Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jajo bez tajemnic, czyli jak czytać oznaczenia kodowe

Sławomir Cichy
Na Wielkanoc kupujemy więcej jaj niż zwykle
Na Wielkanoc kupujemy więcej jaj niż zwykle fot. Mikołaj Suchan
W Polsce 40 milionów kur niosek co roku dostarcza na nasze stoły prawie 10 miliardów jaj. W czasie Wielkanocy jemy ich znacznie więcej niż zazwyczaj.

Prawie wszystkie jaja dostępne w sklepach pochodzą z ferm kur niosek z chowu klatkowego. Jednak przed Wielkanocą na półkach hipermarketów pojawiają się jaja z ferm, gdzie kury co prawda są zamknięte w kurniku, ale mogą chodzić po wybiegu ze ściółką. Najłatwiej rozpoznać te jaja po cenie, zwykle o połowę wyższej niż tych z chowu klatkowego. Są też oznaczone innym kodem. Jakim? Szczegóły obok.

Cena jaja w sklepie, oprócz sposobu chowu, zależy także od jego wielkości i wagi. W sierpniu 1996 r. wprowadzono dla jaj spożywczych oznaczenia według czterech klas wagowych: XL - bardzo duże: 73 g i więcej; L - duże: 63-73 g; M - średnie: 53-63 g; S - małe: poniżej 53 g.

W handlu detalicznym możemy kupić jedynie jaja spożywcze, a więc oznaczone na opakowaniu symbolem dużej litery "A".
Oznacza ona jaja świeże, pakowane nie później niż 10 dni od zniesienia. Charakteryzują się czystą, nieuszkodzoną skorupką; wysokość komory powietrznej nie może przekraczać 6 mm, a białko powinno być przezroczyste i klarowne. Istnieje też klasa dodatkowa A-Ekstra, dla jajek nie starszych niż 7 dni od pakowania. Wysokość komory powietrznej takiego jaja nie może przekraczać 4 mm. Oprócz jaj spożywczych istnieją jeszcze dwie klasy jakości. Klasa B oznacza jaja utrwalone lub drugiej klasy. Klasa C - to jaja niesortowane, wyłącznie dla przemysłu. Warto sprawdzać minimalny termin przydatności do spożycia, drukowany na opakowaniach. Każde województwo ma też swój kod określający miejsce pochodzenia jaja. Śląskie oznaczone jest numerem 24.

Jaja przeznaczone do handlu detalicznego, czyli klasy A, muszą być oznaczone na skorupie numerami wyróżniającymi. Taki numer składa się: z kodu systemu chowu, kodu państwa oraz oznaczenia za-kładu. Dla konsumenta najważniejszy jest kod systemu hodowli, bo od niego zależy jakość jaj, a co za tym idzie - cena. Kod systemu chowu jest pierwszym z serii i oznacza się go:

0 - jaja z produkcji ekologicznej. Kury znoszące je są żywione paszami mało przetworzonymi, korzystają z zielonych wybiegów, świeżego powietrza i słońca.

1 - jaja z chowu na wolnym wybiegu. Kury żyją w kurniku, ale mogą z niego wychodzić, grzebać w ziemi, skubać.

2 - jaja z chowu ściółkowego. Kury są zamknięte w kurniku, ale mogą chodzić swobodnie po ściółce.

3 - jaja z chowu klatkowego. Kury całe życie siedzą w małych klatkach z ograniczoną możliwością ruchu. CIS


*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto