Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lędziny: Zadowoleni z przebiegu robót

Redakcja
PGK Partner Sp. z o.o. realizuje Projekt "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny"

Spółka skrojona na miarę

Gmina Lędziny przygotowywała się do uporządkowania gospodarki ściekowej już od 2004 roku. Na potrzeby realizacji tego zadania utworzono PGK Partner Sp. z o.o., przygotowaną do pełnienia roli beneficjenta Projektu z udziałem funduszy unijnych. Istniejąca sieć kanalizacyjna, sieć wodociągowa i oczyszczalnia kopalni "Ziemowit" zostały przekazane do spółki. Jednocześnie ze spółki wyłączono pozostałe zakresy działalności - gospodarkę mieszkaniową, gospodarkę odpadami. Niestety, z powodu wyczerpania budżetu lędziński Projekt nie uzyskał dofinansowania w perspektywie 2004-2006. Przygotowany został nowy Projekt "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny", który w transzy na lata 2007-2013 otrzymał wsparcie w wys. 83% kosztów kwalifikowanych ze środków Funduszu Spójności. W latach 2010-2012 zostały ogłoszone i rozstrzygnięte wszystkie przetargi. Wartość projektu wynosi na dzień dzisiejszy ponad 194 228 520 zł netto, a dofinansowanie z Funduszu Spójności 157 462 803 zł netto.

Zgodnie z dyrektywami

Dyrektywy unijne zakładają, że aglomeracje powyżej 15 tys. RLM do 2015 roku powinny zapewnić dostęp do systemu kanalizacji dla 90% mieszkańców.
W ramach realizowanego projektu powstanie kanalizacja sanitarna o długości ok. 82 km (77,2 km to sieć nowa, 4,8 km sieć modernizowana) oraz ok. 23 km nowej sieci kanalizacji deszczowej. Dzięki temu liczba osób objętych systemem kanalizacji wzrośnie o ponad 10 tys. Dyrektywy unijne wymagają, żeby przynajmniej 120 osób było przyłączonych do 1 km sieci. Nie można więc projektować sieci do odległych, pojedynczych zabudowań. Projekt zakłada budowę sieci kanalizacji deszczowej oraz odtworzenie nawierzchni dróg, w obrębie których będą prowadzone prace. - Odtworzenie nawierzchni dróg budzi często zwiększone oczekiwania, by budować przy okazji nowe drogi. Takie rozwiązanie jest niemożliwe nie tylko ze względu na rygorystycznie określone koszty kwalifikowane, ale również dlatego, że poszerzenie zakresu robót oznaczałoby zwiększenie kosztów inwestycji, a w konsekwencji większe opłaty za odprowadzenie ścieków. Dążymy do tego, żeby koszty były jak najmniejsze, ponieważ są one podstawą do obliczania wartości majątku spółki, od której naliczane są m.in. amortyzacja i podatki mające bezpośredni wpływ na ustalanie taryfy. Gmina rozważa wprowadzenie dopłat dla mieszkańców, co zostało zawarte w założeniach projektu, dbamy również o dobrą jakość materiałów i technologii w rozsądnej cenie - mówi Piotr Buchta, prezes Zarządu PGK Partner Sp. z o.o.

W Lędzinach modernizowane są również dwie oczyszczalnie ścieków. W listopadzie 2011 r. zakończyła się adaptacja Oczyszczalni ścieków w Hołdunowie. Po przeprowadzeniu wymaganych prób i badań dokonano odbioru systemu zdalnego sterowania i monitoringu ośmiu przepompowni ścieków położonych w zlewni tej oczyszczalni oraz systemu zarządzania zlokalizowanego w budynku oczyszczalni. Monitoring przepompowni ścieków pozwala prowadzić ciągły nadzór i kontrolę nad prawidłową pracą przepompowni, bez konieczności ciągłego wizytowania obiektów. Informuje on o
aktualnym stanie pracy pomp i przepompowni oraz sygnalizuje awarie na obiekcie. Operatorzy systemu mają stały dostęp do parametrów pracy obiektów. Zdalnie mogą wykonać zmiany nastaw lub dokonać zmiany konfiguracji pracy pompowni.

Cały czas trwają prace związane z rozbudową i modernizacją Oczyszczalni ścieków "Ziemowit". Zakres inwestycji, które prowadzone są na jej terenie, jest bardzo obszerny. Wybudowanych zostanie kilka obiektów, m.in. osadnik wtórny o średnicy 25 m, stacja dmuchaw, punkt zlewny ścieków dowożonych i pompownia ścieków surowych oraz budynek techniczny o pow. 500 m kw. Zamontowanych zostanie także wiele nowych maszyn i urządzeń. Dzięki przebudowie i modernizacji istniejących, przestarzałych ciągów technologicznych oraz budowie nowych, oczyszczalnia będzie miała przepustowość do 2800 m sześc. na dobę, będzie nowoczesna, bezpieczna i dostosowana w pełni do wymogów unijnych.

Dla mieszkańców i z mieszkańcami

W ramach Projektu organizowane są spotkania przedstawicieli PGK Partner oraz wykonawców z mieszkańcami gminy. Na spotkaniach mieszkańcy mają możliwość indywidualnej rozmowy z projektantami oraz zapoznania się z przygotowanymi materiałami dla realizacji poszczególnych zadań. Upoważnieni przedstawiciele biur projektowych będą również indywidualnie w terenie ustalać najkorzystniejsze dla danej nieruchomości usytuowanie przyłączy kanalizacyjnych. - W ramach Projektu wykonane zostaną sieci do granicy posesji prywatnych, studzienki przyłączeniowe wykonywane będą w granicy - chodzi o to, żeby przyłącza były zrobione zgodnie z projektem i wygodne w użytkowaniu. Dlatego bardzo ważna jest współpraca mieszkańców z projektantami.

Chciałbym pochwalić mieszkańców Hołdunowa i podziękować za współdziałanie z projektantami, geodetami i wykonawcami. Początkowo mieszkańcy byli trochę nieufni, ale w miarę realizacji zadania nabierali zaufania i współpraca owocuje terminowym i rzetelnym wykonaniem prac w tej dzielnicy.

Oby podobnie było podczas

realizacji w pozostałych dzielnicach - podkreśla prezes Piotr Buchta.

Wszyscy, którzy mają pytania
czy wątpliwości dotyczące Projektu, mogą uzyskać informacje i wyjaśnienia w siedzibie
PGK "Partner" Sp. z o.o. w godzinach od 7.00 do 15.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto