Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy nie płacisz podatków, to tak jakbyś odbierał pieniądze szpitalom

Jacek Przypaśniak, dyr. Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach
Jacek Przypaśniak, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach
Jacek Przypaśniak, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach
Czy zdajesz sobie sprawę, że latem, w czasie urlopu możesz zostać paskudnie oszukany w sklepie, w restauracji, w pubie? To idealny czas, bo jesteśmy troszkę rozkojarzeni, pieniądze z portfela wyjmujemy szybciej, nie licząc się z groszem. Nieuczciwi sprzedawcy i restauratorzy tylko na to czekają. Mogą nam zaserwować tanią pangę, zamiast delikatnej soli, "chrzczone" piwo i mięsko "głęboko mrożone" pamiętające ubiegły wiek. Doszło do tego, że naukowcy badają DNA ryb, które podawane są w restauracjach. Badania są prowadzane na zlecenie Inspekcji Handlowej. Mają potwierdzić, czy ryby serwowane w restauracjach są tymi, które są w menu. Nieuczciwych może też dopaść fiskus.

Podstawowa zasada działania każdego przedsiębiorcy opierać s ię powinna na uczciwej konkurencji, a także winna być zgodna z dobrymi obyczajami, które nie naruszają interesów innego przedsiębiorcy. Ma to ogromne znaczenie dla każdego uczciwego podatnika, a tym samym dla gospodarki rynkowej.

Wspieranie uczciwej konkurencji to jedno z podstawowych założeń akcji "Weź paragon" prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów. Paragon to strażnik uczciwej konkurencji. Sprzedawca nie wydając paragonu, ma możliwość nieewidencjonowania przeprowadzonych transakcji i w związku z tym nieodprowadzania należnego podatku do budżetu państwa. W okresie wakacji wielu sprzedawców wykorzystuje klimat wypoczynku. Właśnie wtedy łatwiej zapominamy o tym, by żądać paragonu. A nieuczciwy przedsiębiorca może łatwo ukryć skalę prawdziwej sprzedaży.

Biorąc paragon wspieramy uczciwych przedsiębiorców, na co zwraca uwagę wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz: "Domagając się paragonu tworzymy też warunki uczciwej konkurencji i eliminujemy z rynku szarą strefę. Dzięki niemu wiadomo dokładnie, ile podatku zostanie odprowadzone do budżetu, a przecież większe wpływy oznaczają więcej pieniędzy na dofinansowanie sfery publicznej, np. policji czy służby zdrowia".

Dlatego w każdym województwie, w tym także w województwie śląskim prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna pod hasłem "Weź paragon". Dowiedzieli się o tym m.in. przedsiębiorcy uczestniczący w organizowanych szkoleniach, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 i 36 w Katowicach. Każde spotkanie to również okazja do otrzymania materiałów promocyjnych - koszulek i kubków z rysunkiem Andrzeja Mleczki. Formy promowania akcji są bardzo różnorodne - są to konkursy plastyczne czy też wiedzy, organizowane z pomocą lokalnych mediów lub instytucji, które chętnie wspierają naszą akcję. Są wśród nich przedsiębiorcy. O tym, jak istotna jest ta akcja także dla przedsiębiorców, świadczy najlepiej fakt, że wsparcie dla naszej akcji uzyskaliśmy od przedsiębiorców zrzeszonych w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Niecodzienną formą promowania pozytywnych postaw wspierających uczciwych przedsiębiorców jest otwarta w Bielsku-Białej na placu Chrobrego wystawa pt. "Nie dla szarej strefy. Weź paragon". Przedstawia różnorodność podejmowanych zadań przez inspektorów kontroli skarbowej w walce z szarą strefą. Walka ze zorganizowanymi grupami przestępczymi zajmującymi się nielegalnym obrotem alkoholem, wyrobami tytoniowymi czy paliwami, wykrywanie nieprawidłowości w e-handlu, czy niezgłoszenie do opodatkowania działalności gospodarczej, to tylko niektóre przykłady.

Aby nie dopuścić do zwiększenia szarej strefy przez nieuczciwe praktyki pseudoprzedsiębiorców, pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach sprawdzają, czy obowiązki ewidencjonowania za pośrednictwem kasy są realizowane. W okresie wakacji kontrole są szczególnie zintensyfikowane. Osoby, które wciąż będą postępować wbrew obowiązującym przepisom, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Kontrola, która wykaże nieprawidłowości, może zakończyć się nałożeniem mandatu lub wszczęciem postępowania karnego-skarbowego. W tym roku maksymalna wysokość mandatu wynosi 3.000 zł.

not. MU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto