Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie 2024. Wyłoniono gołębią reprezentację Polski! Zobacz zdjęcia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie to najważniejsza impreza dla miłośników gołębi pocztowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej
Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie to najważniejsza impreza dla miłośników gołębi pocztowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Marcin Śliwa
KATOWICE. W hali MCK w piątek, 12 stycznia rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie. Do stolicy Górnego Śląska przyjechały setki wystawców z całej Polski i zagranicy. Na targach można znaleźć mnóstwo akcesoriów przydatnych zarówno amatorom jak i zawodowcom, takich jak odżywki, specjalistyczne karmy i wiele innych. W strefie expo można zobaczyć ptasich championów z regionalnych oddziałów Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oraz gołębie, które tworzą reprezentację Polski, która za niespełna dwa tygodnie powalczy o medale na 38. Olimpiadzie Gołębi Pocztowych w holenderskim Maastricht. Jak przekonuje Piotr Kobędza, wiceprezydent ZG PZHGP, gołębie polskich hodowców są absolutnymi faworytami.

Zobacz zdjęcia z targów -KLIKNIJ TUTAJ.

Spis treści

Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie

Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie to najważniejsza impreza dla miłośników gołębi pocztowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdza to duża frekwencja, jaką można było zobaczyć w MCK już pierwszego dnia imprezy.

- Jest fajnie, jak co roku, dużo ludzi. Przyjechałem pooglądać gołębie, bo mam jedną sprawdzoną karmę i to akurat mnie nie interesuje – mówi Zygmunt, hodowca z Bielska-Białej.

Wydarzenie w hali MCK odbywa się po raz trzeci, a liczba gości z roku na rok rośnie. W ofercie wystawców jest wszystko, co potrzebne w hodowli – od gołębnika i jego wyposażenia, przez odżywki, leki, odpowiednią karmę, środki czystości, systemy zegarowe oraz transportowe do przewozu gołębi pocztowych. Targową ofertę uzupełniają producenci pucharów i trofeów, przedstawiciele wspólnych gołębników, a także producenci rozwiązań do obliczania wyników lotowych.

Na targach, mimo szerokiej gamy różnego typu produktów hodowlanych, najważniejsze są oczywiście gołębie. W Katowicach pojawiło się wielu hodowców z całej Polski gotowych, by ruszyć na zakupy. Zanim jednak dokonają transakcji, dokładnie sprawdzają ptaki. Najczęściej hodowcy wykonują krótkie badanie, trzymając gołębie w dłoniach.

- Sprawdzam wszystko, budowę oka, skrzydła, czy jest gruby kościec, to, jak pracuje muskulatura. Po tym rozpoznaję, czy gołąb jest dobry, czy nie. Musi mieć gruby kościec, żeby mieć siłę, by lecieć – mówi hodowca Grzegorz.

Jednym z wystawców, którzy przyjechali do Katowic, jest Marcin Kobiela - trzykrotny mistrz Polski w kat. B na średnim dystansie.

- Jestem jak zawsze co roku i, jak zawsze, jestem zadowolony. Dziś piątek, więc krótsza wystawa, a jak widać, ludzi jest naprawdę sporo. Liczę na to, że jutro będą jeszcze większe tłumy. Tu przyjeżdżają wszyscy hodowcy z całej Polski i można porozmawiać na żywo – mówi Marcin Kobiela. - Przywiozłem koło 100 sztuk gołębi. To nadwyżki hodowlane. Są gołębie rozpłodowe i te przeznaczone do lotu. Te, które wychowały młode i nie są przeznaczone do lotu, przywozi się na wystawę i reklamuje się przy okazji hodowlę – dodaje.

"Gołąb, jak każdy sportowiec, musi trenować"

Marcin Kobiela hoduje gołębie pocztowe już od 14 lat. Jak przekonuje, jest to pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

- To trzeba mieć w genach od małego. Dziadziuś trzymał gołębie i tak zostało. Nie da się postanowić "będę hodować gołębie", to trzeba po prostu czuć. Nie da się tak do końca wytłumaczyć komuś, kto się tym nie interesuje, o co w tym wszystkim chodzi - mówi Marcin Kobiela. - Dla mnie to przede wszystkim sport i pasja. To się lubi, o tym się myśli cały czas. Przyjemność sprawia chodzenie koło gołębi i praca z nimi - dodaje.

Jak wygląda praca z gołębiami?

- Trzeba je karmić, sprzątać, wywozić na treningi, a gołąb, jak każdy sportowiec, musi trenować. Gołębie się ścigają, który najszybciej wróci, ten wygrywa. Trzeba je odpowiednio karmić, zapewnić zbilansowaną dietę i wywozić na treningi. Jak gołębie wracają, to koledzy dzwonią i rozmawiamy, kto miał pierwszego, jest satysfakcja i jakiś prestiż - wyjaśnia Marcin Kobiela.

Gołębia reprezentacja Polski w Holandii powalczy o medale

Na targach można zobaczyć przygotowaną przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych 72. Ogólnopolską Wystawę Gołębi Pocztowych, a na niej tysiące najlepszych krajowych gołębi.

- Jest to coroczne podsumowanie naszego sezonu lotowego i hodowlanego, gdzie przyjeżdżają reprezentacje wszystkich naszych 40 okręgów terenowych z całej Polski, które przywożą swoje reprezentacje, czyli najlepsze i najpiękniejsze gołębie. Rywalizujemy ze sobą na zasadzie drużynowego współzawodnictwa - wyjaśnia Piotr Kobędza, wiceprezydent Zarządu Głównego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

To jednak nie wszystko.

- Wyłaniana jest reprezentacja Polski, czyli najlepsze gołębie indywidualne, które mają najlepsze wyniki sportowe. To jest trochę złożone, ponieważ są różne kategorie, w zależności od odległości. Wybieramy też najpiękniejsze gołębie w standardzie. Są oceniane głównie za swoją budowę, harmonię ciała, upierzenie i podobne kwestie, które bierzemy pod uwagę. Oceniają to kwalifikowani sędziowie - tłumaczy Piotr Kobędza.

Gołębie, które zostały dziś wybrane w Katowicach, wkrótce będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej - w dniach 26 - 28 stycznia odbędzie się 38. Olimpiada Gołębi Pocztowych w holenderskim Maastricht.

- Nasza reprezentacja pojedzie za dwa tygodnie na olimpiadę do Maastricht w Holandii i będzie nas po prostu reprezentować - mówi z uśmiechem Piotr Kobędza. - Polska jest potęgą jeśli chodzi o gołębiarstwo światowe. Jest to olimpiada organizowana przez FCI raz na dwa lata. Mniej więcej pięćdziesiąt procent medali zdobywa Polska. Mam nadzieję, że w tym roku nie będzie gorzej - dodaje.

Na koniec Piotr Kobędza zwraca również uwagę na społeczny charakter wydarzenia organizowanego w Katowicach.

- Ludzie przyjeżdżają zobaczyć gołębie i spotkać się. Ludzie z całej Polski często utrzymują relacje korespondencyjne, a tu mają okazję spotkać się, to dla naszego środowiska bardzo ważne i fajne - mówi Piotr Kobędza.

Targi potrwają do niedzieli 14 stycznia. W sobotę bramy MCK będą otwarte od godz. 8.00 do 18.00, a w niedzielę od godz. 8.00 do 14.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla kobiet i dzieci do 18 r.ż. przebywających pod opieką osoby dorosłej. Bilety można zakupić bezpośrednio przez stronę Ticketmaster. Bilety można zakupić w cenach:

  • Bilet jednodniowy* – 40 PLN
  • Karnet trzydniowy* – 100 PLN
Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie to najważniejsza impreza dla miłośników gołębi pocztowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Katowice: Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto