Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koleje Śląskie bez tajemnic. Znamy rozkład jazdy i ofertę dla pasażera

Michał Wroński
fot. Marzena Bugała
Od piątku wiemy już, ile pociągów będą wypuszczać na trasę z Częstochowy do Gliwic, o jakich godzinach będą one kursować i gdzie będzie można kupić bilet upoważniający do takiej podróży.

Czas do takiej prezentacji był już najwyższy - nowy przewoźnik zaprosi pasażerów już w przyszłą sobotę (1 października). Tego samego dnia pociągi Kolei Śląskich pojawią się też na trasie z Częstochowy do Wisły-Głębce. Otwierając wczorajszą konferencję prasową marszałek Adam Matusiewicz nie krył, że odczuwa sporą tremę przed startem samorządowej spółki, lecz podkreślał zarazem, że wierzy w jej sukces.

- Pasażera nie interesuje, do jakiego przewoźnika należy pociąg, którym jedzie. Interesuje go komfort podróży i punktualność. A nasze pociągi są nowoczesne i będą jeździć punktualnie - zapewnił Matusiewicz.

Podstawę "floty" Kolei Śląskich stanowi 8 kupionych w tym roku Elfów i 3 zakupione w 2008 roku Flirty. Te pociągi powinny w zupełności wystarczyć do obsługi wszystkich połączeń na trasie z Częstochowy do Gliwic.

- A w razie, gdyby któryś Elf czy Flirt się zepsuł, to przygotowaliśmy tabor rezerwowy - dodał Matusiewicz.

W porównaniu ze starymi, często 30-letnimi składami, którymi wozi pasażerów Śląski Zakład Przewozów Regionalnych pociągi Kolei Śląskich to faktycznie zupełnie nowa jakość. Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w monitoring, tablice wyświetlające nazwy przystanków, stanowiska dla wózków inwalidzkich, no i nie trzęsą podczas jazdy. Kursować będą jednak rzadziej aniżeli wysłużone "kible" Przewozów Regionalnych - w dni robocze nowy przewoźnik uruchomi 84 połączenia z Częstochowy do Gliwic (w weekendy 42), podczas gdy do tej pory na tej trasie było ich 96 (weekendowe połączenia do Wisły będą tylko 2). Przedstawiciele Kolei Śląskich obiecują jednak, że te proporcje zmienią się od grudnia, kiedy to wejdzie w życie nowy rozkład jazdy.

Dobrą wiadomością jest to, że wczoraj, zaledwie godzinę przed rozpoczęciem konferencji prasowej przedstawiciele marszałkowskiej spółki podpisali z Przewozami Regionalnymi umowę o wzajemnej sprzedaży i honorowaniu biletów. Dzięki temu pasażerowie nie będą musieli zawracać sobie głowy tym, do kogo należy pociąg, którym akurat zamierzają pojechać.

- Umowa obejmuje wszystkie rodzaje biletów z wyjątkiem "strefówek" Przewozów Regionalnych i naszej taryfy liniowej. To są jednak oferty handlowe - zaznaczył Marek Worach, prezes Kolei Śląskich. Jak dodał, na początek bilety będzie można kupić w kasach i kontenerach na dworcach, a także u konduktora w pociągu. Później system sprzedaży uzupełnią biletomaty, a docelowo bilet można będzie nabyć jeszcze za pośrednictwem komórki oraz internetu. Jak zapowiedział Worach, w godzinach szczytu (w Katowicach od godz. 12 do 19.30) pociągi będą kursować co pół godziny.

Tymi pociągami od 1 października będziemy jeździć z Gliwic do Częstochowy

FLIRT - Koleje Śląskie mają na razie do dyspozycji 3 takie pojazdy (czwarty jest remontowany w Szwajcarii). Każdy pojazd może pomieścić blisko 500 pasażerów (212 na miejscach siedzących) i osiągać prędkość 160 km na godzinę. Ma niską podłogę, klimatyzację, monitoring oraz pomieszczenie wielofunkcyjne na wózki dziecięce, rowery i duży bagaż

ELF - Koleje Śląskie mają na razie 8 takich pojazdów. Każdy z nich wart jest ponad 23 mln złotych. Niskopodłogowy pociąg wyposażony jest w klimatyzację, monitoring, system informacji dla pasażerów i jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Pomieści 450 pasażerów, w tym 200 na miejscach siedzących. Może osiągać 160 km na godzinę

Co oferuje nam nowy przewoźnik?

Bilety "normalne" (w taryfie kilometrowej).

Bilety strefowe, czyli w promocyjnej, tańszej taryfie liniowej. Obowiązuje ona na odcinku Gliwice - Ruda Śląska-Chebzie - Katowice - Dąbrowa Górnicza-Sikorka oraz z Gliwic (i Sosnowca) do Wisły-Głębce.

Bilet "Silesia Weekend" - umożliwi w weekendy korzystanie z 20-procentowej ulgi przy przejeździe w dwie strony (przy podróży w jedną stronę ulga wynosi 15 proc.)

Bilet "Rodzinny" (dla 2-6 osób, w tym co najwyżej 2 dorosłych i najmniej jednego dziecka poniżej 16. roku życia) - pozwoli kupić bilet jednorazowy z 30-proc. ulgą na przejazd w jedną lub obie strony.

Bilet "Senior 65 " - oferta dla osób, które ukończyły 65 lat. Mogą kupić bilet z 30-procentową ulgą.

Z 20-procentowej ulgi mogą skorzystać dzieci i młodzież do 26. roku, nie posiadający prawa do ulgi ustawowej.

Tutaj kupisz bilet Kolei Śląskich

Kasy na stacjach: Częstochowa, Poraj, Łazy, Będzin Miasto, Sosnowiec Główny, Chorzów-Batory, Zabrze. Część kas zacznie działać już ok. 26-27 września, reszta od 1 października.

Kontenery kasowe: Katowice (ul. Konopnickiej i plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej), Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Myszków i Zawiercie. Czynne będą od 1 października.

Biletomaty na stacjach: Częstochowa (Osobowa i Raków), Myszków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza (Ząbkowice i Główna), Sosnowiec Główny, Katowice, Chorzów-Batory, Ruda Śląska (Ruda i Chebzie), Zabrze, Gliwice. Zaczną działać na przełomie października i listopada.

Terminale mobilne u konduktorów - będą oni sprzedawać bilety od 1 października.

Czytaj także: Katowicki Pałac Młodzieży ma już 60 lat! Remont trwa

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto