Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy zaoszczędzony kilowat jest cenny

Grażyna Kuźnik
Emisję dwutlenku węgla ma ograniczyć m.in. częstsze stosowanie kolektorów słonecznych
Emisję dwutlenku węgla ma ograniczyć m.in. częstsze stosowanie kolektorów słonecznych Fot. 123rf
Czy samorządy lokalne wykorzystują wszystkie możliwości obniżenia zużycia energii i emisji CO2? Nad tą kwestią dyskutowano podczas konferencji "ABC Efektywności Energetycznej - Energia w miastach i regionach", która 20 września br. odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska, zobowiązały się do redukcji emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020. W dążeniu do tego celu muszą brać także udział samorządy lokalne. Ale wnioski z konferencji nie są zbyt optymistyczne. Wciąż niewiele gmin w Polsce decyduje się na przedsięwzięcia gwarantujące redukcję emisji dwutlenku węgla.

Na terenie województwa śląskiego dobrze znamy ten problem. Jest tu największe w Polsce zagęszczenie dużych źródeł wytwarzania energii; mamy 21 elektrociepłowni wytwarzających energię na potrzeby zakładów przemysłowych oraz 22 elektrociepłownie zawodowe, które dostarczają energię wszystkich zainteresowanym odbiorcom. Niestety, mniej niż w innych regionach jest tutaj odnawialnych źródeł energii.

Dyskutanci służyli samorządowcom wieloma pomysłami. Wśród prostych rozwiązań jest ograniczanie emisji z transportu. Dzięki lepszej organizacji ruchu można znacznie ograniczyć zużycie paliw, a dzięki zastosowaniu biopaliw w transporcie publicznym - wyeliminować emisję dwutlenku węgla.

Inną szansą jest racjonalne oświetlenie ulic. Zastąpienie tradycyjnych lamp sodowych lampami diodowymi, pozwoli w przyszłości zaoszczędzić sporą ilość energii. Rezerwy, zdaniem dyskutantów, znajdują się także w zaopatrzeniu w wodę i odbiorze ścieków.

Duże możliwości oszczędzania energii tkwią w budynkach, które odpowiadają za zużycie 40 procent energii. Woj. śląskie podpisało w tym roku umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na uruchomienie w regionie programu Jessica. Dzięki niemu można uzyskać środki na rewitalizację zdewastowanych dzielnic, a zwłaszcza na odnowę budynków o wartości historycznej. Taka rewitalizacja na pewno przyczyni się do obniżenia zużycia energii w odnowionych kamienicach, co obniży ogólną emisję CO2.

Miasta i gminy często jednak zasłaniają się brakiem środków albo pilniejszymi potrzebami niż oszczędzanie energii. Ale pomoc finansowa na taką działalność jest dostępna z różnych źródeł.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przedstawione przez WFOŚiGW w Katowicach oferty wsparcia ze środków funduszu tych przedsięwzięć, które służą energooszczędności i ochronie klimatu.

Wkrótce nieufne podejście gmin do oszczędzania energii będzie musiało się zmienić. Rząd przygotowuje nową ustawę o efektywności energetycznej. Samorządy lokalne, zostaną w niej zobligowane do oszczędzania energii wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.


20 proc. mniej dwutlenku węgla zobowiązały się emitować kraje UE do 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto