Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak spokojnie i bezpiecznie dotrzeć na Wielkanoc? [PORADNIK]

Karol Świerkot
Podróż w korkach jest mecząca, przez co im dłuższa tym niebezpieczniejsza
Podróż w korkach jest mecząca, przez co im dłuższa tym niebezpieczniejsza Robert Szwedowski
Wielkanoc, to czas zadumy ale i radości, przede wszystkim jednak okazja do spędzenia czasu z rodziną. Niestety, jest to też jeden z najczarniejszych okresów w roku na polskich drogach.

Rok temu w okresie wielkanocnym na drogach województwa śląskiego w 38 wypadkach zginęły 2 osoby, a 44 zostały ranne. W całym kraju w 292 w wypadkach śmierć poniosło 27 osób.

W porównaniu z latami wcześniejszymi był to rok mimo wszystko łaskawy. W rekordowym 2004 r. były aż 454 wypadki, w których śmierć na miejscu poniosło 37 osób. Nieco ponad 100 wypadków mniej policja zanotowała w roku 2008, ale zginęło w nich aż 50 osób. Co roku gorzej jest tylko w Boże Ciało i długi weekend majowy. Tutaj najczarniejszy był 2007 r. W ciągu kilku dni na przełomie kwietnia i maja doszło do 1058 wypadków, w których zginęło 112 osób.

Jak zatem spokojnie i bezpiecznie dojechać do celu? Przede wszystkim się nie śpieszyć - radzą policjanci.

Apelują również aby uważać z alkoholem, bo jak podkreślają, zdecydowana większość nietrzeźwych osób za kółkiem, to tak zwani wczorajsi kierowcy, u których badanie rzadko wykazuje ponad 0,4 promila alkoholu.

Również lekarze ostrzegają, że organizm potrzebuje czasu aby uporać się z jego spaleniem, a noc to nie cudowny czas, po którym zawsze wstaje się trzeźwym. - Wszystko zależy od ilości wypitego alkoholu oraz czasu przez jaki był spożywany - wyjaśnia dr Barbara Groszek, ordynator oddziału toksykologii w szpitalu Rydygiera w Krakowie - Każdy organizm radzi sobie z nim inaczej, bo każdy ma inny metabolizm. Inaczej go spalają ludzie otyli, a inaczej szczupli. Na to nie ma reguły, bo to jest indywidualna cecha każdego człowieka.

Zdaniem ks. Piotra Satkiewicza, w Wielkanoc w ogóle powinniśmy się obyć bez napojów wyskokowych. - Święta są czasem radości, ale ta radość nie powinna być osiągana poprzez alkohol. Bo jest ona wtedy złudna i krótkotrwała. Powinniśmy się radować przeżywaniem naszej wiary, a nie podsycać alkoholem jakiejś sztucznej radości.

Kilka wskazówek jak spokojnie i bezpiecznie dotrzeć na Wielkanoc

Stan techniczny samochodu - Po zimie jego stan pozostawia często wiele do życzenia. Przede wszystkim sprawdźmy hamulce, końcówki drążków kierownicy, żarówki w światłach oraz poziom wszystkich płynów.

Pijani kierowcy - wciąż są plagą polskich dróg. W święta i długie weekendy ich liczba wzrasta o kilkadziesiąt procent. Tylko w tamtym roku w okresie wielkanocnym policjanci zatrzymali 1795 nietrzeźwych kierowców. Dlatego lepiej nie spożywać alkoholu już na dzień przed podróżą.

Brawura6 - To wciąż najczęstsza przyczyna wypadków w Polsce i to tych najtragiczniejszych w skutkach. Ciepła i sucha aura, kusi aby wcisnąć mocniej pedał gazu, albo wyprzedzać w niedozwolonym miejscu, jeśli ktoś przed nami jedzie ostrożnie.

Zmęczenie - Nie wyspany i przemęczony kierowca, może być groźniejszy od pirata drogowego. Wbrew pozorom zasnąć za kierownicą jest bardzo łatwo. Pamiętajmy, aby przed podróżą się dobrze wyspać.

Wzmożony ruch - korki, to zjawisko, które negatywnie wpływa na samopoczucie wszystkich kierowców. Dlatego nie odkładajmy wyjazdu na ostatni moment. Warto wyjechać wcześniej i dojechać bezpiecznie.

Uwaga piesi - Nie tylko kierowcy giną w wypadkach. Piesi w styczności z rozpędzonym autem nie mają żadnych szans, dlatego miejmy oczy szeroko otwarte, szczególnie jadąc bocznymi ulicami w małych miastach.

A jakie wy macie rady dla kierowców przed podróżą na święta?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto