Luksusowe podróże po Europie – gdzie warto się wybrać?

Materiał powstał we współpracy z Planetescape
Chorwacja, Czarnogóra i Malta – to trzy ciekawe i bardzo popularne wśród polskich turystów kraje. Kojarzą się głównie z wyjazdami typu „last minute” i wakacjami spędzonymi przy tłocznym resorcie z parkiem rozrywki dla dzieci obok. Wcale tak nie musi być!

W każdym z tych trzech krajów można spędzić ekscytujący czas w luksusowych warunkach oraz odkryć mnóstwo miejsc poza głównym szlakiem lub cieszyć się klimatem i atmosferą historycznej architektury. Zdecydowanie warto zdecydować się na luksusowe wakacje w którymś z tych trzech krajów i mile się zaskoczyć bogatą ofertą atrakcji! Jakie miejsca warto odwiedzić w Chorwacji, Czarnogórze i na Malcie?

Piękna i zaskakująca Chorwacja

Wakacje poza szlakiem w Chorwacji potrafią zaskoczyć niejednego obieżyświata. A nawet, jeśli zdecydujecie się zwiedzać bardziej znane punkty i odpocząć na plaży nad Adriatykiem, pobyt w Chorwacji (https://planetescape.pl/kraj/chorwacja/) na pewno będzie udany. Ten kraj słynie w fascynującej kultury, pięknych pejzaży, dziewiczej przyrody i wspaniałych historycznych miejsc. W tętniącej życiem stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, znajdują się jedne z najlepszych muzeów, galerii, restauracji i sklepów w całym kraju.

Wzdłuż wybrzeża, wielowiekowe miasta portowe zachwycają architekturą z epoki weneckiej, a niezliczone kamieniste plaże oferują takie atrakcje sportowe, jak nurkowanie, narty wodne i windsurfing. Jednym z najbardziej czarujących chorwackich miast jest Dubrownik, którego Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO – otaczają je średniowieczne mury obronne, a dachy zabudowań mają charakterystyczną, pomarańczową dachówkę.

Do miasta wchodzi się przez imponującą Bramę Pile zbudowaną w 1537 roku, można tu zobaczyć dwie wieże Minceta Tower (Tvrdava Minceta) i Bokar Tower (Tvrdava Bokar), wraz z dwoma fortami, Fortem Lovrjenac i Revelin Fortress, tętniący życiem Stradun, piękną katedrę i skarbiec z VI wieku, plac Loggia oraz słynną atrakcję, „Gibraltar Dubrownika” – Fort Lovrijenac, znany również jako Twierdza św. Wawrzyńca, najważniejszą twierdzę w Chorwacji, który jest położony na charakterystycznym cyplu. Inną, ciekawą atrakcją Dubrownika jest kolejka linowa, którą można przejechać się nad Starym Miastem aż do wzgórza Srd podczas trwającej 10 minut podróży. To świetny pomysł na spędzenie czasu w pogodny dzień! Inne miejsca i miasta, które warto odwiedzić w Chorwacji to m.in. Split, wyspę Hvar, wyspę Korcula i oczywiście Park Narodowy Jezioro Plitwickie.

Czarnogóra potrafi zaskoczyć

Mały, ale potężny kulturowo kraj – Czarnogóra – ustanowiony jako niezależne państwo w 2006 roku, szybko staje się jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. I nie bez powodu! Czarnogóra (https://planetescape.pl/kraj/czarnogora/) zachwyca krajobrazem niczym z obrazka: piękną architekturą historycznych miast, plaże z czystą i przyjemnie ciepłą wodą Adriatyku, skalistym pejzażem i łagodnym śródziemnomorskim klimatem.

Niewielki kraj byłej Jugosławii ma olbrzymi potencjał do odkrycia! Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Kotor i Zatoka Kotorska, która zachwyca spektakularnym krajobrazem niczym z kraju skandynawskiego. Można tam znaleźć luksusowe hotele o najwyższym poziomie usług i odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie Kotoru, w szczególności Starego Miasta, które skrywa wiele wspaniałych zabytków oraz średniowieczną architekturę. Miłośnicy natury na pewno nie ominą Parku Narodowego Durmitor, znajdującego się w Alpach Dynarskich.

Trasy trekkingowe wiodą wokół 18 polodowcowych jezior i obok rzeki Tara, zimą natomiast są tu otwarte stoki narciarskie. W parku narodowym Durmitor na uwagę zasługują także wapienne szczyty wznoszące się na ponad 2000 metrów – najwyższy Bobotov Kuk osiąga 2523 metrów. W Czarnogórze warto odwiedzić m.in. Kanion Rzeki Tara, Park Narodowy Biogradska Góra, Riwierę Budva i wysepkę Sventi Stefan oraz urokliwe miasteczko Perast położone w Zatoce Kotorskiej.

Muzeum na otwartym powietrzu, czyli Malta

Wyspy Maltańskie słyną ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury, z ruin megalitycznych świątyń, których powstanie datuje się przed wzniesieniem egipskich piramid, ze wspaniałego skalistego wybrzeża o dramatycznym krajobrazie, smacznej kuchni i 365 kościołów. Na Maltę (https://planetescape.pl/kraj/malta/) trzeba się wybrać chociaż raz w życiu! Zwłaszcza, że loty z Polski są dostępne z większości miast.

Wyspa Malta i znajdująca się tu stolica, Valletta, uważana jest za swoiste muzeum na otwartym powietrzu. Spacerując po mieście ma się wrażenie przeniesienia w czasie – brukowane uliczki, średniowieczna architektura, przepiękny zabytkowy port i cumujące przy nim luksusowe jachty to ciekawy obrazek. Miłośnicy natury i przestrzeni powinni natomiast wybrać się na sąsiednie Gozo, wypożyczyć samochód i objechać mniejszą, siostrzaną wysepkę dokoła, zatrzymując się przy najsłynniejszych punktach widokowych, np. przy New Azure Window.

Dodaj ogłoszenie