Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum Ogólnokształcące zmienia się w specjalistyczną szkołę. Od września 2012!

KD
Anna Chabura, Marta Noga i Rafał Gelzok - licealiści z I LO w Rybniku już wybrali. Nie boją się zmian programowych
Anna Chabura, Marta Noga i Rafał Gelzok - licealiści z I LO w Rybniku już wybrali. Nie boją się zmian programowych Marzena Bugała
Jeśli twoje dziecko kończy w tym roku gimnazjum i już ma upatrzone liceum ogólnokształcące, w którym chce kontynuować naukę, lepiej niech sprawdzi w czym od września ta szkoła będzie się specjalizować.

Od września do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowy ramowy plan nauczania, który z liceów ogólnokształcących zrobi specjalistyczne - kształcące albo humanistów albo ścisłowców.

Na czym ma polegać wrześniowa rewolucja? Choć całkowita liczba godzin nauczania jest porównywalna do obecnej, to drastycznie zmienia się ich podział. W pierwszej klasie liceum wszyscy uczniowie będą kontynuowali naukę przedmiotów, którą rozpoczęli w gimnazjum w zakresie podstawowym.

Jak zauważa Włodzimierz Raczek, wicedyrektor V LO w Bielsku Białej, w planie nie ma czasu na powtarzanie materiału z gimnazjum. - Jeśli w gimnazjum uczniowie coś przegapią, nie będą mieli możliwości nadrobienia zaległości - przestrzega.

Od drugiej klasy liceum uczniowie będą musieli wybrać jeden z dwóch bloków edukacyjnych - albo nauki ścisłe (matematykę, biologię czy fizykę), albo przedmioty humanistyczne (historię, wiedzę o społeczeństwie). Taki blok będą przerabiać przez dwa lata w zakresie rozszerzonym. Tę specjalistyczną wiedzę będą tylko uzupełniać o wiedzę podstawową. W efekcie w wieku 17 lat wybiorą profil kształcenia i zdecydują, czy chcą zostać humanistami, czy "ścisłowcami". Pamiętając przy tym, że przedmioty z bloku, którego nie wybiorą, zostaną sprowadzone do minimum!

Dlatego Iwona Guzicka, prezes zarządu spółki Filomata, która prowadzi Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach obawia się o wiedzę ogólną uczniów.

- Z przedmiotów, które ich interesują na pewno otrzymają wyczerpujące informacje, gorzej z wiedzą ogólną - mówi, i jak dodaje, właśnie dlatego można mówić o końcu typowych liceów ogólnokształcących w klasycznym rozumieniu ich słowa.

- To zmiana w dobrym kierunku - uważa Danuta Janik, dyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. - Do tej pory decyzję o kierunku nauczania uczniowie podejmowali rok wcześniej, bo już po gimnazjum. Teraz w pierwszym roku nauki sprawdzą, w których dziedzinach czują się lepiej i dopiero wtedy wybiorą specjalizacje.

Anna Wietrzyk z Kuratorium Oświaty informuje, że zmiana jest kontynuacją reform podstawy programowej w podstawówkach i gimnazjum.

Co o tym sądzi rzecznik praw ucznia? Czytaj na dziennikzachodni.pl


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto