KEFALONIA – kierunek Grecji oferowany wyłącznie przez Grecos Holiday

Materiał Partnera Zewnętrznego
Kefalonia to największa spośród Wysp Jońskich i idealne wakacyjne miejsce dla osób ceniących ciszę i spokój. Leży na zachód od znacznie mniejszej, ale bardzo znanej Itaki. Wspaniała przyroda wyspy i górzysty krajobraz przyciągają turystów spragnionych obcowania z naturą. O Kefalonii mówi się czasem, że to najlepiej strzeżona tajemnica Grecji. Tutaj życie mieszkańców nadal płynie spokojnym rytmem, który nie zmienił się od setek lat. Oby pozostało tak jak najdłużej. Wyspę otaczają plaże światowej urody, a w jej wnętrzu odkryjecie majestatyczne góry, małe jeziora i plantacje winorośli.

Ta wyjątkowa wyspa rzucona na Morze Jońskie kusi w szczególności osoby lubiące ciszę i spokój, chcące odkrywać nieznane zakątki Grecji, młode pary w podróży poślubnej, ale też rodziny z dziećmi, ze względu na spokojną okolicę i programy animacyjne w hotelach.

Kefalonia, dzięki wspaniałej przyrodzie i braku masowej turystyki kojarzy się z prawdziwym Rajem. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj kręcono romantyczne sceny z filmu „Kapitan Corelli”.

W porcie w stolicy wyspy, Argostoli, spotkać można żółwie morskie Caretta caretta.

OPISY MIEJSCOWOŚCI

KATELIOS
Kameralna miejscowość, idealna dla osób szukających spokoju. Na turystów czekają tu długie, piaszczyste plaże, bogaty wybór restauracji, tawern i kafejek.

LIXOURI
Drugie co do wielkości miasto wyspy. Słynie ze swoich mieszkańców – powszechnie uznanych za wyjątkowo otwartych i uzdolnionych muzycznie. Może dlatego główny plac miasta to miejsce częstych występów, koncertów i pokazów.

SKALA
Miejscowość znana z niezwykłej, rozciągającej się na dwa kilometry, piaszczystej plaży. W pobliżu ruiny świątyni Apollina z VII w p.n.e. i pozostałości wioski zburzonej podczas trzęsienia ziemi w 1953 r.

FISCARDO
Jedna z nielicznych miejscowości, które w stanie niemal nienaruszonym przetrwały trzęsienie ziemi z 1953 r. Dzięki temu można tu podziwiać piękną, typową dla wyspy architekturę. Słynny port przyciąga rzesze bogatych turystów, a nocami miasteczko, restauracje i bary tętnią śródziemnomorską atmosferą. Celebryci każdego roku spędzają tu wakacje – Fiscardo odwiedziły ostatnio m.in. Madonna i Sarah Jessica Parker.

ARGOSTOLI
Stolica Kefalonii będąca jednocześnie portem i atrakcyjnym kurortem położonym w malowniczej zatoce. Grecki klimat najlepiej widać podczas spacerów szerokimi deptakami i wieczornych kolacji na ocienionym palmami popularnym placu Platia Vallianou. W miejscowości są liczne muzea, a w okolicy kilka doskonałych plaż – piaszczyste Makris Gialos i Platis Gialos na południu kurortu oraz położona nieco dalej plaża Avithos, doskonale nadająca się do pływania i uprawiania sportów wodnych.

TOP 10 KEFALONII

Melissani – najbardziej niezwykła jaskinia Kefalonii, w której wody podziemnego jeziora oświetlają promienie słońca.

Masyw Ainos – porośnięty endemiczną odmianą jodły najwyższy szczyt Wysp Jońskich (Megas Soros 1628 m. n.p.m.); dostępny zarówno pieszo, jak i samochodem.

Argostoli - stolica wyspy będąca głównym ośrodkiem kulturalnym, której sercem pozostaje tętniący życiem Plac Valianou oraz pobliska uliczka handlowa - Lithostroto.

Drogarati – jaskinia ozdobiona przez naturę urokliwymi naciekami skalnymi, dawniej wykorzystywana jako podziemna sala koncertowa.

Fiscardo – jeden z najpopularniejszych portów jachtowych na Morzu Jońskim łączący w sobie włoską elegancję i grecką gościnność.

Assos – maleńka, lecz niesamowicie malownicza wioska położona na przesmyku wyspy u podnóży weneckiej fortecy.

Klaszor św. Gerasimosa – usytuowany wśród gór klasztor kryje w sobie relikwie patrona wyspy.

Zamek św. Jerzego – górujące nad okolicą ruiny potężnej weneckiej twierdzy, która w przeszłości była stolicą wyspy, a przez krótki czas również gniazdem piratów.

Stanowisko archeologiczne w Tzanata – największy mykeński grobowiec kopułowy (tholos) spośród odnalezionych do tej pory w północno-zachodniej Grecji.

7 szlaków pieszych – szlaki piesze wytyczone w różnych częściach wyspy. Pozwalają docenić wspaniałą przyrodę (okolice Fisacardo i Assos), niepowtarzalne widoki (masyw Ainos) oraz stanąć twarzą w twarz z historią wyspy (okolice Sami)

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Skarby Kefalonii
Królowa Wysp Jońskich... Najbardziej strzeżona tajemnica Grecji... Największa Wyspa Jońska... Tak często opisuję się tę piękną i wspaniałą wyspę. Podczas całodniowej wycieczki pokażemy Wam jej różne oblicza. Rano zwiedzimy stolicę wyspy - Argostoli. Zatrzymamy się w najbardziej romantycznym zakątku półwyspu Lassi, aby zobaczyć malowniczą latarnię morską Agios Theodoros. Położony wśród gór klasztor świętego Gerasimosa, patrona Kefalonii, robi wrażenie na wszystkich. Odwiedzimy niesamowite pomniki kefalońskiej natury, czyli jaskinię Drogarati z naturalną salą koncertową ubraną w piękne stalaktyty i stalagmity oraz udamy się na krótki rejs łodzią po Jeziorze Melissani, gdzie w starożytności oddawano cześć służkom bożka Pana, słynnym kefalońskim nimfom. W czasie wycieczki nie może zabraknąć także wizyty w miejscowej winiarni, gdzie spróbujemy lokalnego wina.

Itaka – śladami Odyseusza
Niepowtarzalna okazja zwiedzenia najsłynniejszej greckiej wyspy. Sławna za sprawą jej legendarnego króla, namaszczonego przez bogów, słynnego i sprytnego herosa Odyseusza, człowieka, który podstępem przy wykorzystaniu drewnianego konia pokonał potężnych Trojan. Jego wielka miłość do Penelopy i do ziemskiego raju – pięknej Itaki, pozwoliły przeżyć mu lata długiej tułaczki. Udając się śladami Odyseusza, ujrzymy najpiękniejsze zakątki Itaki: położoną nad piękną, naturalną zatoką stolicę wyspy - Vathi, urokliwe Kioni oraz Stavros, gdzie zatrzymamy się, by móc prześledzić trasę jego wędrówki. Piękna wyprawa otoczona mitami i fantastycznymi widokami.

Kolorowa Kefalonia
Wyprawa bogata w kolory. Połączenie zieleni, kwiatów, lazurowych odcieni Morza Jońskiego u wybrzeży dzikich plaż oraz najpiękniejsze miejscowości na wyspie - Assos i Fiskardo z urzekającą romantyczną, powenecką zabudową czekają na Was podczas rejsu wokół półwyspu Erissos. Nie zabraknie wodnych szaleństw, kąpieli morskich, skoków do wody, niezapomnianych zdjęć. Będzie także okazja do spróbowania prawdziwej kefalońskiej kuchni.

Magiczne Zakynthos
Całodzienna wyprawa na sąsiadkę Kefalonii – wyspę Zakynthos. Przy odrobinie szczęścia i łasce Posejdona będą nam towarzyszyć delfiny. Dopłyniemy do Zatoki Wraku, symbolu wyspy i jednego z najczęściej fotografowanych miejsc w Grecji. Będziemy też w zjawiskowych Błękitnych Jaskiniach. Oczywiście nie zabraknie okazji, aby się ochłodzić w krystalicznie czystych wodach Morza Jońskiego. Na zakończenie dotrzemy do nadmorskiej zakintyjskiej wioski, aby podelektować się Zakynthos od strony lądu i spróbować czegoś pysznego z lokalnej kuchni.

PLAŻE NA KEFALONII

• MYRTOS – przedstawiana na niezliczonych fotografiach najbardziej znana plaża Kefalonii. Jest znakiem towarowym wyspy z licznymi międzynarodowymi nagrodami, jako jedna z najpiękniejszych plaż w rejonie Morza Śródziemnego. Wielokrotnie honorowana certyfikatem Błękitnej Flagi zarezerwowanym dla najlepszych i najczystszych plaż. Podziwiany z punktu widokowego krajobraz Myrtos zapiera dech w piersiach: u podnóży zielonych wzgórz rozciąga się szeroka, biała plaża oblewana przez morze, którego turkusowo-szmaragdowo-granatowy kolor wód to coś, co na zawsze pozostaje w pamięci. Proponujemy zostać aż do zachodu słońca.

• ANTISAMOS – swój rozgłos zawdzięcza hollywoodzkiej produkcji „Kapitan Corelli”, w której główne role zagrali Penelope Cruz i Nicolas Cage. Wyróżniona Błękitną Flagą znajduje się kilka kilometrów od portu w Sami. Krajobraz łączy w sobie wszystkie odcienie niebieskiego i zielonego koloru, a soczysta roślinność pokrywa zbocza prawie do samego morza.

• PLAŻA XI – wyjątkowa wśród plaż Kefalonii, Xi kusi nie tylko swym niezwykłym ciemnopomarańczowym kolorem piasku, ale również płytkimi i ciepłymi wodami. Otaczające ją niewysokie, jasne klify to źródło naturalnej glinki, którą niejednokrotnie tutejsi plażowicze nacierają swoje ciała. Plaża jest dobrze zorganizowana i łatwo dostępna, także dla osób zmotoryzowanych. Polecana szczególnie rodzinom z najmłodszymi turystami. Latem stanowi też dobrą bazę dla miłośników różnorodnych sportów i atrakcji wodnych

• PETANI – zdaniem większości mieszkańców Kefalonii najpiękniejsza z plaż półwyspu Paliki. Ukryta wśród stromo opadających ku morzu skał Petani słynie
z drobnych białych kamyków i krystalicznie czystej turkusowej wody. Pięknymi widokami oszałamia również prowadząca do niej kręta droga. Kilka usytuowanych przy plaży tawern kusi smacznym i świeżym jedzeniem, a obietnica zapierającego dech w piersiach zachodu słońca sprawia, że wiele osób opuszcza Petani dopiero po zmierzchu.

• SKALA – piaszczysta, miejscami pokryta drobnym żwirkiem przyjazna każdemu turyście najdłuższa z plaż Kefalonii. Zagospodarowanie, atrakcje plażowe oraz bliskość kurortu Skala sprzyjają spędzaniu na niej długich letnich godzin.

• KATELIOS I MOUNTA – ładne, piaszczyste, częściowo dzikie plaże, których spokój docenili nie tylko turyści, ale również żółwie morskie Caretta caretta, rok w rok budujące w ich ciepłym piasku swoje gniazda.

NOCNE ŻYCIE NA KEFALONII

Dyskoteki i kluby nocne
• Najpopularniejszym miejscem jest mieszczący się w Argostoli (w pobliżu Muzeum Archologicznego) Bass Club. Zaczynając od późnych godzin wieczornych, trwającej do białego rana zabawie towarzyszą dźwięki muzyki zarówno greckiej, jak i zagranicznej. Częstymi gośćmi klubu są znani DJ-e oraz gwiazdy muzyki klubowej. Niedawno odnowiony, bardziej luksusowy Bass Club, zapewnia jeszcze większą wygodę i komfort podczas zabawy.
• Kolejnym słynnym klubem nocnym w okolicy Argostoli jest Kathavotres Club. Znajduje się w tajemniczym miejscu, gdzie rozpoczynają się podziemne korytarze, którymi woda przepływa na drugą stronę wyspy. Często odbywają się tutaj koncerty i imprezy na świeżym powietrzu.

