Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok w dobrą stronę

Redakcja
Zbliża się koniec roku. To tradycyjnie dobry moment na podsumowanie tego, co udało się zrealizować. W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu to rok wytężonej pracy, ale można stwierdzić, że zwieńczonej sukcesem. W lutym br. podpisaliśmy umowę o dofinansowanie Projektu „Oczyszczanie ścieków w Żywcu” z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a dzisiaj możemy już ze spokojem powiedzieć, że wszystkie zadania ujęte w Projekcie udało się zrealizować.

Zadania były różnorodne - począwszy od typowo budowlanych, jak budowa nowej kanalizacji sanitarnej oraz uszczelnienie istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, poprzez zabudowę nowego agregatu kogeneracyjnego, aż po wdrożenie systemu zarządzania infrastrukturą techniczną.

Rozpoczynając od najmniejszego z zadań, czyli rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Matejki, to udało się wybudować ok. 0,3 km kanalizacji sanitarnej i wodociągu. Ilość nie jest imponująca, natomiast jest istotna z punktu widzenia lokalizacji oraz ilości około 100 mieszkańców, którzy dzięki temu będą mogli podłączyć się do miejskiej sieci wod.-kan.

Idąc dalej, w ramach kolejnego zadania na oczyszczalni ścieków został zainstalowany trzeci agregat kogeneracyjny o parametrach 180 kW energii elektrycznej i 248 kW energii cieplnej, który pozwoli na wykorzystanie biogazu do produkcji energii elektrycznej oraz produkcji ciepła. Wspólna praca nowego agregatu z istniejącymi urządzeniami pozwoli na pokrycie ok. 70% zapotrzebowania na energię elektryczną oczyszczalni ścieków oraz w 100% pokryje zapotrzebowanie na energię cieplną.

Kolejne zadanie to uszczelnienie sieci kanalizacyjnej w technologii rękawa termoutwardzalnego wraz z renowacją studni. W tym zakresie możemy pochwalić się już pewnym doświadczeniem. W latach 2012-2014 przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Spójności udało się nam tą samą metodą wykonać renowację ok. 19 km sieci kanalizacji sanitarnej. Metoda okazała się skuteczna - to znaczy udało nam się ograniczyć infiltrację wód gruntowych do kanalizacji sanitarnej i udało się wzmocnić strukturę najstarszych odcinków kanalizacji sanitarnej, która niejednokrotnie była bardzo zła. Uszczelnienie kanałów sanitarnych tą metodą okazało się być opłacalne ekonomicznie i szybkie w realizacji. Po pozytywnych doświadczeniach z poprzednich lat postanowiliśmy kontynuować te prace. W wyniku czego w bieżącym roku udało się wykonać uszczelnienie kolejnych 10 km kanalizacji sanitarnej oraz wykonać renowację studni kanalizacyjnych zlokalizowanych na nich.

Ostatnie z zadań, lecz nie mniej ważne, to wdrożenie systemu zarządzania infrastrukturą techniczną. To być może najtrudniejsze z wszystkich powyższych zadań. Mając doświadczenie w realizacji różnego rodzaju
robót budowlano-instalacyjnych wszystkie z powyższych zadań w pewien sposób wpisywały się w charakter naszych dotychczasowych działań. To ostatnie było dla nas czymś zupełnie nowym. Nie mając doświadczenia z tego typu przedsięwzięciem, przystępowaliśmy do jego realizacji z pewnymi obawami. Były one spowodowane przede wszystkim zakresem wdrożenia - zintegrowany system zarządzania objął swoim zasięgiem całe przedsiębiorstwo, w związku z tym aktualnie w codziennej pracy wykorzystuje go, w mniejszym lub większym zakresie, większość pracowników firmy, począwszy od kadry zarządzającej, poprzez pracowników administracyjnych, aż do pracowników wykonujących prace w terenie. Po drugie, wdrożenie tego systemu wymagało integracji z istniejącym otoczeniem IT przedsiębiorstwa, i zawsze w tego typu sytuacjach pozostaje niewiadoma, jak w wyniku integracji systemy będą współpracowały. Podejmując decyzję o wdrożeniu systemu, kierowała nami potrzeba kontroli kosztów przedsiębiorstwa, głównie związanych z pracami w terenie, a także potrzeba dostępu na bieżąco do informacji i chęć posiadania danych on-line, co umożliwia podejmowanie działań służących rozwojowi firmy. Dla przedsiębiorstw wod.-kan. języczkiem u wagi jest infrastruktura, która jest zlokalizowana pod ziemią. Wiedza o niej jest najczęściej gromadzona przez lata przez pracowników, którzy odchodząc, zabierają ją ze sobą. Bez tej wiedzy trudno jest zarządzać przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym. Stąd nasze przedsiębiorstwo, podobnie jak inne, postanowiło wdrożyć zintegrowany system informatyczny, który stanowiłby kompleksowe wsparcie działań zarządu, kierownictwa, pracowników i eksploatatorów w codziennej pracy, oparty o system informacji geograficznej GIS. System ten stanowi wspólną platformę dla innych systemów informatycznych mających zastosowanie w przedsiębiorstwie wod.-kan. We wdrażanym systemie informatycznym wykorzystany został funkcjonujący w firmie system monitorowania pojazdów firmy Solid oraz system telemetryczny, którym objęte są przepompownie ścieków, komory pomiarowe oraz hydrofornie; to umożliwia analizę danych w czasie rzeczywistym. Większość zadań operacyjnych w spółkach wod.-kan. wykonywana jest w terenie. Światowa praktyka wskazuje, że działania te stanowią większość budżetu spółek, stąd nacisk, jaki został położony przez nas na usprawnienie pracy w terenie poprzez wyposażenie pracowników w tablety. Pozwala to na dostęp do aktualnych i kompletnych map, ale również za pośrednictwem tabletów pracownicy odbierają przydzielone im zadania, rejestrują czas pracy, przypisują wykorzystany sprzęt i zaangażowanych pracowników. To sprawia, że większość informacji jest rejestrowana w czasie rzeczywistym i oddaje wiarygodnie koszty poniesione przez przedsiębiorstwo na wykonanie określonych prac. Wykonawcą systemu GIS oraz modułów mobilnych, wyżej opisanych, była firma Megabit z Warszawy.

Stan sieci jest prezentowany jako mapa zintegrowana z bazą zgłoszeń, miejscami włączeń, zleceń i prac na sieci, lokalizacją pracowników w terenie i danymi z telemetrii. To jest podstawa do odpowiedzi na pytanie o stan zdarzeń w całej sieci w dowolnym momencie.

Posiadając dane o majątku, naturalnym etapem rozwoju systemu jest użycie tych danych do wspierania procesów planistycznych poprzez analizy przestrzenno-biznesowe. Umożliwia to określenie stanu, niezawodności, krytyczności infrastruktury, a w konsekwencji podejmowanie decyzji na podstawie pełnego widoku jej stanu dotyczących koniecznych wymian czy modernizacji majątku sieciowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto