Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaczyński w Katowicach: Jesteście wierni Ojczyźnie [Foto]

Redakcja
Prezydent Lech Kaczyński przybył dziś na Górny Śląsk z gospodarską wizytą. Odwiedził studentów na Politechnice Śląskiej oraz mieszkańców Katowic.

Lech Kaczyński w Katowicach
Załadował: MMSilesia

Wizyta Lecha Kaczyńskiego związana jest z obchodami 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po południu prezydent złożył kwiaty pod pomnikiami Powstańców Śląskich, Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Przed pomnikiem Piłsudskiego, wokół którego zebrała się garstka mieszkańców, wygłosił krótkie przemówienie. - Roli marszałka Piłsudskiego przy odbudowie Polski nie da się przecenić - powiedział prezydent.

Przypomniał, że kiedy w listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, ówczesna II Rzeczpospolita obejmowała jedynie ziemie tzw. Królestwa i części Galicji. Nie było natomiast wówczas w jej granicach Wielkopolski, Pomorza, Ziem Wschodnich, nie było też Śląska.

Wspomniał również trzy Powstania Śląskie, szczególnie to ostatnie. - Zdołało zmienić to, co wynikało z decyzji możnych tego świata. Rezultatem działań tych możnych były wyniki plebiscytu, niezbyt dla Polski korzystne. W znacznej części udało się to poprawić. Udało się to poprawić dzięki waleczności śląskiego ludu - mówił Kaczyński.

Czytaj również: Prezydent Lech Kaczyński w wywiadzie dla MMSilesia.pl

- Sytuacja Śląska była wówczas wyjątkowo trudna. Tu Niemcy byli przez ok. sześć wieków. Świat cały, a więc i Śląsk, miał za sobą straszną I wojnę światową. Nie było wtedy być może ludobójstwa, faszyzmu, nie wymordowano całego narodu, ale żołnierzy zginęło miliony, w tym Ślązaków. Ale mimo wszystko w powstaniu śląskim, tym trzecim, brało udział 50 tys. żołnierzy. Mimo wszystko odniosło ono olbrzymi sukces - mówił Kaczyński.

Po uroczystościach w centrum Katowic prezydent udał się na Giszowiec, gdzie w tamtejszym domu kultury "Pod Lipami" za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, za propagowanie polskiej kultury w kraju i za granicą odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Wojciecha Kilara, a za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Witolda Brylińskiego, Henryka Niegolewskiego, Witolda Orczyka, Mieczysława Wielgusa i Wiktora Wlazło.

Czytaj również: Na 11 listopada Ślązacy kochają Polskę
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto