Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest praca w Bydgoszczy. Kogo szukają pracodawcy?

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Dariusz Bloch
Bydgoscy pracodawcy bezskutecznie poszukują m.in.: kucharzy, ślusarzy, fryzjerów, nauczycieli, lekarzy, ratowników medycznych, kierowców ciężarówek.

Powiatowy Urząd Pracy poinformował o tym, że liczba bezrobotnych w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim na koniec stycznia 2020 roku wynosiła 6.882, w tym w mieście było 4.965 osób bez pracy. Stopa bezrobocia wyniosła w Bydgoszczy 2,9 proc. Dane potwierdzają „dominację” pracownika.

- Nie ma dobrych fachowców w branży budowlanej. Ciężko kogoś znaleźć – mówi bydgoski przedsiębiorca prowadzący rodzinną firmę budowlaną. - Wielu pracowników domaga się podwyżek, nie chce pracować w soboty a jak się już zgadzają, to tylko do południa, bo potem chcą mieć wolne. Ostatnio kilka osób, w tym elektrycy, wyjechało do pracy do Norwegii. Tam w trzy tygodnie zarobią więcej niż w Polsce przez dwa miesiące. Niestety, nie stać mnie na to, bym płacił im więcej.

Nasz rozmówca uważa, że to właśnie pracownicy żądzą rynkiem pracy i to oni najczęściej dyktują warunki. Tak jest wtedy, kiedy pracownicy wykonują jeden z poszukiwanych zawodów.

Pilnie poszukiwani

- Na rynku brakuje operatorów różnych maszyn – mówi Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - Brakuje osób wykonujących zawody budowlane, w tym cieśli, stolarzy, brukarzy oraz inspektorów nadzoru budowlanego – także tych, pracujących w administracji.

Bydgoscy pracodawcy poszukują specjalistów branży IT, w tym programistów. Dyrektorzy szkół szukają nauczycieli, bardzo poszukiwane są te osoby, które specjalizują się w nauczaniu przedmiotów zawodowych.

- Nie ma mechaników, kierowców autobusów i kierowców samochodów ciężarowych, kucharzy, fryzjerów - wylicza Tomasz Zawiszewski. - W szpitalach i przychodniach brakuje lekarzy i pielęgniarek oraz ratowników medycznych.

Przedsiębiorcy poszukują również niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, którzy mogą wykonywać proste czynności w produkcji.

Wsparcie z urzędu

Osoby bezrobotne, które mimo tak dużego deficytu na rynku pracy, nie znajdą zatrudnienia mogą liczyć na wsparcie.
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, z późn. zm.) określa zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej m.in. klientów urzędów pracy oraz wprowadza różnego rodzaju formy wsparcia, wśród których można wyróżnić m.in.: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, formy wpierające podnoszenie kwalifikacji, świadczenia pieniężne.

Natomiast pracodawcy mogą otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto