Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inżynieria zarządzania. Warto postawić na kierunek z przyszłością

Reklama
Reklama
Prawo w biznesie to nowy kierunek Wyższej Szkoły Bankowej w ...
Prawo w biznesie to nowy kierunek Wyższej Szkoły Bankowej w ... Reklama
Prawo w biznesie to nowy kierunek Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. Może okazać się strzałem w dziesiątkę, bo firmy coraz częściej korzystają z rad prawników, a niejednokrotnie zatrudniają ich na stałe w swoich strukturach.

Wybór studiów często przesądza o naszej dalszej przyszłości zawodowej. Warto postawić na przyszłościowe kierunki, łączące umiejętności techniczne i zarządzanie. Bo ludzi z takimi kompetencjami potrzeba na rynku pracy.

 

Inżyniera zarządzania to stosunkowo nowy rodzaj kierunku studiów. Oferuje go coraz więcej uczelni w kraju. Na Śląsku jest to np. Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie. Nic dziwnego, że szkoły wyższe zdecydowały się na wprowadzenie tego kierunku studiów, bo kompetencje nabywane przez jego absolwentów są obecnie poszukiwane na rynku pracy.

 

- Studia inżynierskie wyspecjalizowane tylko w informatyce już nie wystarczają. Niezbędne stają się umiejętności zarządzania oraz kompetencje kierownicze. Specjalność jest nowoczesną koncepcją kształcenia inżynierów dostosowaną do aktualnego rynku pracy, opartą na praktyce, potrzebach firm i instytucji - podkreśla dr inż. Jarosław Kobryń, wykładowca WSB w Chorzowie

 

Coraz większa specjalizacja firm na rynku powoduje, że potrzebne są osoby, które są w stanie zająć się całościową analizą i interpretacją procesów technologicznych zachodzących w przedsiębiorstwach. Takie osoby mogą być ogniwem łączącym wysoce wyspecjalizowanych inżynierów z kadrą kierowniczą firmy.

 

Inżynier w dzisiejszych czasach potrzebuje kompetencji zarządczych. Bywa, że w trakcie realizacji jakiegoś projektu musi odpowiadać za budżet, zajmować się organizowaniem spotkań, itp. Wybranie kierunku inżyniera zarządzania może być więc trafnym wyborem dla osób chcących łączyć kompetencje biznesowe i technologiczne.

 

Studia takie mogą wybrać osoby myślące przyszłościowo o rozwoju swojej kariery. W końcu nie każdy będzie chciał aż do emerytury pracować wyłącznie jako zwykły programista, czy technolog. Warto postawić na te umiejętności, które w przyszłości pozwolą nam awansować i zajmować się bardziej odpowiedzialnymi zadaniami.

 

- Studia to nie tylko nauka, ale także nowe doświadczenia, nowe znajomości i poszerzanie horyzontów, a przede wszystkim połączenie wiedzy z pasją. Po 3,5-letnich studiach inżynierskich kontynuuję naukę w chorzowskiej WSB, gdzie mogę nie tylko zdobyć wiedzę pożądaną przez pracodawców, ale także poznać zasady funkcjonowania współczesnej księgowości i  nowoczesnej gospodarki, co z pewnością przygotuje mnie do pracy zawodowej - mówi Michał Niemczyk,

student finansów i rachunkowości w WSB. Michał zdecydował się na oddzielne studia inżynierskie i te związane z biznesem. Tymczasem wybierając kierunek inżyniera zarządzania można defacto połączyć oba te aspekty już na początku studiowania.

 

Czym mogą zajmować się osoby kończące inżynierię zarządzania? Absolwenci tego kierunku w czasie studiów nabywają m.in. wiedzę z zakresu zarządzania, ekonomii, finansów i rachunkowości oraz prawa. Do tego dochodzą kompetencje, które pozwalają wykorzystać wiedzę np. o cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych, także w zakresie ekologii; technologii produkcji, czy w informatyce.

 

W przypadku Śląska warto pamiętać, że funkcjonuje tutaj największa w Polsce specjalna strefa ekonomiczna KSSE (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.). Stosowane są tam nowoczesne na skalę globalną technologie produkcji. Jednak konkurujące ze sobą na tym runku firmy potrzebują nowej kadry inżynierskiej z umiejętnościami biznesowymi. W samorządowej Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020” możemy przeczytać m.in., że w latach 2005-2007 41,3% przedsiębiorstw przemysłowych w województwie śląskim wprowadziło innowacje - niewiele mniej niż w województwach mazowieckim (44,7%) i warmińsko-mazurskim (42,8%). Dodatkowo z aktualizacji tego dokumentu, pt. „Śląskie 2020+” możemy się dowiedzieć, że województwo Śląskie jest na drugiem miejscu w kraju - po mazowieckim - jeśli idzie o liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarki narodowej. Województwo zajmuje też trzecią pozycję w kraju pod względem wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

 

 

Dane te świadczą o tym, że kierunki związane z inżynierią, ekonomią i zarządzeniem będą trafnym wyborem dla absolwentów łączących swoją przyszłość zawodową ze Śląskiem. Gdy jeszcze połączymy dziedziny w jeden kierunek - inżynierię zarządzenia - może być pewni, że nasze wykształcenie będzie odpowiadać aktualnie panującym potrzebom rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto