to hasło kampanii antysmogowej i tytuł finansowego programu wsparcia walki z niską emisją
Smog-Stop to hasło kampanii antysmogowej i tytuł finansowego programu wsparcia walki z niską emisją

Uchwała antysmogowa przyjęta w kwietniu tego roku przez Sejmik Województwa Śląskiego już za trzy dni wchodzi w życie. Określa jasno, czym wolno, a czym nie można palić w piecach, wyznacza terminy wymiany starych kotłów na nowe, niskoemisyjne. Nie precyzuje jednak, bo to nie mieści się w ramach prawnych dokumentu, jakim jest uchwała, skąd wziąć pieniądze na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Tym już zajmuje się WFOŚiGW w Katowicach, i to od dawna.

Dotacje dla samorządów

Od 2002 roku katowicki Fundusz, jako pierwszy w kraju finansuje wdrożenie obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji. Pieniądze z WFOŚiGW przekazywane są za pośrednictwem gmin na wymianę lub modernizację systemów grzewczych , jak również na termomodernizację indywidualnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie w formie pożyczki wynosi około 50 do 70 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Z tej formy wsparcia skorzystało już wiele gmin. Ale jest też inna możliwość otrzymania pieniędzy na walkę z niską emisją. Latem ubiegłego roku Fundusz uruchomił pilotażowy program skierowany bezpośrednio do mieszkańców - właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Było tylu chętnych, że program wszedł już na stałe do pakietu dotacyjnego Funduszu.

O dofinansowanie z Funduszu można starać się za pośrednictwem gminy lub osobiście


Ile było, a ile jest pieniędzy?

W pierwszej edycji programu, który teraz nosi nazwę Smog-Stop, wszyscy, którzy przeszli pozytywnie ocenę formalną wniosku, uzyskali wsparcie dotacyjne. Oczywiście, prócz wymiany starych kopciuchów na nowe piece mieszkańcy wnioskowali i uzyskali dofinansowanie na wiele zabiegów termomodernizacyjnych, które pozwolą oszczędzać energię na docieplenie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, budowę lub modernizację instalacji wewnętrznej c.o., zabudowę instalacji solarnych.

Pierwotnie Fundusz zamierzał przeznaczyć na pilotażowy program kwotę 2 milionów złotych. Jednak tak duży odzew ze strony mieszkańców województwa spowodował zwiększenie tej kwoty do 4,2 miliona złotych. Teraz trwa kolejne „rozdanie” w ramach programu Smog-Stop i pula wniosków oraz pieniędzy wciąż rośnie.

Na co może liczyć Kowalski?

Na przełomie września i października, na stronie internetowej Funduszu ukaże się informacja o wynikach naboru wniosków w ramach obecnej edycji programu Smog-Stop. Do wszystkich osób, które uzyskały pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji, wysłane zostanie również pismo szczegółowo określające wysokość i warunki dofinansowania.
Natomiast tym, którzy jeszcze wniosków nie składali, pozostaje poczekać i wcześniej dowiedzieć się, na co można wydać pieniądze z programu dotacyjnego Smog-Stop. Po pierwsze, na wymianę źródeł ciepła na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie. Do dofinansowania kwalifikują się kotły węglowe z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5 klasy lub kotły opalane biomasą, spełniające wymogi 4 lub 5 klasy, a także pompy ciepła, kotły gazowe lub olejowe. Fundusz dofinansuje np. docieplenie przegród budowlanych (ścian, stropodachów), wymianę okien i drzwi, modernizację lub budowę wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania.
I jeszcze jedno ważne pytanie, które mogą zadać mieszkańcy - czy będzie kolejny nabór indywidualnych wniosków w ramach progarmu Smog-Stop? - Oczywiście, będzie kolejny nabór - i to niejeden - mówi prezes Funduszu Andrzej Pilot, dodając: „Bezsensem przecież byłoby rozbudzanie oczekiwań społecznych bez możliwości ich spełnienia”. (ET)

Jeśli mamy poradzić sobie ze smogiem, to nie wystarczy prawo. Potrzebne są niemałe pieniądze!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto