Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu ludzi ginie rocznie przez smog w Śląskiem? Jesteśmy w pierwszej 10. na świecie - RANKING

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Na planszach pokazujemy, ile zgonów można uniknąć w naszych miastach, gdyby poprawić jakość powietrza. 

KLIKNIJ KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO
Na planszach pokazujemy, ile zgonów można uniknąć w naszych miastach, gdyby poprawić jakość powietrza. KLIKNIJ KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO DZ
Ilu ludzi ginie rocznie przez smog w Śląskiem? Barcelona Institute for Global Health opublikował ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza. Niektóre miasta z woj. śląskiego znalazły w pierwszej 10.! W galerii pokazujemy, ile zgonów można uniknąć w poszczególnych miastach, gdyby poprawić jakość powietrza.

Barcelona Institute for Global Health opublikował ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza.

Z badania wynika, że tylko w aglomeracji śląskiej, gdyby powietrze było czyste, można byłoby uniknąć rocznie ponad 2500 zgonów!

Dla każdego miasta podawane są osobne dane. Szczegóły podajemy na planszach poniżej.

W rankingu w pierwszej 50-tce znajdziemy jeszcze Bielsko-Białą i Częstochowę.

Likwidacja smogu uratuje 52 tysiące ludzi przed śmiercią

Badanie jest o tyle unikatowe, że naukowcy prześwietlili 1000 europejskich miast, natomiast po raz pierwszy. W badaniu prowadzonym przez naukowców z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) po raz pierwszy oszacowano wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie w Europie na poziomie miasta. Ponieważ dane dotyczące chorób nie są dostępne dla wszystkich miast, badanie koncentruje się na śmiertelności.

Zespół badawczy oszacował roczną śmiertelność z powodu zanieczyszczenia powietrza dla każdego z 1000 badanych miast i na podstawie wyników sporządził dwa rankingi: jeden dla drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) i jeden dla dwutlenku azotu (NO2). ).

W dzienniku The Lancet Planetary Health opublikowano ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza, a dokładnie drobnym pyłem zawieszonym (PM2,5) i dwutlenkiem azotu (NO2).

- Gdyby wszystkie analizowane miasta poprawiły jakość powietrza osiągając poziomy pyłów zawieszonych zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), każdego roku można by zapobiec blisko 52 tysiącom zgonów w całej Europie – informuje Magdalena Tchórznicka, koordynatorka projektu LeadAIR z ramienia warszawskiej organizacji Forum Energii, którego druga edycja ma wesprzeć śląskie samorządy, które znalazły się na niechlubnej, barcelońskiej liście.

- W drugiej edycji projektu LeadAIR udział bierze 15 miast m. in. z obszarów wskazanych w raporcie Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Są to Jastrzębie Zdrój i jedno miasto z Aglomeracji Śląskiej: Bytom. Druga edycja projektu LeadAIR pokazuje, że wielu polskich włodarzy i urzędników dostrzega złożoność problemu złej jakości powietrza w miastach i rozpoczyna realizację pomysłów i opracowanie długofalowych strategii. Inicjatywy samorządowe należy jednak wspierać merytorycznie i ułatwiać urzędnikom docieranie do ekspertów. I taką możliwość daje LeadAIR. Włodarze miast biorą udział w warsztatach, webinarach i spotkaniach eksperckich, ale przede wszystkim otrzymują możliwość czteromiesięcznej współpracy z doradcą, dobranym do potrzeb danego miasta. Nasi doradcy to m.in. Tomasz Pietrusiak, Sylwia Słomiak, Patryk Białas czy Małgorzata Smolak.

– Działania samorządów są kluczowe dla polskiej transformacji energetycznej. Działania na poziomie lokalnym należy wspierać dostarczając wiedzę, motywację i wsparcie w realizacji ambitnych przedsięwzięć na rzecz nie tylko poprawy jakości powietrza, ale także ograniczenia emisji CO2 i zmian klimatu - Magdalena Tchórznicka. Właśnie teraz dokonanie tych zmian jest możliwe.
Na stole leżą ogromne pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE, z których dużą część trzeba wydać na rozwiązywanie problemów środowiska i klimatu, w tym na poprawę jakości powietrza.

Dziesięć miast o największym obciążeniu śmiertelnością związaną z ilością pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu to:

  • 1.Brescia (Włochy),
  • 2.Bergamo (Włochy),
  • 3.Karwina (Republika Czeska),
  • 4.Vicenza (Włochy),
  • 5.Metropolia Śląska (Polska),
  • 6.Ostrawa (Republika Czeska),
  • 7.Jastrzębie-Zdrój (Polska),
  • 8.Saronno (Włochy),
  • 9.Rybnik (Polska),
  • 10.Havířov (Republika Czeska).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto