Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łowicz

Redakcja
Najstarsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z 1136 r. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r. We wczesnym średniowieczu znajdował się tu drewniany gród obronny strzegący przeprawy przez bagnistą dolinę rzeki Bzury. Przy nim powstała osada targowa wywodząca swą nazwę od łowiska.

DZIEJE MIASTA
W okresie XII-XVIII w. Łowicz był własnością rezydencjonalną arcybiskupów gnieźnieńskich. W XIII w. powstała kasztelania, a od  XIV w. Księstwo Łowickie. Brak murów obronnych pozwolił w XV w. na rozbudowę przestrzenną miasta. Dzięki położeniu na szlaku handlowym z Torunia do Lwowa, licznym przywilejom i słynnym w Polsce jarmarkom, prymasowski Łowicz wspaniale rozwijał się. Od 1572 r.,  w okresach bezkrólewia, Łowicz pełnił  funkcję drugiej stolicy Rzeczypospolitej. Okres rozkwitu przerwał potop szwedzki, zniszczony został wówczas Zamek Prymasowski. Ponowne ożywienie gospodarcze nastąpiło w drugiej poł. XVIII w. Po II rozbiorze miasto znalazło się pod panowaniem pruskim, od 1807 r. w Księstwie Warszawskim, od 1815 r. w Królestwie Polskim. Od 1838 r. Łowicz wraz z księstwem dziedziczą kolejni carowie.

W drugiej poł. XIX w., dzięki pojawieniu się kolei, nastąpił rozwój drobnego przemysłu. Miasto zostaje poważnie zniszczone w czasie I i II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. rozegrała się opodal największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako bitwa nad Bzurą. W czasie okupacji niemieckiej powstało getto żydowskie i obóz pracy przymusowej, aktywnie działał ruch oporu. Po 1945 r. miasto podnosi się z ruin. Powstały nowe zakłady przemysłowe i przetwórcze, zaczęło się rozwijać budownictwo spółdzielcze. W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował sięw granicach województwa skierniewickiego.
W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie zostało stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.

MUZEUM W ŁOWICZU
– gmach pomisjonarski fundacji prymasa Michała Radziejowskiego, wzniesiony wg projektu Tylmana z Gameren (XVII-XVIII w.). W południowym skrzydle zachowała się barokowa kaplica św. Karola Boromeusza, zdobiona freskami Michała Anioła Palloniego. Na piętrze prezentowana jest historia miasta. Powyżej dział etnograficzny z unikalna kolekcją łowickiej sztuki ludowej. Przy muzeum plenerowa ekspozycja budownictwa ludowego – dwie zagrody z XVIII–XIX w. W Maurzycach, 5 km od Łowicza (przy trasie nr 2 Warszawa – Poznań), znajduje się skansen wsi łowickiej.

BAZYLIKA KATEDRALNA, niegdyś kolegiata – budowla renesansowo-barokowa z imponującą fasadą, projektu Tomasza Poncino, trójnawowa o wydłużonym prezbiterium. Kościół posiada sześć kaplic o wielkiej wartości architektonicznej, wśród których wyróżnia się kaplica św. Wiktorii z XVI w. przebudowana przez Efraima Schroegera oraz nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Katedra znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych
w podziemiach świątyni. Na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.


ŁOWICKI RATUSZ
– jedna z najciekawszych budowli klasycystycznych w Polsce, wzniesiony w 1828 r., prostokątna, dwukondygnacyjna budowla z piękną Salą Radziecką, zdobioną herbami dawnych województw i ziem Królestwa Polskiego oraz portretami wybitnych Polaków.

KOŚCIÓŁ PIJARÓW – trójnawowy z barokową fasadą i zespołem ołtarzy zdobionych rzeźbami Jana i Bogumiła Plerschów i licznymi elementami sztuki późno- barokowej. Kościół jest przykładem pięknego baroku inspirowanego rodzimą kulturą.

KOŚCIÓŁ ŚW. DUCHA,  w stylu gotyckim z 1404 r. Wystrój świątyni pochodzi z XVIII i XIX w. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Pocieszenia z XVII w. Od strony północnej okazała wieża z herbem Nałęcz, nakryta hełmem cebulowym, ufundowana przez abpa Wawrzyńca Gembickiego.

W Łowiczu warto zobaczyć także kościół św. Leonarda, kościół i klasztor bernardynek, kościół mariawicki, gmach dawnej poczty konnej, dawne klasztory dominikanów
i bernardynów, dawny zbór ewangelicki – obecnie Galeria „Browarna”, zespół romantyczny gen. Stanisława Klickiego (baszta, pałacyk, kaplica i domek dozorcy) oraz ruiny zamku prymasowskiego.

Atrakcją turystyczną jest unikalny, jeden z trzech zachowanych w Europie trójkątny NOWY RYNEK.
W XVI w. stał na nim renesansowy ratusz z pięciokondygnacyjną wieżą. W rynku zachowały się kamieniczki z XVI-XVII w. W czasie drugiej wojny światowej zabudowa została częściowo zniszczona, jego północna część znalazła się w obrębie getta żydowskiego (1940-1941). Plac pełnił funkcję targowiska miejskiego do lat 50-tych XX w. Kompleksowe badania archeologiczne, które poprzedziły prowadzone w latach 2005-2006 prace rewaloryzacyjne, pozwoliły odsłonić m.in. fundamenty historycznego ratusza i przyniosły odkrycie wielu ciekawych eksponatów.

BOŻE CIAŁO
Święto Ciała i Krwi Chrystusa obchodzone jest w Kościele katolickim od XIII w. W Polsce zainaugurowane zostałow diecezji krakowskiej na pocz. XIV w. Niemal od początku Święto łączyło się z procesją, będącą głównie adoracją Jezusa Chrystusa pod postacią hostii, w XV w. modlitwę wielbiącą uzupełniono o proszalną. Świętu w kulturze ludowej nadano także charakter prośby 
o pogodę, urodzaj, odsunięcie klęsk żywiołowych, później wzbogacono je o wymowę patriotyczną. 
W Łowiczu i okolicznych parafiach procesja jest niezwykle uroczysta i kolorowa.
Unikalne, pasiaste stroje Księżaków sprawiły,że od kilkudziesięciu lat Boże Ciało przyciąga wielu pielgrzymów i turystów z najdalszych zakątków świata. W latach 30-tych XX w. Zaprezentował ją „National Geographic". Barwna procesja zachwycająca niezwykłym klimatem, stała się symbolem regionu łowickiego. Razem z bogactwem kultury ludowej, opasującej Prymasowski Łowicz z jego wielowiekową tradycją, podkreśla odrębność etniczną i jednocześnie jest ostoją polskości. Utworzenie diecezji łowickiej dodało blasku odbywającym się tu uroczystościom kościelnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto