Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba gospodarstw na Śląsku wciąż spada. Co mówią nam wstępne wyniki spisu rolnego?

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego wskazują, że w 2020 r. w województwie śląskim utrzymała się obserwowana od wielu lat tendencja spadku liczby gospodarstw rolnych. Dziś jest ich o ok. 23 proc. mniej niż 10 lat temu. Jednocześnie wzrasta jednak ich średnia powierzchnia. Jakie wnioski płyną jeszcze z dokumentu przedstawionego przez Urząd Statystyczny w Katowicach?

Jest mniej gospodarstw, ale ich powierzchnia się zwiększyła

Powszechny Spis Rolny został przeprowadzony między 1 września a 30 listopada 2020 roku. W porównaniu z wynikami uzyskanymi 10 lat wcześniej, zmniejszeniu uległa powierzchnia gruntów ogółem użytkowanych w gospodarstwach rolnych. Zwiększyła się natomiast populacja bydła, ale spadła liczba zwierząt gospodarskich wśród pozostałych grup.

Według wstępnych wyników spisu, liczba gospodarstw rolnych w województwie śląskim wyniosła 49,6 tys. i stanowi 3,8 proc. gospodarstw w całym kraju. W odniesieniu do wyników sprzed dekady, ich liczba zmniejszyła się o 15,1 tys., czyli. o 23,3 proc. W skali kraju spadek ten wyniósł 12,7 proc.

Ponad połowa prowadzi tylko produkcję roślinną

Co ciekawe, wśród gospodarstw rolnych dominują jednostki prowadzące wyłącznie produkcję roślinną. Jest ich ponad 26 tys., co stanowi ponad 52 proc. wszystkich działających w województwie śląskim. Tymczasem gospodarstwa prowadzące tylko produkcję zwierzęcą stanowią 1,4 proc.

Gospodarstwa prowadzące zarówno uprawę roślin, jak i chów zwierząt, stanowią 46 proc. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba gospodarstw mieszanych zmniejszyła się aż o 39,3 proc., a zwierzęca o 24,5 proc. Liczba gospodarstw prowadzących wyłącznie działalność rolniczą utrzymała się natomiast na prawie niezmienionym poziomie (spadek o zaledwie 0,3 proc.).

Dominującą uprawą są zboża

Powierzchnia zasiewów w gospodarstwach rolnych w województwie śląskim wyniosła 272,6 tys. To o 4,6 tys. więcej niż w 2010 r. W strukturze zasiewów nadal dominującą uprawą były zboża (76,7 proc. ogółu). Zgodnie ze wstępnymi wynikami spisu powierzchnia upraw zbóż to 209 tys. ha (2,8 proc. powierzchni zbóż w kraju).

Często uprawia się także rzepak i rzepik – 24,5 tys. ha, ziemniaki – 5,0 tys. ha, warzywa gruntowe – 1,6 tys. ha oraz buraki cukrowe – 1,4 tys. ha. W porównaniu z 2010 r. zwiększyła się powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku (o 18,4 proc.), natomiast zmniejszyła się powierzchnia areału uprawy ziemniaków (o 55,4 proc.), buraków cukrowych (o 14,3 proc.), zbóż (o 1,9 proc.) oraz warzyw gruntowych (o 1,3 proc.).

Jakie zwierzęta są najchętniej hodowane?

Zgodnie ze wstępnymi wynikami spisu w województwie śląskim najchętniej hoduje się bydło – 131 tys., w tym 49,4 tys. krów. Odnotowano też 211,4 tys. szt. świń, w tym 17 tys. loch. Jest też 8981,4 tys. szt. drobiu, w tym 2282,3 tys. kur niosek.

W porównaniu z wynikami z 2010 r. pogłowie bydła zwiększyło się o 2,8 proc., natomiast o 7,2 proc. zmniejszyło się pogłowie krów. Mniejsze o 39,4 proc. niż w 2010 r. było pogłowie świń, w tym loch (o 49,5 proc.) oraz pogłowie drobiu (o 10,1 proc.), w tym kur niosek (o 39,2 proc.).

Zgodnie z wynikami PSR 2020 odsetek pogłowia zwierząt gospodarskich utrzymywanych w gospodarstwach indywidualnych w stosunku do pogłowia ogółem był dominujący i ukształtował się w województwie śląskim na następującym poziomie 94,9 proc. dla bydła, 71,4 proc. dla świń, a dla drobiu – 88,2 proc.

Tylko 1/6 gospodarstw żyje z rolnictwa

Ze spisu wynika, że 49,4 tys. gospodarstw domowych z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego uzyskiwało dochody z działalności rolniczej. Dla 7,9 tys. jest to główne źródło dochodów. Oprócz działalności rolniczej źródłami dochodów jest także praca najemna – dla 47,3 proc., emerytury i renty, działalność pozarolnicza – dla 18,7 proc., a także inne niezarobkowe źródła utrzymania - dla 13,7 proc.

Działalność rolnicza stanowiła główne źródło utrzymania, czyli takie, które przekracza 50 proc. dochodów ogółem, zaledwie dla niespełna 1/6 gospodarstw domowych z użytkownikiem gospodarstwa rolnego. Odsetek gospodarstw domowych utrzymujących się
głównie z rolnictwa wzrósł na przestrzeni 10 lat z 15,4 proc. do 16,1 proc.

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto