Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli po zdrowie, to najlepiej z przyrodą!

Redakcja
Do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, ale i tak nie trzeba na nie czekać, żeby wypocząć na łonie natury. Można oczywiście w Parku Śląskim, bo najbliżej, ale można też pojechać np. na wycieczkę do Ciężkowic, albo korzystając z dofinansowania katowickiego Funduszu zorganizować wypad w Beskidy. Warto też planować już letnie, zdrowotne wyjazdy dzieci ze śląskich miast szczególnie obciążonych zanieczyszczeniem środowiska. Pieniądze się znajdą, a właściwie już się znalazły -m.in. w WFOŚiGW.

Do zdrowia naszych dzieci opłaca się dopłacać
Katowicki Fundusz nie żałuje na profilaktykę prozdrowotną. -Przy udziale naszych środków z wypoczynku skorzystało tylko w pierwszych miesiącach tego roku ponad 3 tysiące dzieci - wylicza Andrzej Pilot, prezes katowickiego WFOŚiGW.

- Trzeba podkreślić duży udział ZHP w całej akcji. Miałem przyjemność odwiedzić taki ośrodek harcerski w Kokotku i to, co zobaczyłem, napawa optymizmem - dodaje Andrzej Pilot, wspominając superzajęcia ekologiczne, które starsi harcerze organizowali dla młodszych. - I warto dodać, że dzieci korzystały nie tylko z naszych ośrodków, wypoczywały nie tylko w miejsowościach na terenie naszego regionu, ale były też wyjazdy do miejsowości uzdrowiskowych w innych regionach - podkreśla prezes.

Takie wyjazdy prozdrowotne połączone z koloniami i obozami będą też latem. 850 dzieci z Miasteczka Śląskiego i Tarnowskich Gór wyjedzie nad morze. O dofinansowanie z Funduszu postarała się Fundacja na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie".

Więcej jodu, mniej ołowiu!
Fundacja prowadzi od lat programy profilaktyki zdrowotnej polegające na monitoringu narażenia zdrowia na ołów oraz przeciwdziałania skutkom tych zatruć. Główną grupą adresatów działań fundacji są dzieci w wieku 6-16 lat. Na wyjazdy typowane są te, u których podczas badań skriningowych stwierdzono obecność ołowiu we krwi. - Podstawowym założeniem takiego wyjazdu jest czasowe odsunięcie dziecka od skażonego środowiska, co powoduje częściową detoksykację jego organizmu oraz ogólnozdrowotną regenerację.

Działalność lecznicza turnusów może być wspomagana odpowiednio dopasowaną dietą, zabiegami fizjoterapeutycznymi - takimi jak np. inhalacje, solux, biotron, gimnastyka korekcyjna, baseny, wody mineralne oraz wspomagającymi odporność organizmu i kondycję fizyczną zajęciami sportowo-rekreacyjnymi, a także edukacją ekologiczną wraz z promocją zdrowia.

- Dzieci z terenu podwyższonego narażenia środowiskowego, czyli z Miasteczka Śląskiego i gmin do niego przyległych: Tarnowskich Gór, Kalet, Ożarowic i Świerklańca pojadą do Łeby, Niechorza, Sarbinowa Morskiego, Dźwirzyna i Świnoujścia, czyli do ośrodków znajdujących się w miejscowościach czystych ekologicznie. Na zbliżające się wakacje zaplanowano 13 dwutygodniowych wyjazdów profilaktyczno-zdrowotnych, które są dotowane z pieniędzy katowickiego Funduszu.

Kto się postarał, ten dostał
Nie tylko Miasteczko Śląskie skorzysta z dofinansowania z Funduszu. Na wyjazdy śródroczne dostały pieniądze m.in. Katowice, Wodzisław Śląski, Gorzyce, Knurów i jeszcze kilkanaście innych miast województwa śląskiego. Jaka to kwota? Dotacje wahają się od 10 tys. zł do ponad pół miliona, jak w przypadku Katowic. Z dofinansowania skorzysta kolejnych 2516 dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto