Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowicka brama pełna sztuki

Patrycja Smok
Patrycja Smok
Beata Wyszkowska postanowiła rozprzestrzenić w Katowicach sztukę decoupage, scrapbooking'u i nie tylko.

Popularnym ostatnio zjawiskiem jest powracająca moda na rzeczy w stylu retro, co za tym idzie, popyt na takie przedmioty jest ogromny. Jeśli nasze zainteresowania krążą w tym kierunku, bezproblemowo możemy nabyć np. meble, ciuchy czy malutkie bibeloty w tym stylu. Niewiele jednak osób wie, że tworzenie ich jest banalnie proste i postawienie takiego ręcznie wykonanego przedmiotu na honorowym miejscu w domu daje więcej satysfakcji.

Decoupage i scrapbooking przeżywają swoją drugą młodość. Techniki znane od wieków i silnie rozprzestrzenione w innych krajach, dopiero docierają do Polski, ale już można dostrzec rosnącą ich popularność. Zafascynowanych tymi technikami przybywa. Dla tych, którzy słyszą te nazwy po raz pierwszy, poniżej zamieszczamy mały opis, czym są te poszczególne techniki.

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów skrawkami serwetek lub papieru na wcześniej przygotowanej powierzchni oraz zabezpieczaniu jej odpowiednią ilością lakieru. Efektem końcowym jest przedmiot, który wygląda, jakby był ręcznie pomalowany.

Natomiast Scrapbooking to sztuka ręcznego ozdabiania albumów i pamiątek rodzinnych stylizowanymi papierami, stemplami, specjalnymi dziurkaczami i wszystkim tym, co nam się nawinie pod ręce.

W Katowicach możemy zaznajomić się z tymi technikami za pomocą Art Bramy – pracowni, w której skład wchodzą Koralium i Decuparium. Ekipa z Art Bramy z cierpliwością i uprzejmością wprowadza wszystkich chętnych w tajniki rękodzieła. - Jeśli posiada się minimalne predyspozycje manualne i bogatą wyobraźnię, każdy może się nauczyć tworzenia za pomocą tych technik – mówi Alina Oleśniewicz, autorytet w dziedzinie decuopage’u w Art Bramie. – Najważniejsze, by się nie poddawać i ćwiczyć, a spod naszych rąk wyjdą małe dzieła sztuki - dodaje.

- Tworzenie biżuterii jest absolutnie dla każdego. – dodaje Beata Wyszkowska, pomysłodawczyni Art Bramy. - Wiele osób przychodzi z nastawieniem, że nie da sobie rady, ale jeśli posiada się odpowiednie materiały, każdy może zrobić coś świetnego. Ogromnie motywuje widok osoby, która odkrywa w sobie smykałkę do rękodzieła.

Sam pomysł na utworzenie Art Bramy, powstał z chęci rozprzestrzenienia tej sztuki w okolicach Katowic. – Kiedy 5 lat temu zaczynałam, nie było tutaj miejsca, gdzie można by było kupić półprodukty do wyrobu biżuterii, a decoupage był wtedy bardzo mało popularny w Polsce – dodaje Beata Wyszkowska. - Postanowiłam otworzyć centrum hobbistyczne, gdzie można kupić przedmioty do wyrobu biżuterii, decoupage’u i scrapbookingu - dodaje

Panie oferują ponadto różne warsztaty, które są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i dla osób bardziej zaawansowanych w sztuce rękodzieła. Przy pomocy przygotowanych materiałów każdy może stworzyć coś własnoręcznie, by później zabrać swoją pracę do domu. Już na początku sierpnia ruszą warsztaty dla najmłodszych, gdzie nasze pociechy będą mogły kreatywnie spędzić swój czas.

– Na warsztaty do nas trafiają osoby właściwie w każdym wieku – komentuje Alina Oleśniewicz. - Jedyne co może nas ograniczyć to nie wiek, a nasza fantazja - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto