Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja KZK GOP trwa! Od 1 lipca koniec ze sprzedażą w kioskach biletów...

Magdalena Mikrut-Majeranek
Trwa rewolucja przeprowadzana przez KZK GOP. Najpierw wprowadzono Śląską Kartę Usług Publicznych, potem w sierpniu ubiegłego roku zniknęły papierowe bilety okresowe, a od 1 lipca wycofane z kiosków i sklepów zostaną papierowe bilety na 3 i więcej miast. Popieracie?

Rewolucja KZK GOP trwa! Od 1 lipca w koniec ze sprzedażą biletów w kioskach

Zgodnie z podjętą pod koniec kwietnia uchwałą Zarządu KZK GOP w Katowicach od 1 lipca 2017 roku papierowe bilety jednorazowe na 3 i więcej miast znikną ze sklepów i kiosków. Ma to zmotywować użytkowników komunikacji miejskiej do korzystania ze Śląskiej Karty Usług Publicznych.

- Nie wycofujemy całkiem biletów papierowych. Bilety na trzy miasta i więcej cieszyły się najmniejszą popularnością. Jednakże nie zostały wycofane, pozostają w ograniczonej sieci dystrybucji Pasażerowie najczęściej kupują papierowe bilety na jedno miasto. To osoby, które okazjonalnie jeżdżą komunikacją - wyjaśnia Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

Bilety papierowe obowiązujące w granicach jednego miasta (gminy) lub przez 15 minut od momentu skasowania (z możliwością przesiadek) oraz te obowiązujące w granicach dwóch sąsiadujących miast (gmin) lub przez 30 minut od momentu skasowania (z możliwością przesiadek), będzie można kupić w punktach sprzedaży, POP i automatach biletowych, w tym SADK, czyli w stacjonarnych automatach doładowania kart, a tych jak wiemy, nie jest za wiele.

Według listy wygenerowanej 29 grudnia 2016 roku w gminach należących do KZK GOP jest ich 143, w tym w: Będzinie - 5, Bytomiu - 10, Chełmie Śląskim - 1, Chorzowie - 7, Czeladzi - 3, Dąbrowie Górniczej - 8, Gliwicach - 14, Imielinie - 1, Katowicach - 28, Knurowie - 2, Mysłowicach - 4, Piekarach Śląskich 5 (plus jeden otwarty w tym tygodniu), Pyskowicach - 1, Radzionkowie - 2, Rudzie Śląskiej - 11, Siemianowicach - 5, w Sławkowie - 1, w Sosnowcu - 16, w Świętochłowicach - 5, w Tychach 6, w Wojkowicach - 1, a w Zabrzu - 7. W ciągu ostatnich miesięcy otwarto kilka kolejnych punktów, ale to wciąż mało.

Natomiast bilety obowiązujące w granicach trzech i więcej miast (gmin) lub przez godzinę od momentu skasowania (z możliwością przesiadek) kupimy w automatach biletowych, w tym SADK oraz u kierującego pojazdem w pojazdach wykonujących przewozy na zlecenie KZK GOP. Przypominamy jednak, że kierujący pojazdem może prowadzić sprzedaż biletów wyłącznie podczas postojów na przystankach, a w razie opóźnienia pojazdu większego niż 3 minuty w stosunku do rozkładu jazdy, kierujący pojazdem może odmówić sprzedaży biletów. Warto też dodać, że brak możliwości nabycia biletu u kierującego pojazdem nie zwalnia pasażera z odpowiedzialności za przejazd bez ważnego biletu.

Jak podkreślają przedstawiciele biura prasowego KZK GOP, sprzedaż biletów przez kierującego pojazdem jest jedynie uzupełnieniem sposobu wnoszenia opłat, w związku z tym zaleca się korzystanie z Karty ŚKUP lub biletów zakupionych drogą elektroniczną.

Do tej pory bilety papierowe kupowane u kierowcy pojazdu kosztowały 4,8 zł, czyli maksymalną cenę, którą należało uregulować za przejazd autobusem, bądź tramwajem w granicach trzech i więcej miast. Kierowca ma jednak obowiązek posiadania zarówno biletów ulgowych, jak i normalnych.

Oczywiście można korzystać z karty ŚKUP. Można też kupować bilety jednorazowe korzystając z aplikacji mobilnych skycash, moBilet oraz mPay Płatności Mobilne. - Bilety można też kupić przez telefony komórkowe i ŚKUP. Bilet kupiony przez ŚKUP jest tańszy o 20 groszy, ponieważ w wersji elektronicznej kosztuje 4,60 zł w przypadku biletu normalnego - wyjaśnia Anna Koteras. Z tej opcji nie skorzysta jednak większość seniorów, ani dzieci wybierające się na szkolną wycieczkę komunikacją miejską, ani osoby, które nie mają w telefonach komórkowych dostępu do Internetu.

W przypadku seniorów, którym przysługują darmowe przejazdy sprawa wygląda nieco inaczej. - Osoby, które mają prawo do przejazdów bezpłatnych nie mają obowiązku posiadania karty ani jej sczytywania. Przy kontroli można pokazać dokumenty uprawniające do przejazdu bezpłatnego. Niemniej zachęcamy do wyrobienia karty spersonalizowanej, na której można zakodować prawo do posiadanej ulgi. Dzięki temu podczas kontroli nie trzeba pokazywać kontrolującemu żadnych dokumentów (np. dowodu osobistego). Informacja o przysługującej uldze zapisana jest na karcie ŚKUP- podkreśla Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto