Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu 2014 [program]

Redakcja
arch.mm./ Piotr Kalsztyn
1 sierpnia ruszy OFF Festival 2014. W tym roku Kawiarnię Literacką prowadzi Korporacja Ha!art.

Zobacz: OFF Festival 2014: szczegółowy program [Podział na sceny, godziny występów]

OFF Festival to nie tylko muzyka, to także literatura. Kawiarnię Literacką w tym roku poprowadzi Korporacja Ha!art. Jej kuratorem będzie Krzysztof Varga.

Uczestnicy festiwalu zastanowią się dlaczego interesuje nas życie innych ludzi, czy warto pisać o muzyce, jak wygląda literatura dla dzieci i młodzieży, a nawet dlaczego w Polsce jest brzydko.

Program:

Piątek 1 sierpnia

17:45
Prof. Przemysław Czapliński – Cóż nam po czytelnikach?

Minister Kultury ogłosił rok 2014 Rokiem Czytelnika, a więc rokiem ginącego gatunku. Czy trzeba ratować czytelników jak wymierające gatunki zwierząt czy roślin, które bierzemy pod urzędową ochronę? Czy rozliczne oficjalne ministerialne plany propagowania czytelnictwa mają sens? A może czytanie książek jest zupełnie przebrzmiałym zajęciem i czytelnicy staną się niszą niegroźnych maniaków jak np. filateliści, modelarze czy kolekcjonerzy guzików?

19:35
Magdalena Grzebałkowska – Czy jesteś podglądaczem?

Skąd bierze się fenomen reportaży i książek biograficznych? Czy fikcja naprawdę już jest tak nieciekawa, że chcemy czytać tylko o rzeczywiście istniejących ludziach, ich życiu i ich śmierci? Dlaczego ludzie tak rzucili się na książki reporterskie i biograficzne? 

21:45
Jacek Podsiadło – Poeta pięćdziesięcioletni

Jacek Podsiadło, najbardziej niezależny i wywrotowy polski poeta w tym roku kończy pięćdziesiąt lat, trudno w to uwierzyć. Z tej okazji ukazał się duży wybór jego poezji „Być może należało mówić” zawierający wiersze z lat 1984-2012.


00:05
Szczepan Twardoch – Morfina dla czytelników, narkomania literacka

Szczepan Twardoch działa na polu literatury od lat, ma za sobą wiele znakomitych książek, ale jego gwiazda w pełni rozbłysła dopiero przy okazji wydania powieści „Morfina” – sensacji literackiej 2012 roku.

Sobota 2 sierpnia

16:05
Antena Krzyku i okolice - Czy warto pisać o muzyce?

W tym roku obchodzimy trzydziestolecie powstania „Anteny Krzyku”, wydawnictwa wielce zasłużonego dla niezależnej muzyki w Polsce, powiedzielibyśmy że instytucji kultowej, gdyby nie to, że słowo „kultowy” tak bardzo zostało już zużyte.

Rozmawiać będą Antena Krzyku, Pietia Wierzbicki, legendarny wydawca fanzinów, w tym słynnego „QQRYQ” oraz Paweł Dunin-Wąsowicz – wydawca art-zinu „Lampa i Iskra Boża” oraz miesięcznika literackiego „Lampa”, a także odkrywca Doroty Masłowskiej, wielbiciel muzyki, szczególnie tej z ciekawymi tekstami.

17:45
Patrycja Pustkowiak – Nocne zwierzęta wychodzą na żer

Debiutancka powieść Patrycji Pustkowiak „Nocne zwierzęta” zaskakuje postacią głównej bohaterki, trzydziestoletniej singielki Tamary Mortus. Owszem, mieliśmy i w polskiej i w światowej literaturze mnóstwo postaci trzydziestoletnich singielek, ale nigdy nie było bohaterki, który pije whisky jak facet, ogląda filmy pornograficzne, uprawia przygodny seks i jest zdolna do morderstwa. Czy Tamara Mortus to kobieta w męskim przebraniu czy też prawdziwa kobieta nowych czasów? Czy narodził nam się nowy typ bohaterki literackiej?

19:35
Prof. Grzegorz Leszczyński – Czy tylko Harry Potter?

Jak wygląda dzisiaj literatura na dzieci i młodzieży? Czy zeszłoroczna śmierć Edmunda Niziurskiego była symbolicznym zamknięciem epoki polskiej literatury młodzieżowej, czy dzisiejsze dzieci i nastolatki skazane są głównie na importowane ze świata bestsellery? Prof. Leszczyński jest wybitnym badaczem literatury dziecięcej i młodzieżowej, w kawiarni literackiej odpowie nam na pytanie co będą czytać nasze dzieci i czy mamy się bać, że nie będą już czytać niczego?

21:45
Serhij Żadan – Literatura to punk rock

Najsłynniejszy ukraiński pisarz młodego, a przynajmniej średniego wiekowo pokolenia, na Ukrainie ma status gwiazdy rocka. Zresztą Żadan także ma swój zespół, z którym gra koncerty dowodząc, że literatura i muzyka to dwie kochające się siostry.

Niedziela 3 sierpnia


17:45
Michał Zadara – Czy Polska potrzebuje dramatu narodowego?

Czy dramat romantyczny, który bywał w szkole naszym przekleństwem, może dziś powiedzieć coś nowego młodym widzom? Czy potrzebujemy w ogóle dziś literatury romantycznej? A może jest ona nam niezbędna? Jak to się robi, że reżyserując klasykę literacką, w tym Słowackiego i Mickiewicza jednocześnie jest się idolem młodego pokolenia?

19:35
Łukasz Orbitowski – Z fandomu do mainstreamu

Orbitowski wyrósłszy ze świata literatury fantastycznej i horroru, gdzie zdobył sobie niekwestionowaną pozycję takimi książkami jak „Święty Wrocław” czy alternatywną historią życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Widma” przeszedł za sprawą ostatniej powieści „Szczęśliwa ziemia” do świata literatury realistycznej, obyczajowej, pokoleniowej stając się głosem generacji urodzonych w latach 80. która opowiada o swoim doświadczeniu życia w Polsce i na emigracji.


21:45
Filip Springer – Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?

Czy jest jeszcze co ratować, czy też skazani jesteśmy na brzydotę naszego otoczenia po wsze czasy? Czy nie powinniśmy wszyscy zacząć walczyć o to, żeby miejsca, gdzie mieszkamy stały się nam przyjazne a nie wrogie?

Agnieszka Gałczyńska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto