Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec wakacji, czas do szkoły. W Śląskiem blisko 550 tys. uczniów usłyszało pierwszy dzwonek

Katarzyna Domagała-Szymonek
Blisko 550 tys. uczniów w województwie śląskim dzisiaj - 1 września - ruszyło do szkół. Na razie bez plecaków, zeszytów, butów zmiennych, a na galowo. W białych bluzkach, spódnicach czy garniturach. Wezmą udział w uroczystych inauguracjach roku szkolnego 2016/2017 oraz masz świętych.

- Ciężko się wraca po dwóch miesiącach wolnego. Znów trzeba będzie wstawać co rano. Na szczęście dla mnie to ostatni rok nauki - śmieje się Mateusz Skulich, uczeń czwartej klasy technikum górniczego, które działa w nowo powstałym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie (centrum powstało z połączenia Technikum Energetycznego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 i ZSP nr 6 i 1 września oficjalnie zainaugurowano swoją działalność).

To właśnie w tej szkole odbyła się uroczysta Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017. Jak podkreśla Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, wybór tej placówki nie był przypadkowy.

- Przemawiało za tym wiele pozytywnych argumentów. Jeden z nich to tradycja. CKZiS stworzyły trzy szkoły z ogromnym dorobkiem, osiągnięciami, sukcesami. Jednocześnie drogę, jaką pokonały w trakcie przekształcenia przeszły w pełnym porozumieniu - podkreślała. Zaznaczała też, że jest to doskonały przykład na to, że przekształcanie szkół nie jest zaprzepaszczeniem ich tradycji, powodem do sporów czy napięć. Jest procesem, który może zakończyć się sukcesem. Sporą część swojego wystąpienia Bauer poświęciła na przedstawienie zmian, jakie weszły w życie.

CO NOWEGO W SZKOŁACH

Na uczniów czeka sporo nowości, choć to dopiero przedsmak reformy oświaty, jaka ma ruszyć w przyszłym roku. Oto kilka zmian, które z pewnością odczują uczniowie:

1. Szkoła dla siedmiolatków
Od tego roku w szkolnych ławkach znów obowiązkowo zasiadły dzieci w wieku siedmiu lat. Ich młodsi koledzy, 6-latki, do szkoły mogły pójść na wniosek rodziców pod warunkiem, że korzystały z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Jeśli tego nie zrobiły, konieczna była opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że zdecydowało się na to 18 proc. rodziców. Tym samym zdecydowana większość 6-latki znów znalazła się w przedszkolach. Także wszystkie chętne dzieci 5-letnie i 4-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego.

2. Koniec ze sprawdzianem
Uczniowie, którzy wczoraj zaczęli naukę w szóstej klasie, w kwietniu nie będą podchodzić do ogólnopolskiego egzaminu. Likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty jest konsekwencją kompleksowej reformy oświaty, jaka w całości wejdzie w życie we wrześniu 2017. Wtedy rozpocznie się proces zamykania gimnazjów. Szóstoklasiści, którzy powinni w nich rozpocząć naukę, pójdą do klasy siódmej ośmioletniej szkoły podstawowej. Jak tłumaczą pracownicy MEN, zamiast sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać „narzędzia diagnostyczne“, z których szkoły będą mogły dobrowolnie korzystać.

3. Darmowy podręcznik dla kolejnych roczników uczniów
W tym roku rodzice trzech kolejnych roczników uczniów nie muszą wydawać pieniędzy na podręczniki ani zestawy ćwiczeń. W sumie na bezpłatne podręczniki mogą liczyć uczniowie w następujących klasach: I, II, III, IV, V szkoły podstawowej oraz I i II gimnazjum. Część z nich będzie korzystać z książek, które do szkół trafiły w ubiegłych latach, część otrzyma nowe egzemplarze. Zakup książek został na głowie rodziców dzieci, które poszły do VI klasy SP, III gimnazjum oraz rozpoczęły naukę w szkołach średnich. Warto pamiętać, że szkoły mogą korzystać z bezpłatnych e-podręczników dostępnych na stronie www.epodreczniki.pl.

4. Odwołanie od wyniku egzaminu maturalnego
Na potwierdzenie tej informacji czekało wielu maturzystów i uczniów zdających egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodowe. Od tego roku będą mieli możliwość odwołania się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników tych dwóch egzaminów. - Powstanie niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które składać się będzie z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów zajmujących się daną dziedziną nauki - podkreśla Ostrowska. Jak dodaje, w ten sposób uczeń będzie miał gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę.

5. Dłuższe wakacje
Kolejną zmianę MEN oficjalnie nazywa „uporządkowaniem roku szkolne“. Uczniowie wolą, kiedy mowa jest wprost - o wydłużonych wakacjach. Teraz rok szkolny będzie się zaczynał w pierwszy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca. Dzięki temu już w tym roku uczniowie będą mieli wakacje dłuższe o siedem dni!

6. Wielki powrót drożdżówki
Po roku rygorystycznej diety, bez soli, cukru, majonezu, szkolne sklepiki i stołówki znów będą mogły wzbogacić swój asortyment. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zmieniające restrykcyjne przepisy. Od tego roku szkolnego do szkół wrócą, m.in. drożdżówki, ale z mniejszą zawartością cukru, tłuszczu i soli czy kawa. Swobodę odzyskały również szkolne kucharki. Znów będą mogły solić do woli czy szklankę picia dla dziecka dosładzać aż dwoma łyżeczkami cukru. Stołówki dania smażone będą mogły serwować dwa razy w tygodniu, raz rybę. W każdym posiłku obowiązkowo muszą znaleźć się warzywa lub owoce oraz co najmniej jedna porcja produktów zbożowych.

7. Religia i etyka do średniej
Uczniom, którzy uczęszczają zarówno na religię i etykę, oceny z obydwu tych przedmiotów będą wliczane do średniej.

UCZNIOWIE W LICZBACH

W województwie śląskim nowy rok szkolny rozpocznie ponad 540 tys. młodych ludzi. Najwięcej, bo ponad 250 tys. to uczniowie szkół podstawowych. W gimnazjach kształcić się będzie ok. 116 tys. młodych ludzi. Zaś ok. 141 tys. pójdzie do szkół średnich.

Z szacunkowych danych Kuratorium Oświaty w Katowicach (szczegółowe poznamy w połowie września) do pierwszych klas pójdzie ponad 7 tys. sześciolatków. Rodzice ponad 3 tys. dzieci, które rok temu zaczęły naukę jako 6-latki, zadecydowało o powtórzeniu przez nie pierwszej klasy.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto