Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z bankomatem

Beata Sypuła
Bankomatów  w województwie śląskim wciąż  jest zdecydowanie za mało.
Bankomatów w województwie śląskim wciąż jest zdecydowanie za mało. fot. Dariusz Gdesz.
Co mają robić mieszkańcy Goląszy Górnej koło Dąbrowy Górniczej, albo wybierający na miejsce swego domu Frydek niedaleko Oświęcimia, Hecznarowice koło Kęt, Biery koło Bielska-Białej czy Cykarzew koło Częstochowy? Tam nie ma bankomatu, choć mieszkańcy mają karty. Dostęp do gotówki zapewnia tylko miejscowy sklep.

Niestety - choć plastikowy pieniądz w województwie śląskim jest bardzo popularny, to trudno znaleźć - zwłaszcza w małych miejscowościach i na wielu osiedlach - bankomat, z którego można pobrać gotówkę.

Dostajemy kartę płatniczą już przy założeniu konta w banku. Wręczają nam ją także bliscy - jako kartę podarunkową. Potem zaczyna się problem. W Katowicach jest tylko 205 bankomatów, w Bielsku-Białej 122, w Gliwicach 109, w Częstochowie 116. To o wiele za mało jak na potrzeby posiadaczy kart. Wystarczy powiedzieć, że na katowickim osiedlu Tysiąclecia, które liczy ponad 25 tysięcy mieszkańców, jest tylko kilka bankomatów różnych banków. Nic więc dziwnego, że przybywa punktów cash back - placówek, gdzie przy płaceniu kartą można także pobrać gotówkę.

- Bywają dni, kiedy z tej formy wypłaty gotówki korzystam wielokrotnie w ciągu dnia. Za każdym razem, gdy płacę kartą Visa za zakupy, pobieram 200 złotych, aż uzbieram kwotę potrzebną danego dnia - opowiada nasz Czytelnik.

To uciążliwe, ale jedyne dla niego wyjście. Dobry interes zwietrzyły w tym sklepy i zakłady usługowe - jeśli wprowadzą usługę cash back, zdobędą także klienta dokonującego zakupów opłacanych kartą. To spowodowało, że dziś w niektórych miastach województwa śląskiego jest więcej punktów z usługą cash back - pozwalającą na wypłatę jednorazowo do 200 zł - niż bankomatów. W Katowicach jest już 334 takich miejsc, w Bielsku-Białej 206, a w Gliwicach 109. Na przykład w Żywcu placówek Visa cash back jest 49, a bankomatów 29, w Cieszynie natomiast 47 placówek i 27 bankomatów. Dziś w Polsce, co siódmy punkt, w którym można przy płaceniu kartą wypłacić jednocześnie gotówkę, jest właśnie w naszym województwie. Na 20 tys. takich punktów w całym kraju, 3.353 placówki ulokowano w naszym regionie, o tysiąc więcej niż w województwie mazowieckim. Wynika to również z tego, że nadal w naszym regionie jest mało bankomatów.
- W województwie śląskim punktów świadczących Visa cash back jest najwięcej, bo aż 3.353. Dla porównania bankomatów jest 1.906. Inne województwa o największej liczbie placówek Visa cash back to województwo mazowieckie - 2.366, wielkopolskie - 2.023, dolnośląskie - 1.784 oraz pomorskie - 1.253 placówki - wylicza Jakub Kiwior, dyrektor organizacji Visa Europe w Polsce.

Usługa Visa cash back jest wprowadzana w Polsce od jesieni 2006 r. Pojawiła się w sklepach, supermarketach, restauracjach czy na stacjach benzynowych, podczas płacenia za codzienne zakupy debetową kartą Visa. W minionym roku ich liczba zwiększyła się o ponad 40 proc. Najwięcej jest ich właśnie w województwie śląskim, szczególnie w mniejszych miastach i miejscowościach. Tam, gdzie bankomatów jest mało, albo wcale ich nie ma, a ludziom przybywa kart - nie ma innej możliwości pobrania gotówki. W naszym województwie największą grupę placówek detalicznych oferujących usługę stanowią sklepy spoza branży spożywczej - 1.394 (42 proc. wszystkich placówek oferujących Visa cash back), następnie sklepy spożywcze - 1.170 (35 proc. całości), restauracje - 221 (7 proc.), usługi - 212 (6 proc.) i stacje paliw - 108 (3 proc.).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto