Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Pięć lat z aplikacją NaprawmyTo. Mieszkańcy zgłosili ponad 29 tysięcy alertów. Najważniejsze, by dobrze opisać problem

OPRAC.:
Szymon Karpe
Szymon Karpe
W 2022 roku średnia miesięczna zgłoszeń mieszkańców w aplikacji wyniosła 462.
W 2022 roku średnia miesięczna zgłoszeń mieszkańców w aplikacji wyniosła 462. UMK
5 lat z aplikacją NaprawmyTo w Katowicach. Jak podaje Urząd Miasta, za pośrednictwem aplikacji zgłoszono dotąd ponad 29 tysięcy spraw, z czego 26 tysięcy zostało już rozwiązanych. Dzięki aplikacji mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia dostrzeżonej usterki w ciągu niespełna minuty. Najwięcej alertów dotyczy niedziałającego oświetlenia, uszkodzonej infrastruktury, znaków drogowych, utrzymania zieleni, dzikich wysypisk czy graffiti.

Aplikacja NaprawmyTo od 5 lat w Katowicach

Dokładnie od 5 lat mieszkańcy Katowic mogą korzystać z aplikacji NaprawmyTo. Aplikację stworzyły organizacje pozarządowe i udostępniły do użytku miastom. Aktualnie aplikacja wykorzystywana jest w ponad 20 miastach Polski, w tym również w Katowicach. Do tej pory w ramach Naprawmyto.pl rozwiązano prawie 69 tysięcy spraw w całym kraju. Aplikacja stanowi proste narzędzie dające możliwość wskazania usterek wymagających naprawy w przestrzeni miasta, w trzech kategoriach: infrastruktura, bezpieczeństwo i przyroda. Dla zgłaszania spraw niemieszczących się w żadnej z nich powstała kategoria "inne”.

Aplikacja zgromadziła dotąd ponad 29 tysięcy alertów. Jak podaje katowicki Urząd Miasta, ponad 26 tysięcy z nich zostało już naprawionych. W 2022 zrealizowanych zostało 1639 zgłoszeń w kategorii infrastruktury, 700 w kategorii przyrody i 406 w kategorii bezpieczeństwa. W kategorii inne (m.in. graffiti) rozwiązane zostały 534 alerty.

Najważniejsze, by dobrze opisać problem

W 2022 roku średnia miesięczna zgłoszeń mieszkańców w aplikacji wyniosła 462. Tempo i sposób naprawy zależą od stopnia skomplikowania sprawy. Ważne jest, aby do zgłoszeń dodawać zdjęcia i dokładny opis problemu. Naprawy realizowane są z bieżących budżetów miejskich jednostek i spółek. Zgłoszenia i stopień ich realizacji są widoczne dla wszystkich, a osoby zainteresowane dostają mailowe powiadomienia o postępach.

– Statystyki zgłaszanych i zrealizowanych spraw pokazują, że mieszkańcy chętnie korzystają z tego narzędzia. Oczywiście ze względu na złożoność niektórych zgłoszeń nie ma możliwości ich natychmiastowej realizacji, jednak pracownicy służb miejskich dokładają starań, by były one załatwiane jak najsprawniej – komentuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

Strażnicy miejscy mają co robić

Sporo zgłoszeń dotyczących kwestii porządkowych rozpatrywanych jest przez katowicką Straż Miejską.

– Pamiętajmy, że aplikacja Naprawmyto.pl nie powinna służyć do zgłaszania zdarzeń wymagających pilnej interwencji. W takich wypadkach zawsze konieczne jest powiadomienie służb działających całodobowo, najlepiej za pomocą numerów telefonów alarmowych – mówi Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej w Katowicach.

Alerty można zgłaszać zarówno przez stronę internetową www.katowice.naprawmyto.pl jak i przez aplikację mobilną na systemy Android oraz iOS. Alerty dodawane przez zalogowanych użytkowników pojawiają się na mapie od razu, natomiast te od osób anonimowych podlegają obowiązkowej moderacji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto