Handel w niedziele tylko do godz. 13:00 - popierasz? [SONDA]

Agata Pustułka
Udostępnij:
Kiedy poznamy ostateczny kształt ustawy o zakazie handlu w niedziele, popierany przez NSZZ „Solidarność”? Prace w Sejmie wciąż trwają i nie ma żadnych pewnych rozwiązań. Pojawiają się za to kolejne pomysły...

Jeden z ostatnich pomysłów mówi o tym, by w niedziele handlować tylko do godziny 13:00. Trwają prace nad projektem ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. Kiedy może wejść w życie? Najwcześniej w przyszłym roku.

Handel w niedziele tylko do godz. 13:00 - popierasz? [SONDA]

Jest kilka nowych kontrowersyjnych propozycji.

- Proszę nie traktować tej propozycji poważnie. To luźny pomysł. Ja osobiście jestem za całkowitym zakazem handlu w niedziele. Zresztą dlaczego do 13.00? Przecież wiadomo, że w godzinach dopołudniowych Polacy najczęściej uczestniczą w mszach świętych - mówi poseł Czesław Sobierajski z PiS, reprezentujący Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, który pracuje nad ustawą.

Jak dodaje Sobierajski, były też pomysły, aby co tydzień połowa sieci nie pracowała, a druga pracowała. To rozwiązanie jest już jednak kompletnie nie do wyobrażenia.

Prawo i Sprawiedliwość, które w innych kwestiach nie wzoruje się na państwie niemieckim, w przypadku handlu chce wprowadzenia zasad obowiązujących u naszych zachodnich sąsiadów. Tam w niedziele są czynne jedynie stacje benzynowe.

Warto jednak dodać, że w te dni kwitnie handel w naszych przygranicznych województwach, bo Niemcy chętnie robią u nas zakupy właśnie w niedziele.

Raport Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawia złudzeń: w IV kwartale 2016 roku ok. 67 proc. ogółu przyjazdów cudzoziemców do Polski związanych było z robieniem zakupów. Przez cały miniony rok przyjezdni zostawili u nas ponad 39 mld zł. Nasi sąsiedzi wydawali w Polsce średnio 480 zł, z czego najwięcej przekraczający granicę z Ukrainą (812 zł), Białorusią (652 zł), Litwą (508 zł), Rosją (469 zł) oraz z Niemcami (411 zł).

Polska Rada Centrów Handlowych, która apelowała bezskutecznie do posłów o zaprzestanie prac nad ustawą, przygotowała szczegółowe analizy na temat sytuacji branży w krajach po wprowadzeniu zakazów i tych, które z nich zrezygnowały. „Przykłady krajów, w których nastąpiła deregulacja zakazu handlu w niedziele, pokazują, że zniesienie zakazu handlu w niedziele spowodowało zwiększenie zatrudnienia w handlu i rozwój przedsiębiorczości w tych krajach” - czytamy w raporcie PRCH. PiS i związkowcy często powołują się też na restrykcje handlowe, jakie miały miejsce na Węgrzech. Tymczasem proponowane w Polsce rozwiązania są bardziej restrykcyjne niż te, które obowiązywały na Węgrzech.

- Na Węgrzech handel w małej placówce handlowej do 200 mkw. mógł prowadzić nie tylko właściciel sklepu samodzielnie, ale właściciel wraz z członkami rodziny, czego nie przewiduje polski projekt. Węgierski zakaz nie dotyczył umów franczyzy oraz umów agencyjnych, a także nie obejmował innych rodzajów działalności związanej z handlem, takich jak logistyka czy transport. Ostatecznie o wycofaniu się Węgier z zakazu handlu w niedziele zdecydowało niezadowolenie społeczeństwa - informuje PRCH.

PiS, które rozpoczęło wojnę na różnych frontach z wieloma środowiskami, obawia się tej ustawy, stąd tak powolne nad nią prace. Przede wszystkim jednak trzeba dokładnie sprawdzić skutki finansowe. Dla samych centrów handlowych w Polsce zakaz handlu w niedziele może przynieść spadek obrotów o prawie 4 proc., czyli 4,6 miliarda złotych. Będzie to skutkowało spadkiem zapotrzebowania na pracę tylko w sektorze centrów handlowych o około 19-20 tysięcy osób.

Wielkim orędownikiem zakazu pracy w niedziele jest polski Kościół katolicki. Bardzo często na ten temat wypowiada się metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Ostatnio podczas pielgrzymki mężczyzn w Piekarach Śląskich zwrócił się od obecnego tam prezydenta RP Andrzeja Dudy przypominając, że wolną od handlu niedzielę mają: Austria, Grecja, Belgia, Francja, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania. - Każde z tych państw chroni w ten sposób życie rodzinne i prywatne obywateli. W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji, jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej - podkreślił hierarcha.

Dodał, że rozwiązania regulujące rytm pracy i odpoczynku, obowiązujące w wielu nowoczesnych krajach Europy, powinna przyjąć także Polska.

Polacy za i przeciw handlowi w niedzielę

Ponad pół miliona Polaków podpisało się pod obywatelskim projektem dotyczącym zakazu handlu w niedziele, ale co badanie opinii publicznej, to inny procent opowiada się za i przeciwko zakazowi.

Np. jedno z ostatnich badań CBOS przyniosło informację, że 61 proc. Polaków jest za ograniczeniem handlu, a 46 proc. z nich robi w niedziele zakupy. W tym badaniu ponad połowa respondentów uznała jednocześnie, że wprowadzenie zakazu będzie niekorzystne ekonomicznie. Badania przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Konfederacji Lewiatan wykazały natomiast, że w Polsce zakupy w niedziele robi aż 76 proc. społeczeństwa, z czego 31 proc. robi zakupy przez internet. Zgodnie z tymi badaniami, przeciw wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele opowiada się aż 46 proc. badanych respondentów. Z badania tego wynika również, iż osoby pracujące w handlu, opowiadające się za wprowadzeniem zakazu, byłyby w stanie zmienić swoje stanowisko, gdyby praca w niedziele była uregulowana za pomocą pewnych rozwiązań korzystnych z ich punktu widzenia. Niemal połowa z nich poparłaby handel w niedziele, gdyby wprowadzona została dobrowolność pracy w niedziele, dodatek finansowy za pracę lub skrócenie czasu pracy w ten dzień.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie