MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiamy w woj. śląskim? Sprawdź RAPORT PŁACOWY [mediana zarobków]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Mapa zarobków w woj. śląskim: Zobacz, kto zarabia najlepiej, w jakim mieście w zależności od wieku, stażu pracy i wielkości firmy.
Mapa zarobków w woj. śląskim: Zobacz, kto zarabia najlepiej, w jakim mieście w zależności od wieku, stażu pracy i wielkości firmy. Sedlak i Sedlak/Dziennik Zachodni
3700 złotych - tyle w 2016 wynosiła mediana zarobków mieszkańców Śląskiego. Taki wynik dał nam szóstą pozycję w kraju. W tym roku zarobki powinny pójść w górę. Ile zarabiamy w woj. śląskim? Kto najlepiej i w jakim mieście? Kliknij w galerię powyżej...

Ile zarabiamy w woj. śląskim? Sprawdź RAPORT PŁACOWY [mediana zarobków]

Było dobrze, a ma być jeszcze lepiej. Tak na pytania o czekające nas zmiany na rynku pracy odpowiadają eksperci. Hasło „czas pracowników“, głośne już w 2016, w tym roku nabierze jeszcze mocniejszego znaczenia.

- Sytuacja na rynku pracy od lat nie była tak dobra. Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Śląskiem była rekordowo niska, wynosiła 6,6 procenta (mniejsza była tylko w woj. mazowieckim - przyp. red) - komentuje Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. - To wszystko przekłada się na coraz lepszą pozycję pracowników na rynku pracy. Obserwujemy wyraźny wzrost zarobków w każdej branży - dodaje.

Przykładów nie trzeba szukać daleko. Doskonale obrazuje to sytuacja w dyskontach, które nie tylko podwyższają wynagrodzenie swoim pracownikom, ale też prześcigają się w pomysłach rozbudowywania „socjalu“, który ma zachęcić do podpisania umowy właśnie z nimi.

Jak teoria o wysokich zarobkach przekłada się na stan naszych portfeli? Przekonamy się sięgając do wyników najnowszego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), które od 2003 roku przygotowuje Sedlak&Sedlak. Eksperci zebrali w nim zeszłoroczne stawki wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach od 145 782 osób z całej Polski (w obliczeniach końcowych uwzględnili dane 115 163 osób). Okazuje się, że Śląskie na tle kraju wypada przeciętnie. Z medianą zarobków wynoszącą 3700 zł znaleźliśmy się na szóstej pozycji zestawienia.

Więcej od nas zarabiają w woj. : mazowieckim (4900 zł), dolnośląskim (4200 zł), małopolskim (4000 zł), pomorskim (3850 tys. zł), wielkopolskim (3800 zł). Zaś najniższe wynagrodzenie za swoją pracę otrzymują mieszkańcy warmińsko-mazurskiego (3150 tys. zł), świętokrzyskiego, lubelskiego i podlaskiego (po 3200 zł).

Dr Skórską taki wynik nie zaskoczył. Patrzy na nie z większym optymizmem.- Od dłuższego czasu nasze województwo plasuje się wśród jednych najlepiej postrzeganych w kraju z punktu widzenia poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i sytuacji na rynku pracy. W konsekwencji i wysokości wynagrodzeń - komentuje. Od razu zwraca uwagę, że porównanie wyników na podstawie województw nie odzwierciedla sytuacji na lokalnych rynkach pracy.

- Mazowieckie to nie tylko Warszawa, małopolskie to nie tylko Kraków. Tak samo Śląskie. To nie Katowice, a wiele mniejszych miast, gdzie zróżnicowanie płacowe jest wyraźnie widoczne - zaznacza. Doskonale obrazuje to badanie Sedlak&Sedlak. U nas mediana zarobków waha się od 2975 zł w Wodzisławiu Śl. do 4200 zł w Katowicach.

Co wpływa na średnie zarobki mieszkańców Śląskiego? Dr Skórska wymienia fakt, że jesteśmy jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w kraju. Druga kwestia to górnictwo, gdzie wysokość wynagrodzeń cały czas jest relatywnie wysoka. Trzecia, to rozwój nowoczesnych usług, szczególnie widoczny w większych aglomeracjach Śląskiego

Zobacz również:
Sprawdź zarobki w Biedronce, Lidlu, Tesco, Auchan, Tesco, Kauflandzie...

Ile zarabia górnik? Sprawdź jakie są zarobki na kopalni [stawki wynagrodzeń]

Ile zarabiają policjanci, strażnicy miejscy, żołnierze i prokuratorzy? [stawki wynagrodzeń]

Zarobki nauczycieli 2016 - sprawdź ile zarabiają [107 pensji]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto