MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Las wita Was. Pod warunkiem, że szanujecie prawa przyrody!

Redakcja
Czy wiecie, że lasy w województwie śląskim zajmują ponad 31,7 procenta powierzchni regionu, podczas gdy lesistość Polski to 28,3 procenta? Nie trzeba więc jechać daleko, aby zorganizować fajny wypoczynek wśród zieleni. W lesie obowiązują jednak pewne zasady, których łamać nie wolno. Nie wiesz, jakie? Oto krótki poradnik dla tych, którzy planują wypad do lasu.

Po pierwsze - zaplanuj wycieczkę ,,z głową”. Idąc do lasu pamiętaj, że łatwo w nim zabłądzić. Dlatego przed wycieczką spójrz na mapę. Zaplanuj trasę wcześniej i oceń realnie swoje możliwości. Zabierz ze sobą urządzenie z GPS lub tradycyjną mapę. Podczas wycieczki korzystaj ze znakowanych szlaków. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze, przede wszystkim zakrytych, najlepiej wysokich butach. Las to doskonałe miejsce na aktywność fizyczną. Sprawdź przed wyprawą leśne trasy biegowe i ścieżki rowerowe. Może z nich skorzystasz? Ale niezależnie od tego, jaki wypoczynek wybierzesz, musisz wiedzieć, jak się w lesie zachować zgodnie z przepisami oraz prawami natury.

Czytaj tablice informacyjne

W lesie znajdziesz specjalne tablice ostrzegawcze lub informacyjne. Są na nich komunikaty o ewentualnych zagrożeniach lub o objęciu części lasu zakazem wstępu. Nie lekceważ ich!

Pamiętaj, że w lesie i jego pobliżu nie wolno używać ognia, a więc nie wolno też rozpalać ogniska ,,gdzie dusza zapragnie”. Ognisko wolno palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych - po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym, który wyda specjalne, czasowe pozwolenie. Dlaczego to takie ważne? Bo gdy służby leśne obserwują las z wież, mogą wziąć twoje ognisko za pożar i wezwać straż pożarną. Warto też wiedzieć, że informacje o stopniu zagrożenia pożarowego można śledzić na stronie Lasów Państwowych.

Nie zaśmiecaj, nie hałasuj!

Wyrzucanie śmieci w lesie to najgorszy przejaw braku poszanowania przyrody. Podczas leśnych wędrówek często ,,wpadamy” na plastikowe butelki po napojach, puszki, gruz czy całe worki z odpadami. To ,,dzieło” leśnych śmieciarzy. Złapani na gorącym uczynku przez straż leśną są karani. Ale nie ma co ukrywać - zdarza się to rzadko, bo trudno postawić strażnika przy każdym drzewie. Wiele więc zależy od naszej kultury. Bo pozostawione śmieci rozkładają się przez długie lata, niszcząc tym samym ekosystem.

Hałas w lesie jest niewskazany, więc radio zostaw w domu. Las to nie tylko miejsce relaksu dla ludzi, lecz przede wszystkim dom żyjących tam stworzeń. Nie zachowuj się głośno, nie krzycz, nie zakłócaj naturalnej harmonii natury. Zwróć też uwagę na tzw. tereny zamknięte, np. strzelnice, poligony i bazy wojskowe. Omijaj je!

Nie zabieraj tego, co nie Twoje!

Ostatnio modne jest wykopywanie z lasu młodych drzewek iglastych i sadzenie ich w prywatnych ogródkach. Taki czyn jest karany wysokimi mandatami. Podobnie jak zabieranie do domu dzikich zwierząt. W przypadku gdy spotkamy ranne zwierzę, jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić, jest powiadomienie służb leśnych.

Nie wjeżdżaj bez pozwolenia

Zgodnie z prawem, po lesie nie wolno poruszać się żadnym pojazdem silnikowym. Tylko służby leśne mają do tego prawo. Pamiętaj, że drogi leśne nie muszą być oznakowane - nawet brak zakazu nie oznacza, że taki zakaz nie obowiązuje. Miłośnicy rajdów motocrossowych czy quadów powinni upewnić się w nadleśnictwie, w które miejsca lasu można wjeżdżać, a które należy omijać.

Tekst: Elżbieta Kazibut-Twórz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto