Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kasy w wodzie, a ile w ziemi? Bilans 2015

Redakcja
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 rozliczany jest do końca tego roku. I właśnie katowicki Fundusz podsumował oraz rozliczył swój udział w tym największym jak dotychczas unijnym programie pomocowym. - Okres rzeczowej realizacji projektów oraz wydatkowania pieniędzy przez beneficjentów upływa 31 grudnia 2015 roku. Część podpisanych umów została już zrealizowana i obecnie następuje końcowe rozliczanie - poinformował prezes Funduszu Andrzej Pilot. Dodał, że zawartych zostało 35 umów na dofinansowanie na wartość ok. 930 mln zł, z czego przyznane dofinansowanie wynosi 513 mln zł, co stanowi ok. 55 proc. wartości nakładów inwestycyjnych na wszystkie projekty.

Gospodarka wodno-ściekowa po modernizacji
WFOŚiGW w Katowicach pełni rolę instytucji wdrażającej dla dwóch głównych tzw. osi priorytetowych POIiŚ. Jedną z nich jest gospodarka wodno-ściekowa. W tej dziedzinie z unijnych pieniędzy wspierane są przedsięwzięcia zmierzające do zapewnienia efektywnych systemów zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych. Projekty dotyczą też wyeliminowania ze ścieków niektórych substancji niebezpiecznych oraz bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu ludzi, jak również dbałości o poziom bezpiecznych wskaźników emisyjnych w odniesieniu do innych substancji zagrażających wodnym ekosystemom. Jaki jest bilans? Fundusz zawarł 32 umowy dotyczące gospodarki wodno-ściekowej. Wsparcie dostały projekty na budowę i modernizację sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków.

A co z odpadami i ochroną powierzchni ziemi?
W tym przypadku wspierane są projekty (WFOŚiGW jest instytucją wdrażającą dla tych o wartości poniżej 25 mln euro) dotyczące recyklingu i nowych technologii unieszkodliwiania odpadów komunalnych i likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów. Wsparcie uzyskały 3 projekty obejmujące budowę i rozbudowę zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych. Dzięki tym inwestycjom możliwe staje się uporządkowanie gospodarki odpadami na danym obszarze województwa śląskiego oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do systemu zagospodarowania odpadów.

To nie jest koniec dotacji!
- Ze środków POIiŚ na lata 2007-2013 przygotowywane są również projekty przewidziane do realizacji w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 - poinformował Rafał Adamus, zastępca prezesa Funduszu. Dodał, że Fundusz zawarł 7 umów o dofinansowanie na taki zakres rzeczowy.

- Dzięki tym umowom o dofinansowanie, w których beneficjent zobowiązał się aplikować o wsparcie realizacji projektów z pieniędzy na lata 2014-2020, zapewniona jest kontynuacja inwestycji dotyczących poprawy środowiska w naszym województwie - stwierdził Rafał Adamus.

W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020, zgodnie z porozumieniem zawartym z NFOŚiGW, katowicki WFOŚiGW będzie nadzorował część projektów. Ponadto pełni rolę instytucji wdrażającej dla programu ,,Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej” - działań w ramach zmniejszenia emisyjności gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto