Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie trafią szczątki dzieci z "cmentarza podrzutków"?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Archeolodzy pracujący na placu Świętego Ducha (koło Teatru im. Słowackiego) wydobyli już ludzkie kości, na jakie natrafiono podczas trwającej jego przebudowy. Badacze kopiąc, zeszli na głębokość 1,5 metra, ponieważ tyle potrzeba, by posadzić przewidziane w tym miejscu okazałe drzewo - dąb szypułkowy.

- Archeolodzy już zakończyli prace. Znalezione i wydobyte szczątki kilkunastu osób, raczej dzieci, zostały przekazane do Zakładu Antropologii do dalszych badań. Po ich wykonaniu będzie podjęta decyzja o pochówku. I tu już jesteśmy po wstępnych rozmowach z proboszczem kościoła Świętego Krzyża, który jest tuż obok - przekazał nam w czwartek Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, który jest inwestorem przebudowy placu św. Ducha.

Szkielety były połamane, zniszczone, przemieszane. ZZM chciałby, aby te ludzkie szczątki spoczęły w krypcie kościoła Św. Krzyża. Proboszcz wstępnie wyraził zgodę.

Przypomnijmy, że końcem zeszłego tygodnia podczas prac w ramach rewitalizacji krakowskiego placu Świętego Ducha natrafiono na ludzkie szczątki. Zostały odsłonięte płytko, na głębokości 20-30 cm pod zerwaną teraz, a kładzioną ponad 100 lat temu (na początku XX wieku) płytą betonową, na której został urządzony dworzec autobusowy.

Prace przy przebudowie zostały wtedy wstrzymane i o znalezisku powiadomiono małopolską konserwator zabytków. ZZM jednocześnie zapewniał na swoim profilu na Facebooku: "przeprowadzona na etapie projektowym kwerenda historyczna przygotowała nas na taką ewentualność i prace przebiegały pod stałym nadzorem archeologicznym".

Przytaczano też fragment informacji - przygotowanej na potrzeby uzyskiwania pozwolenia na przebudowę - na temat cmentarza, jaki w przeszłości funkcjonował w tym miejscu: "Od wieku XVII chowano tu porzucone niemowlęta i małe dzieci, stąd nosił miano cmentarza podrzutków. (...) Groby lokalizowane chaotycznie miały najczęściej charakter mogił zbiorowych, w których zwłoki, zwłaszcza małych dzieci, kładziono bez trumien. (...) jako miejsce grzebalne cmentarz przestał służyć najpóźniej na przełomie XVIII i XIX w., gdyż władze austriackie dbały o usuwanie takiej funkcji z miasta, kierując się typową dla czasów oświecenia racjonalnością, w tym wypadku opartą na nowocześnie pojmowanych zasadach higieny".

Archeolodzy, zgodnie z decyzją służb konserwatorskich, w miejscu odsłonięcia ludzkich kości kopali dalej w głąb, do głębokości półtora metra, tak by można w najbliższym czasie posadzić przewidziane tam drzewo. Z całej powierzchni placu zaplanowane jest dla niego miejsce o wymiarach 2,5 na 2,5 metra. Pozwoli to posadzić pokaźnych rozmiarów drzewo - dąb szypułkowy o obwodzie pnia wynoszącym około metra (mierzonym na wysokości 1,3 m), sięgający kilkunastu (12-14) metrów wysokości. Drzewo będzie pochodziło ze szkółki.

Co z dalszą przebudową placu? - Prace będziemy kontynuować w przyszłym tygodniu - zapowiada dyr. Kempf. Jak dodaje, inwestycja była tak projektowana, by ingerencja w teren była jak najmniejsza. Więc de facto jedynym miejscem, gdzie ekipa remontowa głębiej się wkopuje, jest przestrzeń przeznaczona pod drzewo. Oprócz tego przekopywany jest jeszcze wąski pas pod instalację wodną. - W jednym miejscu będzie rozprowadzenie wody do podlewania roślin - kwater z różami i drzewem - ale jest ono przewidziane płycej, niż trafiliśmy na ludzkie szczątki. Natomiast jeśli okaże się, że również na tej głębokości pojawią się pozostałości cmentarza, to będziemy wykonywać analogiczne prace jak przy tym głębszym wykopie pod drzewo - tłumaczy przedstawiciel ZZM.

Prace rewitalizacyjne na pl. św. Ducha rozpoczęły się w grudniu. W ich efekcie - jak pierwotnie zapowiadano - mielibyśmy w lipcu tego roku zobaczyć nową odsłonę tej przestrzeni – plac z kwitnącymi różami, krzewami i zegarami pokazującymi aktualne godziny w miastach partnerskich Krakowa. - Ten termin pozostaje aktualny, na chwilę obecną nie jest zagrożony, nie przewidujemy opóźnień. Ale oczywiście nadzór archeologiczny czuwa, cały czas jesteśmy czujni, bo pracujemy w miejscu, gdzie niespodzianki mogą się zdarzyć - zaznacza Piotr Kempf.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gdzie trafią szczątki dzieci z "cmentarza podrzutków"? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto