Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy w woj. śląskim mogą przejąć od PKP prawie dwieście dworców

Michał Wroński, Adrian Ołdak
Ruda Śląska-Chebzie: dworzec ma być remontowany za rok
Ruda Śląska-Chebzie: dworzec ma być remontowany za rok Fot. Arkadiusz Gola
Tychy i Zabrze - co łączy te dwa miasta? Oba wzięły w dzierżawę od PKP dworce kolejowe. Czy warto było? Sprawdziliśmy wczoraj w Tychach, gdzie po kilkumiesięcznym remoncie otwarto główną stację PKP.

- Czuję się trochę jak na własnym pogrzebie - komentował Jacek Prześluga z zarządu PKP, nawiązując do tego, że kolej na blisko trzy dekady oddało obiekt w dzierżawę miastu. Nawet on jednak przyznał, że na tej transakcji dworzec tylko skorzystał. - Wygląda pięknie, a wcześniej było mi za niego wstyd.

Remont kosztował podatników 2,5 mln zł. Za tę kwotę obiekt odmalowano, wymieniono frontową ścianę ze szkła, wstawiono nowe drzwi, a w toaletach położono kafelki. Przed powtórną dewastacją dworzec chronić ma całodobowy posterunek straży miejskiej.

Być może już niebawem na transakcje z kolejarzami zdecydują się inne samorządy. "Zielone światło" do łatwiejszego przejmowania dworców od PKP daje przyjęty niedawno przez Sejm projekt ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP oraz ustawy o transporcie kolejowym. Projekt zakłada, że jeśli samorząd wystąpi do kolejarzy z propozycją przejęcia za ich długi obiektu i wskaże termin, w jakim go wyremontuje, to PKP będzie musiała się na to zgodzić.

W całym kraju PKP ma ponad tysiąc dworców. Za 170 z nich odpowiada oddział Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach, który zalega opłaty podatków od nieruchomości 105 gminom. Jak informuje rzeczniczka PKP, Jolanta Michalska, kompleksowy remont powinien rozpocząć się w przyszłym roku w czterech dworcach.

Jest wśród nich np. dworzec w Rudzie Śląskiej-Chebziu - jeszcze do niedawna ten XIX-wieczny obiekt był na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Kilka dni temu został z niej skreślony, bo urzędnicy marszałka uznali, że zdewastowany przez kibiców budynek stanowi antyreklamę szlaku i nie ma sensu go dalej promować za publiczne pieniądze. Urzędnicy z rudzkiego magistratu przypominają tymczasem, że w ubiegłych latach kilka razy proponowali PKP przejęcie zabytkowego dworca.

- Kolejarze odmawiali albo w ogóle nie odpowiadali na nasze pisma - wyjaśnia Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Zapowiada, że jeśli będzie okazja wrócić do tematu, to gmina na pewno z niej skorzysta. - Podjęlibyśmy wówczas starania o ponowne wpisanie dworca na szlak zabytków techniki - dodaje Adam Nowak.

Zobacz nasz subiektywny ranking najbardziej zaniedbanych i obskurnych dworców PKP

Oddamy z przyjemnością

Rozmowa z Jackiem Prześlugą z zarządu PKP

Nowe przepisy ułatwiają przekazywanie dworców gminom. Co na to PKP?

Oddamy je z największą przyjemnością. Nie chodzi jednak o to, "co jest nasze, a co wasze", ale o to, by nowy zarządca dworca miał pieniądze na jego remont i na bieżące utrzymanie. W Giżycku władze lokalne dwa lata temu przejęły dworzec za długi, a teraz chętnie by go oddały, bo obiekt nie przynosi spodziewanych dochodów.

Jak to jest, że PKP chce oddawać dworce, a np. Goczałkowice-Zdrój od lat o to bezskutecznie zabiegają?

Nie znam przypadku Goczałkowic. Wiem jednak, że wydzielenie nieruchomości z własności kolejowej to skomplikowana sprawa, która może trwać latami. I nie możemy jej oddać za przysłowiową złotówkę. Cenę musi ustalić rzeczoznawca. Not. AK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto