Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się żyje w Śląskiem? Komunikacja lepsza niż w Warszawie, ale... [RANKING]

Kamila Rożnowska
Śląskie zdecydowanym liderem rankingu dotyczącym łatwości dojazdów. Ale w zestawieniu na temat poczucia bezpieczeństwa jest gorzej. Jak się żyje na Śląsku?

Mamy całkiem niezłą publiczną komunikację i infrastrukturę. Autorzy rankingu przepytali ponad 140 tys. respondentów z całej Polski i zadali 10 różnych pytań. Jedno z nich dotyczyło tego, czy są zadowoleni z poziomu skomunikowania ich miejsca zamieszkania z drogą do pracy, szkoły, czy na zakupy. Swoje oceny wystawiali w skali od 1 do 7,( 1 oznaczało ocenę najsłabszą, a 7, że z danej miejscowości zdecydowanie łatwo dojechać w wybrane miejsce. )

W tym badaniu serwisu Otodom, OLX oraz PBS - nasz region okazał się liderem! W zestawieniu największych polskich miast (powyżej 300 tys.), Katowice wyprzedziły nawet Warszawę, a pięć innych (w kategorii od 50 do 300 tys. mieszkańców) znalazło się w zestawieniu 10. najlepszych z tej kategorii. To Tychy, Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska i Żory.

Tychy wygrały to zestawienie (z 6,09 punktu), drugie miejsce przypadło Gdyni (6,08), natomiast na podium znalazł się jeszcze Chorzów (6 punktów), a tuż za nim - Piekary Śląskie (5,96), które zajęły miejsce na równi z Toruniem.

– Średnia krajowa tego zadowolenia wyniosła 5,02 - mówiła Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom, który zrealizował to badanie. Podkreśliła też, że w rankingu największych miast w Polsce, to nie Warszawa z metrem, tylko właśnie stolica woj. śląskiego – Katowice, wygrała ze średnią 5,93.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, która odbyła się w sejmiku śląskim, samorządowcy z najlepiej skomunikowanych śląskich miast otrzymali wyróżnienia.

– To wyróżnienie bardzo cieszy, ale w mojej ocenie w dziedzinie transportu i komunikacji mamy jeszcze sporo do zrobienia – mówił Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa. – Chcemy dalej modernizować drogi wojewódzkie i linie kolejowe, kupować nowe pociągi i autobusy - dodawał. – Te wyniki powinny dać do myślenia wszystkim tym, którzy totalnie krytykują KZK GOP – mówił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Daleki jestem od wychwalania jakości naszej komunikacji (publicznej - przyp. red.), ale przystępując do pewnych zmian, pamiętajmy o tym, co od ponad 20 lat budowaliśmy - podkreślał Mejer.

Z kolei Marcin Stańczyk z UM w Katowicach zwracał uwagę też na inne rankingi, w których stolica regionu zajmuje wysokie miejsce. – Musimy pilnować tego, aby tę pozycję utrzymać. Udaje się nam pozyskać pieniądze na dalsze prace – mówił. Przypomniał m.in. o około 450 mln zł dotacji unijnej, którą niedawno udało się dostać miastu na rozbudowę DK 81 i budowie linii tramwajowej na południe.

Ale żeby nie było tak miło, przypomnijmy, że w I części raportu „Się żyje”, który dotyczył poczucia bezpieczeństwa, miasta naszego regionu znalazły się... na końcu. W ostatniej dziesiątce uplasowały się Będzin, Świętochłowice, Bytom, Chorzów, Mysłowice.

– Dla poprawy bezpieczeństwa również wiele zrobiliśmy - odniósł się do tych wyników Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – W mieście mamy w tej chwili ok. 38 kamer monitoringu miejskiego. To wszystko podziało się na przestrzeni ostatnich 2 , 3 lat – mówił. Kolejne elementy przeprowadzonego rankingu (dotyczące m.in. oceny czystości i zadbania okolicy, wygody robienia zakupów) będą prezentowane niebawem.

Ostatnie Ikarusy wyjeżdżają na trasę w Katowicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto