H₂O związek na całe życie

Redakcja

Akredytowane Laboratorium ZPWiK w Zabrzu

Jaką misję ma przedsiębiorstwo posiadające takie motto? W Zabrzu woda jest wysokiej jakości a jej dostawy niezawodne. Obchody Światowego Dnia Wody są okazją by podpatrzyć jaki i czyj wysiłek stoi za firmą, która odpowiada za jeden z najważniejszych produktów potrzebnych do życia.

Gdyby któregoś dnia rano okazało się, że z kranów nie leci woda prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie wyjść z domu. Łatwiej znieść przerwę w dostawie energii elektrycznej.

Pierwszy kontakt

- Pod 994 mieszkańcy Zabrza zgłaszają proste problemy. Potrzebują informacji. Robimy wszystko by otrzymali wsparcie i wiedzieli, że nasi ludzie są kompetentni – mówi Krzysztof Maciąg, starszy dyspozytor. 994 jest czynny całą dobę. W razie awarii wyjedzie pogotowie. Gdy wymagane jest wyłączenie odcinka sieci, przed zakręceniem wody do użytkowników popłynie komunikat o czasie usuwania awarii zarówno z megafonów na samochodzie jak i drogą radiową, e-mail-ową i SMS-ową. Gdy naprawy sieci są planowane to informacje idą z dwudniowym wyprzedzeniem. - Ludzie rozumieją, że się modernizujemy. Gdy są informowani reagują spokojnie - kończy szef dyspozytury.

Zdrowa woda dla wszystkich

- Dostarczanie naszej czystej i zdrowej wody bez przerw w dostawach to nasza misja ale też obowiązek jaki mamy wobec naszych odbiorców - mówi Janusz Wawrzyniuk, kierownik Wydziału Produkcji Wody.

Stacja Uzdatniania Wody w Mikulczycach

Znajdujemy się w Stacji Uzdatnia Wody w zabrzańskich Mikulczycach. To jedna z dwóch, które w sumie mają 5 studni ujmujących wodę z pokładów triasowych. Zabrzanie piją również wodę z ujęcia Zawada w Karchowicach a także z największego rezerwuaru wody w Polsce południowej z Jeziora Goczałkowickiego. - Przyjęcie rozwiązania, w którym w razie problemów możemy z jednego źródła zasilania w wodę przełączać się na inne, daje pełne bezpieczeństwo – dodaje Janusz Wawrzyniuk.
- To co ważne dla mieszkańców miasta, poza jakością wody, to jej ciśnienie. Aktualnie jesteśmy w stanie dostarczyć ją do wszystkich najwyższych budynków. Klienci oczekują, że odkręcą kurek i woda poleci. Wiemy co robić, by ludzie mieli komfort życia związany z dostępem do wody dobrej jakości – mówi Zdzisław Trzepizur, Dyrektor d/s Produkcji Wody i Ochrony Środowiska.

Zmiana nie tylko na sieci
- Inwestycje w sieć kanalizacyjną zawsze łączą się ze zmianą wyglądu całych dzielnic. Po remoncie sieci powstają nowe chodniki i drogi. Miasto zyskuje podwójnie – mówi Włodzimierz Bosowski, prezes Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Szybka reakcja i profesjonalna praca - to cechy dzisiejszych wodociągowców. Kiedyś było inaczej. Pamiętamy szarą rzeczywistość sprzed 30 lat. Dziś wystarczy jeden telefon, by natychmiast pojawiło się pogotowie wodociągowe - dodaje prezes spółdzielni.

Od lewej: Janusz Wawrzyniuk, kierownik Wydziału Produkcji Wody i Jolanta Herman, Technolog Wody, na terenie jednej z przepompowni ZPWiK w Zabrzu.

Na tropie
Jolanta Herman od 8 lat pracuje w wodociągach jako technolog wody. Wcześniej 25 lat spędziła w Sanepidzie. – Gdy odpowiada się za zdrowie ludzi trzeba dmuchać na zimne. Stale pobieramy próby do badań z 21 punktów monitoringowych. Przepisy bardzo szczegółowo określają skład wody, ale my stawiamy sobie wyższe wymogi niż określają to przepisowe graniczne wartości – mówi Jolanta Herman, Technolog Wody.
– Wraz z Sanepidem do badań wyjeżdżamy także wtedy gdy zgłaszany jest problem w domu mieszkańca. My badamy wodę na zewnątrz posesji czyli przy głównym wodomierzu, do tego miejsca odpowiadamy za sieć, a Sanepid w mieszkaniu czyli na sieci wewnętrznej, należącej do właściciela budynku. Często jeszcze mieszkańcy nie wiedzą, że jest taki podział. Kontrole powodują, że coraz więcej osób wie, by z problemem na sieci najpierw pójść do właściciela budynku. Dotychczas wszystkie złe wyniki jakie pojawiały się po interwencjach w domach wynikały ze skażenia wtórnego, którego powodem były stare i „zarośnięte” sieci wewnętrzne – kończy Jolanta Herman.

Zbadaj swoją wodę
Gdy dochodzi do zgłoszenia awarii, badania wody są wykonywane przez Laboratorium ZPWiK „z urzędu”, ale jakość wody z kranu może sprawdzić każdy. Jest to usługa płatna – mówi Elżbieta Baros-Stuligłowa, kierownik ds. Jakości, kierująca Laboratorium. - Nasza placówka jest Laboratorium akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji. Jest to obiektywny dowód, że działa zgodnie z najlepszą praktyką laboratoryjną - dodaje.

*

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach sprawuje stały nadzór nad jakością wody w sieci wodociągowej na terenie Zabrza. Oceny jakości wody znajdują się m.in. na

http://www.wodociagi.zabrze.pl/

i

https://pssegliwice.pis.gov.pl/

.
- Tylko w 2017 r. w ramach kontroli wewnętrznej oraz urzędowej w Zabrzu pobrano ok. 400 próbek wody do badań mikrobiologicznych i fizykochemicznych z punktów monitoringowych oraz ze stacji uzdatniania wody. Niewielkie przekroczenia wskaźników mikrobiologicznych, nie stanowiących bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi, stwierdzono w 5 próbkach. Kolejne badania tego nie potwierdzały, co oznacza, że były to zdarzenia incydentalne, związane ze stanem instalacji wewnętrznej. Przekroczeń parametrów fizykochemicznych w ogóle nie stwierdziliśmy. Prowadzimy też kontrole stanu sanitarno-higienicznego i technicznego stacji uzdatniania wody działających w Zabrzu. W 2017r. nie odnotowaliśmy żadnych uchybień – mówi Agata Szczęśniak z Sekcji Higieny Komunalnej zespół nadzoru nad jakością wody w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach.

 
*
Piotr Niemiec, prezes ZPWiK w Zabrzu

Zarządzanie takim przedsiębiorstwem to przede wszystkim wielka odpowiedzialność za zdrowie i życie mieszkańców Zabrza. Ponad 850 milionów złotych jakie wydaliśmy razem z Gminą na inwestycje w ostatnich 10 latach zmieniło nasze przedsiębiorstwo jak nigdy dotąd. Przed nami kolejne inwestycje. Nasza sieć ciągle się modernizuje. Teraz stoimy przed kolejnym wyzwaniem. Nowe zalecenia WHO oraz Ramowej Dyrektywy Wodnej nakazują opracowanie w ciągu 3 lat procedur postępowania na wypadek pogorszenia się jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie miasta Zabrze. Wiemy już jak to zrobić, teraz pozostaje nam stworzenie tego w formie dokumentu - mówi Piotr Niemiec, prezes ZPWiK w Zabrzu

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3