Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolej linowa na Kasprowy Wierch - 80 urodziny [archiwalne ZDJĘCIA]

zal
zdjęcia opublikowane za zgodą PKL
Kolej linowa na Kasprowy Wierch kończy właśnie 80 lat. "Cud polskiej inżynierii" powstawał w rekordowym tempie... 6,5 miesiąca! Maszyny wybudowała wówczas stocznia w Gdańsku, natomiast liny – fabryka w Sosnowcu. A pomyśleć że w latach 30. XX wieku inwestycja wzbudzała takie kontrowersje!

Kolej linowa na Kasprowy Wierch - 80 urodziny [archiwalne ZDJĘCIA]

Kolej na Kasprowy Wierch była cudem przedwojennej inżynierii i jednym z najsłynniejszych dzieł przedwojennej Polski!

Jubilatka wciąż zachwyca! Cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem - co z pewnością potwierdzają chociażby długie kolejki do kasy biletowej w Kuźnicach.

Od uruchomienia w 1936 kolejka przewiozła blisko 45 milinów pasażerów. Jeżdżąc linach, przemierzyła ponad cztery miliony kilometrów - to mniej więcej tak, jakby jej wagoniki okrążyły ziemię ponad 100 razy.

Z historii

Jak informuje Wikipedia...

W 1935 r. powołano kierownictwo budowy z siedzibą w zakopiańskich Kuźnicach. Szczegółowy harmonogram określił rekordowo niski dla takiej inwestycji czas budowy: 7 miesięcy. Stan załogi, który wynosił początkowo ok. 600 osób, w dwóch ostatnich miesiącach zwiększono do 1000. Roboty w terenie rozpoczęto 1 sierpnia 1935 r.

Budowa kolei wywołała żywą dyskusję społeczną, protestowali przeciwko niej, zaraz po ujawnieniu projektów w marcu 1934 roku, głównie działacze ochrony przyrody, choć oprócz Państwowej Rady Ochrony Przyrody przeciwne budowie były też 94 towarzystwa i instytucje naukowe i turystyczne. W odpowiedzi na rozpoczęcie budowy kolei i równoczesnego łamania obowiązującego wtedy prawa do dymisji podała się cała ówczesna Państwowa Rada Ochrony Przyrody wraz z przewodniczącym Komitetu Ochrony Przyrody w Krakowie.

Kolejka ruszyła po 6,5 miesiącach prac!

Była to pierwsza inwestycja tego typu w Polsce, a sześćdziesiąta na świecie. Składa się ona z dwóch niezależnych od siebie odcinków: z Kuźnic na Myślenickie Turnie (uruchomiony 26 lutego 1936 i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Na każdym odcinku na jednej linie zawieszone były dwa wagoniki – jeden poruszający się do góry, a drugi na dół. Maszyny wybudowała stocznia w Gdańsku, natomiast liny – fabryka w Sosnowcu.

Google Doodle

Firma Google postanowiła uczcić "osiemdziesiątkę" kolejki linowej na Kasprowy Wierch specjalnie przygotowaną grafiką i animacją na stronie głównej swojej wyszukiwarki! Zobaczcie ją:

Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Droga na szczyt Kasprowego Wierchu liczy 4291,59 metrów, ale dzięki nam trwa zaledwie kilkanaście minut - wagoniki przewożą jednorazowo nawet 60 osób zimą, latem 32 osoby!

Podróż ponad tatrzańskimi dolinami obfituje we wspaniałe widoki i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Górna stacja kolejki jest położona na wysokości 1959 m.n.p.m (zaledwie 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu) i wraz z Obserwatorium Meteorologicznym stanowi parę najwyżej położonych budynków w Polsce.

Na szczycie Kasprowego możemy podziwiać zapierające dech w piersiach górskie widoki – Kasprowy Wierch znajduje się niemal centralnie w środku pasma tatrzańskiego. Wyjeżdżając na wierzchołek możemy także rozpocząć pieszą wycieczkę – ze szczytu żółty szlak sprowadza turystów na Halę Gąsienicową, graniowy szlak czerwony prowadzi na wschód przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, a na zachód – na Czerwone Wierchy. W zimie Kasprowy Wierch stwarza możliwości do uprawiania jednych z najpiękniejszych sportów - narciarstwa i snowboardu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto