Jedyne w regionie automaty do zbiórki butelek. Jak działają?

Artykuł sponsorowany

Zasada działania jest bardzo prosta. Zgodnie z poleceniami wrzucamy do automatu plastikową butelkę i wspieramy wybrany klub sportowy kwotą 10 gr. Jedyne w regionie automaty do zbiórki butelek PET znajdziemy w Sosnowcu. Mieszkańcy chętnie korzystają z tego rozwiązania, bo wrzucili ich już blisko 40 tys.

„Wrzuć butelkę. Wesprzyj wybrany cel” to program zbiórki butelek PET. W kilku miejscach w Sosnowcu od jesieni 2018 roku stoją automaty do selektywnej zbiórki odpadów, do których mieszkańcy mogą wrzucać plastikowe butelki PET, jednocześnie wspierając sosnowiecki klub sportowy.

- Program selektywnej zbiórki odpadów to wspólna inicjatywa władz miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Sosnowcu. Ideą było zaszczepienie wśród mieszkańców innowacyjnego podejścia do segregacji odpadów - mówi Arkadiusz Teodorowski, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Sosnowu.

Dzięki selektywnej zbiórce odpadów mieszkańcy mogą przyczynić się do nadania im drugiego życia w postaci np. odzieży, opakowań, czy zabawek. Do realizacji akcji zaproszone zostały sosnowieckie drużyny sportowe. Zasada działania automatu jest bardzo prosta. Należy oddać plastikową butelkę PET postępując zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie. Pozbywając się butelek, mieszkańcy nie tylko dbają o środowisko, ale również wspierają jeden z wybranych klubów sportowych.

- Jedna wrzucona butelka to 10 groszy przekazane na wybrany cel. Zebraną kwotę można wesprzeć sekcję piłkarską i hokejową Zagłębia Sosnowiec oraz KS Jas-Fbg Zagłębie Sosnowiec - sekcja koszykarska - tłumaczy Arkadiusz Teodorowski, prezes zarządu MPGO w Sosnowcu.

Butelki o różnych wymiarach są odpadem o znacznych gabarytach, które szybko wypełniają tradycyjne kosze na śmieci. Zastosowanie automatów z prasami powoduje, że mogą przyjąć więcej butelek, a samo urządzenie wygląda estetycznie. Butelki z automatów odbierane są przez MPGO w Sosnowcu. Następnie w hali sortowania odpadów plastikowe butelki są oczyszczane z folii i nakrętek oraz dzielone w zależności od koloru. Posegregowane surowce transportowane są na prasę belującą, gdzie zmniejszana jest ich objętość celem bardziej ekonomicznego i ekologicznego transportu. Następnie przygotowane odpady odbierane są przez „recyklera”, dla którego stanowią materiał produkcyjny.

- Plastik rozkłada się nawet do tysiąca lat, stąd ważna jest jego segregacja i powtórne wykorzystanie do produkcji opakowań, odzieży czy zabawek - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Do tej pory w mieście pojawiło się pięć automatów, do których mieszkańcy mogą wrzucać butelki PET. Ustawione są w następujących lokalizacjach: Urząd Miejski (al. Zwycięstwa 20), Stadion Ludowy (ul. Kresowa 1), Szkoła Podstawowa nr 36 (ul. Czołgistów 12), Pływalnia Kryta (ul. Bohaterów Monte Cassino 46a) oraz Stadion Zimowy (ul. Zamkowa 4). W najbliższych latach planowany jest zakup kolejnych automatów.

Autor: BAW

Dodaj ogłoszenie