Bary na Kefalonii
• Antico Bar, mieszczący się przy głównej ulicy handlowej miasta, stanowi modne miejsce spotkań Greków w każdym wieku.
• W Skali jednym z najbardziej znanych tego typu miejsc jest położony nad samą plażą Metaxa Beach Bar, który niezależnie od pory dnia (i nocy) oferuje prawdziwie wakacyjny klimat.
• Jeśli ktoś lubi kameralną atmosferę i kolorowe drinki, powinien koniecznie udać się do Captain Coctail Bar. Lokal znajduje się w centrum Skali, jednak z dala od zgiełku ulicy.
• Wybierając się do leżącego w pobliżu Skali Poros, warto zajrzeć do usytuowanej w samym centrum portu niezwykłej kawiarni Remetzo. Częściowo wykuta w skale zapewnia jednocześnie przytulną atmosferę oraz piękny widok na morze.

MUZEA

Muzeum Archeologiczne w Argostoli – usytuowane blisko głównego placu, naprzeciwko Teatru Miejskiego w Argostoli. Muzeum zgromadziło cenne przedmioty znalezione podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku. Obecny budynek został wybudowany w 1960 roku według projektu znanego architekta Patroklosa Karantinosa. Muzeum posiada również zbiory z czasów mykeńskich.
(trwają prace remontowe, nieczynne do odwołania)

Biblioteka Korgialeneios i Muzeum Folkloru Argostoli – mieści dokumenty historyczne i książki z XVI wieku. W bibliotece można zobaczyć wiele unikalnych fotografii. Muzeum Folkloru znajduje się na niższym poziomie biblioteki. Posiada zbiory dokumentujące życie Kefalończyków z XIX wieku. W muzeum znajduje się również kolekcja koronek oraz ikon.
Czynne: wt – sb 09:00 – 13:30, wstęp: 3€

Muzeum Fundacji Cosmetatos – niewielkie muzeum zawierające skarby rodziny Cosmetatos położone tuż przy głównym placu w Argostoli. Zobaczyć tu można wspaniałą kolekcję litografii Wysp Jońskich, a także monety i banknoty.
Czynne: pn – pt 09:30 – 13:30, wstęp: 3€

Muzeum Pamięci Włoskich Żołnierzy – to niewielkie muzeum znajduje się w pobliżu kościoła katolickiego. Stworzone ku pamięci wielu włoskich żołnierzy, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej na Kefalonii.
Czynne: pn – pt 09:30 – 13:30, wstęp bezpłatny

Muzeum Sztuki Bizantyjskiej – klasztor św. Andrzeja – powstało w 1988 roku, znajduje się w starym kościele zachowanym po trzęsieniu ziemi z 1953 roku. Skarby sztuki pochodzą z czasów między 1300-1900 r. Oprócz istniejących malowideł ściennych i ikon znajdujących się w klasztorze, można oglądać inne przeniesione do muzeum z opuszczonych kościołów z całej wyspy.
Czynne: pn – pt 09:30 – 13:30 i 17:00 – 19:00, wstęp: 2,50 €

Muzeum Morskie w Fiskardo – nieduże muzeum tworzone głównie przez wolontariuszy i pasjonatów życia morskiego. Wśród zbiorów wyróżniają się szkielety morskich ssaków oraz eksponaty pozyskane podczas wypraw nurkowych w pobliżu wyspy.
Czynne: pn – pt 10:00 – 17:00, wstęp bezpłatny

Wyczerpujących informacji na temat ofert Grecos Holiday na Kefalonii udzielą Państwu specjaliści z Biura Podróży Jagiellonia. Zapraszamy do naszej siedziby w Krakowie przy ulicy Rakowickiej 20 (vis a vis Uniwersytetu Ekonomicznego) lub do kontaktu drogą telefoniczną (12 422 03 45) bądź mailową (bpodrozy@jagiellonia.krakow.pl). Jednocześnie przypominamy, że wszystkie z ofert objęte są gwarancją najniższej ceny w Polsce a do każdej rezerwacji otrzymujecie Państwo w prezencie kartę programu Najlepsi dla Najlepszych umożliwiającą skorzystanie ze specjalnych przywilejów w kilkunastu starannie wyselekcjonowanych firmach partnerskich.

Więcej informacji na: jagiellonia.krakow.pl

Muzotok - Adam Kubera: "Ed Sheeran jest moim idolem".

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3