Kup porcję zdrowia przez internet

Materiał informacyjny Comarch Healthcare S.A.
Aby zadbać o zdrowie, nie musisz wyprawiać się do przychodni. Wystarczy zamówić konsultację kanałem cyfrowym.

Za pomocą komputera zaopatrujemy się w ubranie, jedzenie, a nawet meblujemy dom. Elektronicznie można również zamawiać wyspecjalizowane usługi medyczne, takie jak Bransoletka Życia (dla seniorów) czy holter telemedyczny i kamizelka CardioVest dla sportowców lub… „sercowców”.

Wszyscy jesteśmy zajęci i zagonieni. Jedni mówią, że to takie czasy, drudzy – że tak po prostu lubimy żyć: intensywnie pracować, aktywnie wypoczywać. Jeśli nam się tak podoba, to bardzo dobrze. Na pewno jednak nie powinniśmy zapominać o kontroli nad swoim i swoich bliskich zdrowiem. Lekarze mają na to prosty przepis: na 40. urodziny zróbmy sobie bilans zdrowia, a potem róbmy badania kontrolne raz na rok – dwa lata.

Jeżeli jednak wiemy, że coś nam lub naszym bliskim dolega, pomyślmy o rozwiązaniu, które będzie wymagało od nas niewielkiego wysiłku organizacyjnego, a da nam poczucie bezpieczeństwa.

Świat już korzysta

Dlatego warto spróbować zdalnej opieki medycznej. Co to takiego? Najprościej mówiąc: sprawdzanie stanu zdrowia pacjenta na odległość. Dzięki współpracy telekomunikacji, informatyki i medycyny powstały technologie, umożliwiające świadczenie usług medycznych i sprawowanie opieki zdrowotnej niezależnie od barier geograficznych.

Telemedycynę już wykorzystuje się na całym świecie przy konsultacjach specjalistycznych, edukacji, profilaktyce zdrowotnej, w chirurgii (tzw. „operacje na odległość”), w ratownictwie medycznym, ale też w leczeniu osób przewlekle chorych, w diagnostyce i monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów.

W Polsce telemedycyna intensywnie się rozwija. Usługi telemedyczne są świadczone przez ośrodki uniwersyteckie, takie jak Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, uniwersytety medyczne w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu i wielu innych miast.

Zdalnie, czyli z domu

W przypadku „sercowców” może się to okazać idealnym rozwiązaniem. Wasi bliscy mogą być pod stałą opieką medyczną, pozostając u siebie w domu. Dzięki zdalnej opiece kardiologicznej (przenośny rejestrator sygnału EKG i ruchów oddechowych) możliwy jest stały monitoring pracy serca.

W przypadku wykrycia anomalii ratownik medyczny zbiera szczegółowy wywiad medyczny i kieruje pacjenta na zdalną konsultację lekarską. Małżonek lub rodzic nadal nie musi nigdzie jechać i może spokojnie zadbać o swoje zdrowie, będąc w domu. Jeśli dojdzie do sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, dyżurny z telecentrum wzywa karetkę pogotowia.


Trzy ważne urządzenia

Zdalne usługi medyczne oferują różne firmy, w tym również Comarch Healthcare, która ma Centrum Medyczne iMed24 i e-sklep iMed24. To miejsce, w którym online (na terenie całej Polski) można zakupić zdalne usługi medyczne z opieki kardiologicznej i senioralnej. Do polecenia są trzy produkty z e-sklepu:

imed24.comarch-esklep.pl

 • holter telemedyczny – badanie metodą Holtera jest jednym z podstawowych w przypadku osób ze schorzeniami kardiologicznymi.

  Różnica w holterze telemedycznym ze sklepu iMed24 jest taka, że wysyła sygnał o zaburzeniach. Przed przystąpieniem do badania ustawia się odpowiednie parametry charakterystyczne dla konkretnego pacjenta.

  Jeśli urządzenie wykryje jakieś anomalie - choćby pacjent tego nie odczuwał - automatycznie wysyła fragment zapisu do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie. Standardowy holter tego nie robi

  CENTER

 • kamizelka CardioVest – to bardziej zaawansowane urządzenie kardiologiczne. Mogą go używać osoby ze schorzeniami kardiologicznymi, ale także sportowcy do pełniejszego monitorowania swojego stanu zdrowia, a nawet osoby niezdiagnozowane z dolegliwościami serca. Urządzenie sczytuje zapis EKG. Innowacją są elektrody tekstylne, dzięki którym kamizelka może być noszona dłużej niż holter

  CENTER

 • Bransoletka Życia – rozwiązanie przeznaczone głównie dla seniorów, którzy są samotni bądź z dala od dzieci. Ma bardzo prostą obsługę, a jednak jest cyfrowym wynalazkiem. Najlepiej, jeśli zakupu dokona młodszy opiekun seniora. Sprawi mu gadżet technologiczny, a jednocześnie zadba o jego zdrowie.

Jak to działa?

Schemat działania telemedycyny w praktyce jest taki:

 • pacjent/opiekun pacjenta wykupuje usługę,
 • otrzymuje przenośny sprzęt przystosowany do komunikacji zdalnej (wykorzystujący sieci teleinformatyczne),
 • pacjent jest pod opieką Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne.

Materiał oryginalny: Kup porcję zdrowia przez internet - Gazeta Pomorska

Dodaj ogłoszenie