Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. Zapraszamy na trasę

Redakcja
Wakacyjne propozycje dla najmłodszych przygotowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych i Klub Gaja to tylko dwa z wielu przykładów takiej pracy z młodzieżą, która zachęca do poznawania natury i nie jest nudna. Dlaczego? Bo nie są to prelekcje czy wykłady prowadzone w czterech ścianach, lecz spotkania z przyrodą na szlakach wytyczonych wśród lasów.

Z oferty leśników i ekologów korzystają zresztą nie tylko zorganizowane grupy młodzieży. Wędrówka po lesie jest też doskonałym sposobem na spędzenie np. weekendowego dnia czy na rodzinną wycieczkę.

Każda ścieżka jest otwarta
Leśnicy przygotowali różnego typu ścieżki edukacyjno-przyrodnicze we wszystkich nadleśnictwach naszego regionu. Jest w czym wybierać w zależności od lokalizacji i długości trasy na kilkugodzinną czy nawet całodzienną, pełną wrażeń wycieczkę, na weekendowy spacer, względnie unikalną lekcję przyrody w plenerze. Na trasach, a także we wszystkich ośrodkach oraz w izbach edukacyjnych można liczyć na opiekę profesjonalnego przewodnika - pracownika nadleśnictwa, który po uprzednim uzgodnieniu chętnie oprowadzi grupę po lesie i podzieli się wiedzą przyrodniczą.

Czego robić nie wolno?
Nie niszczyć przyrody i nie ingerować w nią bezmyślnie i bez potrzeby. Leśnicy przygotowali swego rodzaju kodeks dobrego zachowania na ścieżkach i przypominają w nim, czego w lesie robić nie wolno. Otóż, nie należy zrywać roślin ani zabijać lub płoszyć napotkanych zwierząt. Wiele ssaków, prawie wszystkie gatunki ptaków, wszystkie gady i płazy oraz liczne bezkręgowce, jak również duża ilość gatunków roślin i grzybów, jakie odwiedzający las mają okazję zobaczyć na trasie ścieżki dydaktycznej, podlega w naszym kraju prawnej ochronie gatunkowej. Niektóre trasy przebiegają w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatów przyrody. Należy więc okazać przyrodzie szacunek i zachwycać się jej pięknem.

Gaja ma Zieloną Akademię
To oferta dla kochających Beskidy. Ideą przewodnią Zielonej Akademii jest bowiem zdobycie przez uczestników wiedzy na temat wartości przyrodniczych i kulturowych Beskidu Śląskiego. Zajęcia prowadzone są przez ekologów pasjonatów, przyrodników oraz ekspertów w dziedzinie biologii i ochrony środowiska.

Program każdorazowo dopasowany jest do wieku uczestników, stopnia ich świadomości ekologicznej oraz indywidualnych życzeń, np. pedagogów w przypadku grup zorganizowanych. Zielona Akademia zachęca do nauki poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo w zajęciach, m.in. na ścieżkach edukacyjnych. Jedną z nich jest "Kołowrót" utworzony przy pomocy Nadleśnictwa Bielsko. Ścieżka usytuowana jest w grupie Klimczoka, w południowej części Bielska-Białej, na północnych i północno-wschodnich stokach Kołowrotu (798 m n.p.m.). Stąd jej nazwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto