Księżyc w pełni i blisko Ziemi. Czy bliskość Księżyca powoduje na Ziemi katastrofy?

Katarzyna Domagała
Czy wpływ na katastrofy może mieć odległość Księżyca od Ziemi?
Czy wpływ na katastrofy może mieć odległość Księżyca od Ziemi? 123RF
Czy Księżyc, który zbliżył się do Ziemi może wywołać katastrofy? Zdaniem wielu internautów tak. Od kilku dni w cyfrowym świecie jest coraz głośniej o zjawisku perygeum.

Mowa o sytuacji, kiedy Księżyc jest bardzo blisko Ziemi. Można powiedzieć, że 19 marca Księżyc będzie prawie na wyciągnięcie ręki. Na pewno na... wyciągnięcie obiektywu w aparacie. Ta odległość wyniesie ok. 356,6 tys. km. To najbliżej od 19 lat! (średnio Księżyc oddalony jest od ziemi o 384,04 tys. km, zaś w momencie apogeum, czyli w chwili, kiedy jest najdalej, ta odległość wynosi ok. 406,7 tys. km).

Do perygeum dołączy pełnia Księżyca. Dokładnie o godz. 19.10 na naszym niebie Księżyc się zaokrągli. Jego tarcza będzie optycznie większa i bardzo jasna.

A co zdaniem internautów te zachwycające widoki mają ściągnąć na Ziemię? Jak przekonuje wielu astronomów, którzy szerzą wizje katastroficzne, podczas perygeum w przeszłości bardzo często dochodziło do tragicznych zdarzeń.

Mieszkańcy miasta Darwin w Australii pamiętają wigilię w 1974 r. Potężny cyklon zmiótł z powierzchni ziemi 70 procent domów. Zginęło 71 osób. Trzydzieści lat później trzęsienie ziemi wywołało dziesięciometrowe fale tsunami, które uderzyły w brzegi Indonezji.

Jak to jest z tym Księżycem? Mamy się czego bać?
Rozmowa z Lechem Motyką, dyrektorem Planetarium Śląskiego

Czy Księżyc, który jest tak blisko ziemi może być przyczyną wielkich katastrof?
Jestem daleki od takich połączeń, gdy najmniejsza odległość Księżyca od Ziemi może wywoływać nieszczęścia. Mój pragmatyzm nie pozwala na takie połączenia.

To skąd te wszystkie informacje, które możemy znaleźć w internecie. Przecież daty wielkich katastrof często są zbliżone z perygeum?
Amatorzy astronomowie z wizją katastroficzną, upatrują w takim "superksiężycu" możliwości występowania na przykład trzęsień Ziemi, huraganów czy wybuchów wulkanów. Jednak proszę zauważyć, że trzęsienie Ziemi w Japonii było w nocy z 10 na 11 marca.

Zaś perygeum, połączone z pełnią Księżyca, wystąpi dopiero za osiem dni od tej daty, czyli dokładnie 19 marca. Mimo to wiele osób na zawsze połączy te dwa wydarzenia. Z wizjami podobnych katastrof jest tak, jak z wiarą w cuda. Jeden wierzy, a drugi nie. Niepodważalnych dowodów na wpływ perygeum nie ma.

To co jest pewne?
Pewne jest to, że odległość Księżyca oddziałuje na przypływy i odpływy wód oceanicznych. Na Bałtyku będzie je mało widać. Za to wzdłuż wybrzeży Francji różnica w poziomie wody może sięgać nawet kilku metrów. Najmocniej widać je, kiedy Księżyc jest w nowiu lub w pełni, tak jak 19 marca.

Może zdjęcie?

Radzi Arkadiusz Ławrywianiec, fotoreporter "Dziennika Zachodniego":
Podczas fotografowania Księżyca przyda się statyw. Aparat powinien mieć funkcję manualnego ustawiania czasu naświetlania i przysłony. Pamiętajmy, aby ustawiać w miarę możliwości czas naświetlenia 1/30 sek. i krótszy. Powinniśmy użyć punktowego pomiaru światła oraz ustawić największą wartość liczby przysłony (czyli najmniejszy otwór). Po ustawieniu parametrów naświetlania, pamiętajmy o wyborze kadru.

Kraków - jesienna bezpłatna kontrola i bezpłatny serwis rowerów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
ksiezyc planeta wojenna
planeta wojenna levan tzw nasz ksiezuc powoduje wszystkie trzesienia ziemi, rozmiar levana to 1/4 ziemi wiec nie moze byc ksiezycem, bardziej bu pasowalo na uklad podwojny planet jezeli juz ale naukowe glowy wychowane na basniach darwina nie pojma tego, planeta wojenna leban takze powoduje tilt ziemski i skraca nam orbite dookola slonca powodujac upaly i zmiane klimatow az do spalenia w sloncu jak sie nie pozbedziemy pirackiej plamety
A
Anonim
do szkolnych glow nigdy nie dotrze ze ksiezyc to planeta bojowa mozna powiedziec kulisty a raczej sferyczny statek piracki, zarzadcom statku jest jaszczurkowaty yahwe=biblijnybpan=allah=sin a jego statek nazywa sie levan, przylecieli do nas 13500 lat temu, podstawowa dzialalnosc jaszczurek yahwistycznych to wydobywanie metali potrzebnych do budowy kolejnych ksiezycy takze porywania nas na seks eksperymenty i pokarm, niestety, glownie dzieci, milion osob ginie bez sladu wlasnie dlatego, szaraki yahwe zrobili sobie azjatow na wlasne poslugi np podstepnego zabijania nas i przejmowania naszych terenow wiecej na sympan u o
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie