Jakość wody gwarantują profesjonalni pracownicy

Redakcja
Rozmowa z Piotrem Kawką, członkiem zarządu - dyrektorem technicznym Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej sp. z o.o. z siedzibą w Ustroniu.

Jedną z najważniejszych kwestii w Państwa działalności jest dbanie o jakość wody dostarczanej do gospodarstw prywatnych i instytucji publicznych. Jakie parametry musi obecnie spełniać woda dostarczana do odbiorców i w jaki sposób dbacie Państwo o ich zachowanie? Przypomnijmy, normy prawne Unii Europejskiej i polskie przepisy, stają się tu coraz bardziej restrykcyjne.
Normy rzeczywiście są coraz bardziej restrykcyjne, jeśli chodzi o parametry wody uzdatnionej podawanej do sieci wodociągowej przez przedsiębiorstwa wodociągowe.

Podstawowym dokumentem, który reguluje w Polsce sprawy związane z parametrami jakości wody, jej dystrybucją, częstotliwością i zakresem niezbędnych badań, jest znowelizowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, opracowane na podstawie obowiązującej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jak już wspomniałem, jest to dokument, na podstawie którego określa się między innymi sposób oceny przydatności wody, częstotliwość badań i miejsce pobierania próbek, zakres badania wody, program monitoringu jakości wody itp.

Trudno tu podawać wszystkie parametry fizyko-chemiczne i bakteriologiczne, jakie powinna spełniać woda podawana do sieci wodociągowej, ponieważ jest ich bardzo dużo.

Krótko mówiąc, woda musi spełniać parametry określone w Rozporządzeniu, a nad ich kontrolą w naszym przypadku czuwa Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie.

Oprócz badań kontrolnych, które wykonuje PPIS, dodatkowo na bieżąco kontrolę jakości wody zarówno na Stacjach Uzdatniania Wody, jak również bezpośrednio w sieci wodociągowej, sprawują nasze własne Laboratoria Badania Wody w Wiśle-Czarnem oraz w Pogórzu k. Skoczowa.

Ścisła współpraca ww. jednostek z PPIS w Cieszynie daje gwarancję, że woda podawana do sieci wodociągowej jest bezpieczna i nadaje się do spożycia również bezpośrednio z kranu.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że oprócz człowieka na jednym z naszych ujęć nad bezpieczeństwem wody czuwa grupa 8 małż, które są „zatrudnione” w ramach tzw. systemu biomonitoringu.

System wykorzystuje naturalne procesy życiowe tych organizmów, które są ściśle monitorowane poprzez czujniki i specjalistyczny program komputerowy.

Dla ekologów informacja: małże żyją w bardzo optymalnych i komfortowych dla siebie warunkach, a po trzech miesiącach pracy są wymieniane i przechodzą na zasłużoną „emeryturę”, poprzez wypuszczenie do ich naturalnego środowiska, jakim są jeziora i stawy. Małże są znakowane, dlatego nie ma możliwości ich powtórnego wykorzystania. Jeszcze wiadomość dla smakoszy: ten gatunek małż jest niejadalny.

WZC dostarcza średnio ok. 22 tys. m sześc. wody na dobę, eksploatując 9 własnych ujęć, a sprzedaż wody wynosi około 6 mln m sześc. rocznie. Co jest najtrudniejszą kwestią przy zachowaniu odpowiedniej jakości wody z ujęć własnych? Jak prezentuje się kwestia wody kupowanej hurtowo?
Jak już pani wspomniała eksploatujemy 9 ujęć własnych, które ujmują do celów technologicznych zarówno wody powierzchniowe, jak i podziemne. Trudno w skrócie opisać je wszystkie, skupiłbym się na naszych dwóch największych ujęciach, tj. SUW Wisła-Czarne oraz SUW Pogórze k. Skoczowa.

SUW Wisła-Czarne, do celów technologicznych wykorzystuje wodę powierzchniową zmagazynowaną w czaszy zbiornika zaporowego Wisła-Czarne. Średnio Stacja produkuje od 8 do 12 tys. m sześc. wody na dobę, w zależności od pory roku.

Zbiornik pełni podwójną rolę: stanowi zabezpieczenie przed powodzią - regulując odpływ do rzeki M. Wisła w okresie wezbrań powodziowych oraz retencyjną - do wykorzystania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę pitną.

Niestety stosunkowo niewielka pojemność użytkowa zbiornika powoduje, że parametry zmagazynowanej, surowej wody są bardzo niestabilne.

Duży wpływ ma pora roku, temperatura, nawet kierunek i siła wiatru.

Niestabilność wody surowej znacznie wpływa na procesy technologiczne jej uzdatniania, powodując konieczność stałego monitoringu i częstych zmian w technologii, w zależności od aktualnych parametrów wody surowej. Ogólnie wśród środowiska naukowego zajmującego się zagadnieniami technologii uzdatniania, nasza woda ma przydomek „wody trudnej”, pomimo że pochodzi z górskich potoków, które - jak się ogólnie przyjęło - należą do najczystszych. Praca nad technologią jej uzdatniania wymaga zarówno od kierownictwa stacji, jak i pracowników dozoru technicznego wysokich kwalifikacji zawodowych w tym zakresie.

Bardziej stabilne pod kątem jakości wody surowej jest nasze drugie ujęcie, SUW Pogórze k. Skoczowa, które wykorzystuje do celów technologicznych wodę podziemną pochodzącą z utworów czwartorzędowych. Cechą charakterystyczną wody pochodzącej z tych utworów geologicznych, jest jej bardzo dobra jakość pod względem fizykochemicznym. Poza drobną korektą pH oraz zabezpieczeniem pod względem bakteriologicznym, woda nie wymaga dodatkowej obróbki technologicznej. Eksploatacja 24 studni, układów pompowych oraz przesyłowych wymaga również od kierownictwa oraz dozoru technicznego stacji dużej wiedzy technicznej w tym zakresie.

Jeśli chodzi o wodę hurtową, to korzystamy z ujęć wody GPW w Katowicach oraz w niewielkim zakresie z wody czeskiej dostarczanej nam przez firmę Severomorawske vodovody a kanalizace z siedzibą w Ostrawie.

Woda, którą kupujemy, przychodzi do nas w formie przetworzonej i uzdatnionej, my zajmujemy się tylko jej dystrybucją poprzez naszą sieć wodociągową.

Jak spółka dba o bezawaryjną pracę urządzeń i samej sieci (np. stały monitoring, kontrole itd.)?
W skład struktury organizacyjnej WZC wchodzi 5 niezależnych Rejonów utrzymania sieci i urządzeń wodociągowych. Są to jednostki techniczne wyposażone w specjalistyczny sprzęt, których głównym zadaniem jest bieżące utrzymanie sieci wodociągowej, usuwanie potencjalnych awarii, płukanie sieci po awariach, wymiana infrastruktury wodociągowej, kontrola i utrzymanie licznych strefowych prz

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie