Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy Żywiecczyzny połączyła dbałość o środowisko naturalne

Redakcja
Związek Międzygminny ds. Ekologii z siedzibą w Żywcu, po zrealizowaniu inwestycji związanych z gospodarką wodno-ściekową, stawia na działania w zakresie ochrony powietrza i prosumenckiej energetyki. Pozwoli to m.in. na rozwój turystyki i ekorolnictwa.

Do powołanego w 1991 r. Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu należą: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Żywiec. Związek obejmuje więc niemal cały powiat żywiecki - stawiając na działania proekologiczne. Przypomnijmy, najbardziej znaczącym dotąd zrealizowanym przedsięwzięciem był projekt pod nazwą „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie” (Faza I i II).

Czystsza woda, czystsze powietrze

W ramach Fazy I projektu, która zakończyła się 31 grudnia 2010 r. rozbudowano i zmodernizowano trzy oczyszczalnie ścieków: w Żywcu, Cięcinie oraz Zwardoniu, a także przygotowano dokumentację projektową dla kolejnych zadań. Koszt prac wyniósł netto 23.417.647,57 EURO, natomiast dofinansowanie z Funduszu Spójności oszacowano na kwotę netto 11.877.060 EURO. Inwestycja przede wszystkim pozwoliła na zmniejszenie odprowadzanego do środowiska ładunku zanieczyszczeń. W sposób znaczący poprawiła się jakość wód rzeki Soły, co pozytywnie wpłynęło na stan wody w jeziorach: Żywieckim, Międzybrodzkim i Czanieckim i jakość wód podziemnych. W 2009 r. została podpisana umowa o dofinansowanie Projektu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie - Faza II” w ramach działania 1.1 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM” priorytet I „Gospodarka wodno- ściekowa” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. W 2013 r. Związek Międzygminny ds. Ekologii otrzymał decyzję Komisji Europejskiej potwierdzającą przyznanie dofinansowania dla żywieckiej inwestycji. Wartość wydatków została zwiększona do 213.530.166 EURO (dofinansowanie wyniosło ostatecznie 181.500.641 EURO).

W ramach inwestycji powstała m.in. sieć kanalizacyjna o długości ok. 1200 km i sieć wodociągowa o długości ok. 200 km. Przygotowano także bardzo nowoczesną instalację suszenia osadów ściekowych na terenie oczyszczalni ścieków w Żywcu i uszczelniono sieć kanalizacyjną i wodociągową na terenie miasta. Przeprowadzono prace badawcze i wykonano projekty uszczelnienia kanalizacji sanitarnej poza Żywcem.

Projekt znacząco poprawił jakość życia mieszkańców gmin na terenie Żywiecczyzny i stan środowiska naturalnego. To jednak nie koniec działań proekologicznych w tej części regionu.

Kolejnymi ważnymi inwestycjami Związku Międzygminnego ds. Ekologii (ZMGE) w Żywcu są działania w zakresie ochrony powietrza i energetyki prosumenckiej (zgodnie z nowoczesnymi założeniami świadomy konsument jest także mikrowytwórcą energii). Opracowywany jest właśnie „Master Plan ograniczenia niskiej emisji i zarządzania zrównoważoną energią na terenie Żywiecczyzny”. Dokument określa obecny stan gospodarki energetycznej, cele strategiczne i opis planowanych działań przeciwdziałających niskiej emisji, źródła finansowania inwestycji oraz spodziewane efekty tych działań. Jednocześnie w gminach dobiegają końca prace związane z opracowaniem Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, tzw. PGN-ów. Stworzone dokumenty będą stanowiły podstawę do ubiegania się o środki finansowe (ze środków unijnych oraz NFOŚiGW) na działania przeciwdziałające niskiej emisji.

Od ekologii do zrównoważonego rozwoju

Powiat żywiecki jest lubianym miejscem turystyki weekendowej i wakacyjnej dla mieszkańców Śląska. Łączy tereny ciekawe przyrodniczo i krajobrazowo (zasobne w wodę) z dużą liczbą zabytków. Nic dziwnego, że samorząd gminny i powiatowy chce wykorzystać ten potencjał. W lutym tego roku podczas Zgromadzenia Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu zaprezentowano Koncepcję Rozwoju Gmin Powiatu Żywieckiego. Będzie stanowić ona jeden z fundamentów działań m.in. na rzecz rewitalizacji rzek, potoków i Jeziora Żywieckiego oraz turystyki okołowodnej. Na podstawie tego dokumentu przedstawiciele związku Antoni Szlagor, przewodniczący Zgromadzenia oraz Janusz Michałek, przewodniczący Zarządu zorganizowali kolejne spotkanie z partnerami holenderskimi, dotyczące realizacji projektów w obszarze turystyki. Tematyka rozmów objęła główne kierunki rozwoju całego obszaru Żywiecczyzny. (Przypomnijmy, że początek współpracy polsko-holenderskiej wyznaczył list intencyjny podpisany w listopadzie 2014 r. Teraz partnerzy chcą wypracować założenia konkretnych projektów). Spotkania przeprowadzono z pięcioma partnerami, których profil, doświadczenie i skala działania „pasują” do Żywiecczyzny. Wśród nich znaleźli się „Leisurelands”, „Molecaten”, „Staton Bouw”, „Thermen Bussolo” oraz Breda University of Applied Sciences (NHTV) - międzynarodowa uczelnia realizująca programy edukacyjne w zakresie zarządzania turystyką i rekreacją.

- Koncepcja stała się bazą do prowadzenia rozmów o współpracy w obszarach najbardziej zaawansowanych projektów rekreacyjno-turystycznych czy edukacyjnych. Ważne są tu praktyka i doświadczenie w łączeniu turystyki i edukacji z działaniami na rzecz jakości przestrzeni, dbałości o środowisko, rozwiązywania problemów wodnych oraz tworzenia dobrych warunków życia dla młodych, dobrze wykształconych ludzi, by chcieli związać się z regionem. Kluczowy w rozmowach jest również fakt, że koncepcja łączy wokół wspólnych przedsięwzięć gminy, powiat oraz inne ważne instytucje lokalne. I ten fakt może przesądzić o powodzeniu projektów. Tym bardziej, że ich podbudowę tworzy wiele istotnych dla rozwoju Żywiecczyzny uwarunkowań lokalnych - przestrzennych, środowiskowych, wodnych i społeczno-gospodarczych - wyjaśnia Antoni Szlagor, przewodniczący Zgromadzenia ZMGE i burmistrz Żywca.

Podjęte w Holandii rozmowy stanowią początek działań samorządu żywieckiego oraz Związku Międzygminnego ds. Ekologii na rzecz realizacji Koncepcji Rozwoju Gmin Powiatu Żywieckiego. Już przyjęte założenia koncentrowały się wokół zapoznania strony polskiej i holenderskiej ze wzajemnymi oczekiwaniami i podstawowymi warunkami współpracy. Przedyskutowano też uwarunkowania związane z rozwojem odpowiedniego standardu usług, opartych na nowoczesnej i ukierunkowanej na potrzeby regionu edukacji.

Żywiecczyzna będzie starała się teraz w bardziej zdecydowany sposób wykorzystać swoją „rozpozna-walność”. Nie tylko jako marka w przemyśle browarniczym, ale obszar, którego ikoną jest wysoki standard usług oraz zróżnicowana, szeroka oferta rekreacji, turystyki i usług zdrowotnych. Wyróżnikiem tej oferty będzie szacunek dla lokalnej tradycji, krajobrazu, środowiska oraz tworzenie przestrzeni przyjaznej dla działalności młodych, ambitnych i dobrze wykształconych ludzi.

- Turystyka, ekorolnictwo, agroturystyka, edukacja to obszary, wokół których tworzone będą projekty oraz prowadzone działania sprzyjające rozwojowi lokalnej przedsiębiorczości i szkolnictwa. Proces ten stanowi kolejny, po przedsięwzięciach inwestycyjnych w gospodarce wodno-ściekowej, etap prac - koncentrujący się na zrównoważonym rozwoju całego obszaru. Woda pozostanie jednak nadal kluczowym elementem dla formowania wielu ważnych lokalnie projektów - dodaje Antoni Szlagor.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto