MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia ulicy I-ego Pułku Ułanów w Sławnie. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
W Sławnie jest ulica I-ego Pułku Ułanów. Skąd wzięła się taka nazwa? Prezentujemy niezwykłą historię, która wrosła w miasto Sławno - powiat sławieński.

Historia ulicy - w Sławnie - I-ego Pułku Ułanów

I Pułk Ułanów to formacja kawaleryjska, która powstała po zakończeniu II wojny światowej. Formowanie pułku było w drugiej dekadzie maja 1945 roku w lasach w okolicy miejscowości Wannesse na południe od Berlina. Twórcą pułku był mjr. Walerian Bohdanowicz. Trzeba tu zaznaczyć, że w czasie II wojny światowej istniał II i III Pułk Ułanów z których wyłonił się I Pułk.

I Pułk Ułanów rozpoczął, wraz z Warszawską Dywizją Kawalerii, powrót do kraju. Pułk składa się z czterech szwadronów liniowych, szwadronu karabinów maszynowych, artylerii pułkowej, plutonu zwiadu i saperów oraz oficera do spraw chemicznych. W takim składzie trafia na Pomorze w okolice Koszalina. Na stałe miejsce postoju wyznaczono mu Sławno, a jego sztab kwaterował w Koszalinie.

W 1945 roku w Sławnie nie było koszar i stąd też pojawił się problem z rozlokowaniem I Pułku Ułanów. Szwadrony liniowe i saperzy trafiły na kwatery do okolicznych wiosek i wspierały ludność w pracy na roli. Przebywały tam do nadejścia zimy. Reszta został ulokowana w Sławnie i miała za zadanie przygotowanie kwater.

Kolejno w krótkim czasie zorganizowano w Sławnie szkołę podoficerską. Dowódcą szwadronu szkolnego został rtm. Rogatko. Do pomocy przydzielono mu oficerów: Zbigniewa Stępnienia, Teofila Arendta, Zdzisława Osochockiego. Szwadron zakwaterowano w szkole poniemieckiej naprzeciwko Szpitala Powiatowego. Czyli w obecnej Szkole Podstawowej nr 3. Kurs w niej trwał cztery miesiące. Po rozwiązaniu szkoły uczniowie ze świadectwami wrócili do szwadronu.

Warto dodać, że szkolenie oficerów z jazdy konnej i w terenie trwało bez przerwy aż do wymarszu pułku ze Sławna. Znamienne jest to, że przed opuszczeniem miasta część oficerów zwolniła się i osiadła w najbliższej okolicy. Dla upamiętnienia ich pobytu jedna z ulic została nazwana: I-ego Pułku Ułanów.

Tak wyglądało Sławno

Tak wyglądało Sławno 23 lata temu. Archiwalne zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto